Česko se ztotožňuje s EU ohledně odsouzení turecké invaze, řekl Babiš

  18:10aktualizováno  19:34
Česká republika se ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která tureckou vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie odsoudila. Oznámil to premiér Andrej Babiš po čtvrteční schůzce ústavních činitelů na Pražském hradě. Premiér se sešel spolu s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem nebo předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou, aby jednali o zahraniční politice.

Nejvyšší ústavní činitelé se sešli na Pražském hradě na jednání o české zahraniční politice. (10. října 2019) | foto: ČTK

Hodinu po začátku jednání se k nejvyšším ústavním činitelům připojil i ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministr obrany Lubomír Metnar. 

Fotogalerie

„Česká republika se ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která tureckou vojenskou operaci odsoudila. Zároveň jsem přesvědčen o tom, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem, který o svých záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a snažily se s Tureckem, které je členem NATO, najít společné řešení,“ napsal po jednání Babiš, podle něhož takovou příležitost klíčoví aktéři propásli v New Yorku při Valném shromáždění OSN.

„Potvrdili jsme naši podporu společné reakci Evropské unie,“ řekl po schůzce ministr Petříček. Česká republika podle něj považuje jednostranný turecký vojenský zákrok za něco, co nepřispívá k uklidnění situace v Sýrii.

„Obáváme se možných dopadů na politický mírový proces, který by měl ukončit osm let trvající konflikt,“ řekl. Zároveň vyslovil obavy o dopady na civilní obyvatele. Petříček také na otázku, zda se ústavní činitelé neobávají, že Turecko by mohlo vpustit do Evropy velké množství uprchlíků, řekl, že „není možné používat osud uprchlíků jako kartu v politickém, diplomatickém dialogu“.

Oduznání Kosova

Ústavní činitelé ve čtvrtek také nepodpořili prezidentův návrh, aby Česko zrušilo mezinárodní uznání Kosova. Okolnosti, za kterých k uznání došlo, však označili za problematické.

Petříček po schůzce řekl, že se shodli, že otázka Kosova nyní není na pořadu dne. Okolnosti jeho uznání v roce 2008, kdy se vláda k tomuto kroku rozhodla přes nesouhlas Sněmovny, nicméně ústavní činitelé označili za problematické.

„Oduznání“ Kosova navrhl Zeman během návštěvy Srbska. Podle něj totiž v čele této země stojí váleční zločinci. Kosovo pak zrušilo účast na summitu V4 v Praze, zdůvodnilo to vnitropolitickou situací. 

Nejvyšší ústavní činitelé se naopak shodli na jednoznačné podpoře vstupu zemí západnobalkánských zemí do Evropské unie. Shoda panovala i v podpoře společné reakce EU na turecký útok na Sýrii. 

Víc vojáků do Sahelu

Ústavní činitelé také podpořili případné navýšení českého vojenského působení v africké oblasti zvané Sahel, zejména v Mali. Vyjádřili se i pro změnu zákona umožňující rychlé vysílání vojáků do zahraničí v případě nouze. 

Vysílání vojáků na zahraniční mise musí vždy schválit vláda a Parlament. Mandát armáda získává na dva roky, současný platí do konce roku 2020. Ministerstvo obrany proto připravuje návrh na další roky, který příští rok vládě, Sněmovně a Senátu předloží, ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. 

Srbové za „oduznání“ Kosova platí, Zeman to udělal zadarmo

Ústavní činitelé také označili za priority zajišťování obrany a bezpečnosti Evropy, boj s terorismem a budování schopností zahraničních partnerů. Geograficky se podle nich Česká republika soustředí hlavně na oblasti, které přiléhají k Evropě, a na oblasti, které jsou pro bezpečnost Evropy významné. „Nejvyšší ústavní činitelé podporují další rozvoj zahraničního působení ČR, tak aby docházelo k propojování diplomatických, vojenských, ekonomických a rozvojových nástrojů při stabilizaci krizových regionů a výsledky působení ČR v cílových oblastech byly udržitelné,“ uvádí dokument.

Nejvyšší ústavní činitelé konkrétně podpořili případné další navyšování vojenského působení Česka na podporu zemí Sahelu, především Mali, a související otevření zastupitelského úřadu. Zároveň doporučili tyto kroky doprovodit rozvojovými programy. Sahel označuje pás území v Africe na jižním okraji Sahary. Kromě Mali zahrnuje Niger, Čad, Etiopii, Súdán, Senegal, Mauritánii a Burkinu Faso.

„Současně nejvyšší ústavní činitelé podporují případné úpravy právního rámce vysílání ozbrojených sil Armády ČR do zahraničí tak, aby schvalovací proces odpovídal časovému tlaku předpokládaných bezpečnostních výzev,“ uvádí dokument.

Kosovo na pranýři. Prezident Zeman bude dál usilovat o jeho zapuzení

Poslanci ze všech politických stran navrhují novelu ústavy, která by vládě urychleně vyslat vojáky do zahraničí umožnila. Armáda by tak mohla například v utajení poslat jednotku na osvobození unesených českých občanů. Parlament by se misí zabýval až následně. Návrh předložila skupina poslanců v čele s předsedkyní sněmovního výboru pro obranu Janou Černochovou (ODS).

Česká republika má nyní v zahraničí vojáky především v Afghánistánu, v Pobaltí a v Iráku. V Mali může podle současného mandátu působit až 120 českých vojáků.

Snižování emisí

Česko je podle prohlášení ústavních činitelů odhodláno plnit své mezinárodní závazky ohledně snižování emisí oxidu uhličitého (CO2). Musí to být ale založeno na samostatném rozhodování země a nesmí to ohrozit sociální smír, konkurenceschopnost nebo možnost rozhodovat o vlastním energetickém mixu. 

Podle ústavních činitelů musí mít Česko vizi odpovědného přístupu k životnímu prostředí, která bude vycházet z vědeckého poznání. Debata o klimatických změnách podle nich nesmí podléhat ideologiím. Zdůraznili také, že pro bezuhlíkovou energetickou soběstačnost Česka je třeba jaderná energetika. 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

Vražedkyni propuštěnou kvůli těhotenství stíhá policie za křivé obvinění

Policisté v Lomnici nad Popelkou v úterý zadrželi odsouzenou vražedkyni Petru Janákovou, nyní Novou, která byla letos v...

Z vložek Always zmizí symbol ženského pohlaví, výrobce vyslyšel aktivisty

Drogistický gigant Procter & Gamble stáhne z obalů produktů značky Always symbol Venuše, který značí ženské pohlaví....

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz