Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na data z konkrétních porodnic mají lidé právo, rozhodl Ústavní soud

  11:59aktualizováno  14:20
Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejňuje data tak, aby nebylo možné poznat, ze které nemocnice pocházejí. A nevyhoví, pokud si o konkrétní informace někdo zažádá. To je podle Ústavního soudu špatně. Ve středečním nálezu dal za pravdu dvojici žen, která se to už deset let snaží změnit. Aby si rodičky podle statistik mohly lépe vybrat porodnici.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud dal ve středu za pravdu Anně Škvorové, která se snažila domoci toho, aby statistiky o počtech porodů a jednotlivých zákrocích v konkrétních nemocnicích bylo možné získat od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jinými slovy, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, kolik a jakých zákroků dané zařízení provádí.

ÚZIS několik let odmítal vyhovět žádosti Škvorové o data z porodnic, u nichž by nebyly anonymizované názvy jednotlivých zařízení. Argumentoval, stejně jako později ministerstvo zdravotnictví, tím, že jej váže zákon. „Zákon umožňuje omezit přístup k informacím, ale jsou z něj výjimky. Ale ÚZIS si to vyložil příliš široce. Stěžovatelku odkázal, aby si sama data u jednotlivých porodnic zjistila. Tím svou roli nesplnil,“ řekl po vyhlášení nálezu soudce zpravodaj Jiří Zemánek.

Podle něj měla žena zájem o úplné a pravdivé informace. „Rozhodně jsme neakceptovali důvod, který byl za odmítnutím žádostí stěžovatelky skrytý, sice takový, že by to (zveřejnění informací) mohlo dehonestovat porodnice. Pravda a skutečnost nemůžou být dehonestující,“ upozornil Zemánek.

Data chtěla záhy po porodu, dceři už je deset

Všechno začalo před deseti lety.Tehdy zažila Jarmila Hnilicová velmi bolestivý porod, bála se možného ochrnutí. „Nepovedl se epidurál (zákrok, při němž se tlumí porodní bolesti, pozn. red.), nějak se mi jehlou dotkli nervu vedoucího do nohy. Strašlivě to bolelo. Asi jako když vám někdo namočí nohu do vroucí vody. Po zádech mi začal téct mozkomíšní mok. Anesteziologa jsem se ptala, jestli můžu ochrnout. Řekl, že neví,“ líčí mikrobioložka Hnilicová.

Krátce po porodu začala pátrat, zda obtíže, které příchod její dcery na svět provázely, jsou běžné. Zjistila, že data o porodech a zákrocích v podstatě nejsou dostupná.

Žena chtěla znát kvalitu porodnic, ale neuspěla. Na resort chystá žalobu

„Před druhým porodem jsem se o data začala opravdu zajímat, abych si vybrala porodnici podle toho, jaké zkušenosti tam s jednotlivými metodami mají. Nechtěla jsem nic speciálního. Jen počet porodů, procento císařských řezů, nástřihů hráze a podobně. Můj syn je teď ve druhé třídě. A já data pořád nemám,“ kroutí hlavou.

Obrátila se nejprve na ÚZIS, pak na ministerstvo zdravotnictví. Jenže se dočkala jen odmítnutí. Největším úspěchem byly anonymizované statistiky, ze kterých nešlo určit, o které porodnice se jedná.

„Zákon jasně stanoví, že není možné poskytnout údaj, ze kterého by bylo možné určit konkrétní fyzickou nebo právnickou osobu. Co se týče odkazů žalobce na skutečnost, že za předcházející právní úpravy se tyto údaje poskytovaly a že v jiných zemích je poskytování těchto údajů běžné, žalovaný uvádí, že správní orgán (i povinný subjekt) je povinen se řídit platnou právní úpravou, a tedy odkazy na v minulosti nebo v jiných zemích užívanou praxi, ač zajímavé, jsou zcela irelevantní,“ uvedlo v roce 2017 ministerstvo.

Doplnilo, že zjišťovat, zda se zveřejňováním dat nemocnice souhlasí, je pro ÚZIS „neúměrnou zátěží“. A ten, kdo se o takové informace zajímá, by si souhlasy měl zajistit sám.

„Transparentnost vede ke zlepšení péče“

Hnilicová se proto obrátila na soud. Později s kamarádkou Annou Škvorovou, přírodovědkyní a dnes už porodní asistentkou, podaly druhou žalobu. „Chci, aby data byla zveřejňována ve vztahu ke konkrétnímu pracovišti. Jako porodní asistentka podporuji ženy a rodiče v jejich rozhodování. Ochraňuji jejich práva. Domnívám se, že mají právo na tyto informace. Pro svobodnou volbu poskytovatele péče potřebují rodiče mít předem dostatek dobrých informací,“ tvrdí Škvorová.

Neuspěly u Městského soudu v Praze, ani u Nejvyššího správního soudu. Že na informace mají právo, rozhodl až dnes Ústavní soud. Data už v minulosti přitom Česko zveřejňovalo. Dnes je to také běžná praxe třeba ve Velké Británii nebo Švédsku.

„Zveřejňování informací o zákrocích prováděných v jednotlivých porodnicích je v uvedeném rozsahu nepochybně ve veřejném zájmu, neboť informovanost a transparentnost může přispět ke zlepšení zdravotnictví jako celku,“ stojí v aktuálním nálezu Ústavního soudu. Soudci také poukázali na to, že obavy z dezinterpretace dat nemohou převážit ústavou zaručované právo na informace.

Vše se tak vrací na začátek, ÚZIS musí znovu žádosti o data posoudit.

„Opatrnost je na místě“

Podle přednosty Gynekologicko porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Víta Weinbergera je ovšem potřeba s daty pracovat opatrně. „Určitě je dobré, že se data sbírají a evidují. Nejsem si ale jistý, jestli mají být dostupná s odkazem na konkrétní instituci. Zvlášť bez toho, aby tato data byla interpretována v kontextu. Ať už kraje, regionu či státu. Zacházel bych s tím opatrně,“ řekl MF DNES.

Podle něj by se sice lidé informace dozvěděli, ale tak, jak je aktuálně nastavený systém reportování z nemocnic, by jim stejně k mnohému nebyly. „Nedovedu si představit, jak by se pak dál mělo s tou informací nakládat a co by to mělo znamenat. To budeme zavírat nemocnice? Otevírat jiné? Má to tisíce konsekvencí,“ upozorňuje Weinberger.

Obě ženy připouští, že existují hranice. S daty je třeba nakládat opatrně a některé statistiky také mohou potřebovat vysvětlení. Nicméně tajit data není podle nich řešením.

S tím souhlasí i Asociace pro porodní domy a centra. „Vysoká míra transparentnosti přináší celému systému pozitiva. Světová praxe ukazuje, že pokud se dobře vysvětlí otevřená data, dochází přirozenou cestou ke zlepšení kvality péče. Česká republika má vynikající porodní péči, ale v jednotlivých parametrech je možné se posouvat,“ říká výkonná ředitelka asociace Lenka Laubrová Žirovnická.

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

V Lovosicích na Litoměřicku hořela skládka pneumatik, areál je uzavřený

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý ráno po 5:00 uhašen, oznámilo město na své facebookové stránce. Příčiny vzniku požáru se podle...

22. července 2024  22:16,  aktualizováno  23.7 7:26

Slovensko má první dvě z objednaných stíhaček F-16. Vítal je prezident i televize

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro slovenské ozbrojené síly. Bratislava v roce 2018 objednala 14 strojů. Učinila tak vláda, kterou jako...

23. července 2024  6:50

Harrisovou podporuje většina demokratů, kampaň zaměří na právo na potrat

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění demokratické prezidentské nominace, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na zdroje z...

23. července 2024  6:15,  aktualizováno  6:38

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné, a pak cvak! Parádní fotka do osobního archivu i na sociální sítě pro kamarády je na světě....

23. července 2024  5:30

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...