Komunistická poslankyně Marta Bayerová vymění Sněmovnu za Senát. Chce prý být blíž Znojemsku.

Komunistická poslankyně Marta Bayerová vymění Sněmovnu za Senát. Chce prý být blíž Znojemsku. | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Úspěch levice v krajích a Senátu změní obsazení Poslanecké sněmovny

  • 6
Úspěch či neúspěch v krajských a senátních volbách změní život nejen přímým kandidátům, ale i účastníkům voleb do Sněmovny před dvěma lety. Rošáda se týká zejména ČSSD - několik jejích poslanců zamíří do Senátu nebo na posty hejtmanů. A na jejich místo přijdou náhradníci.

Tak například šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek už oznámil, že v řádu týdnů složí tuto funkci i mandát poslance a odejde dělat hejtmana Jihomoravského kraje.

Na jeho místo pak nastoupí místostarostka Tišnova Zuzana Brzobohatá, které před dvěma lety poslanecký mandát utekl o jedno místo.

Za Olomoucko se vystřídají hned dva sociálnědemokratičtí poslanci. Lavici v sále na Malé Straně totiž uvolní Martin Tesařík, který uspěl v krajských volbách a bude pravděpodobně hejtmanem.

Poslanec Karel Korytář zase v sobotu zvítězil v senátních volbách. Oba dva potvrdili, že se svého poslaneckého mandátu vzdají. Ve sněmovně by je měli nahradit bývalá starostka Tovačova Zdeňka Dopitová a místostarosta Mohelnice Pavel Němec.

"S tou situací počítám už nějakou dobu, nasvědčovaly tomu už odhady volebních průzkumů. Jsem připraven ten mandát vzít a v Poslanecké sněmovně zasednout. V současné době jsem neuvolněným mohelnickým místostarostou a mám advokátní kancelář a zatím nevím, jak tuto situaci řešit. Rozhodně se ale nechci vzdát své advokátní praxe. Pokud bych časově nezvládal všechny tři věci, musel bych funkci místostarosty složit," řekl Němec.

S nástupem do Poslanecké sněmovny už počítá také bývalá starostka Tovačova, dnes důchodkyně Dopitová. "Dodělávám doma věci, organizuji, kdo bude hlídat děti, které tu mám na prázdninách a v pondělí mám už nástup. Už mi volali, ať se nachystám. Ve středu mám skládat slib a už budu sedět v lavicích. Nepočítala jsem, že to bude tak rychlé," řekla Dopitová. "Z toho mého důchodcovského poklidu to bude trošku šok. Ale mám doma zastání," doplnila.

Komunistku Bajerovou nahradí starosta Ivančic
Jediné komunistické křeslo v Senátu uhájila na Znojemsku Marta Bayerová. Současná poslankyně porazila svého bývalého žáka, dnes znojemského starostu za ODS Petra Nezvedu. - čtěte Boj o senátorské křeslo vyhrála učitelka nad svým žákem

V seznamu náhradníků je první na řadě starosta Ivančic a lékař Vojtěch Adam.

"Zdravotnictví má spoustu problémů a pro mě je to celoživotní specializace. Navíc jsem jako starosta získal jisté zkušenosti v oblasti regionálního rozvoje," řekl osmapadesátiletý politik ke svému nástupu mezi poslance. Funkci starosty by si chtěl ponechat.

Změna čeká i ODS
Nového poslance bude mít také ODS. Její pražský radní Jiří Janeček nahradí svého stranického kolegu Tomáše Kladívka v lavicích, který vyhrál senátní volby v Praze 9.  Janeček řekl, že chce současně působit v parlamentu i na magistrátu. Je známý svou kritikou současného vedení ODS, v Parlamentu ale chce "držet linii" s vládou. Vedení strany ale vyzývá, aby složilo své funkce.

"Myslím si, že je opravdu potřeba, aby celé vedení ODS dalo k dispozici své funkce," řekl Janeček. "Já věřím tomu, že po dnešku to Mirek Topolánek zabalí," dodal v sobotu.

Noví poslanci by v lavicích Poslanecké sněmovny měli sedět do poloviny roku 2010, kdy jsou v plánu další volby. Pokud by se ovšem podařilo opozici prosadit předčasné volby, mohl by jejich mandát skončit už v polovině příštího roku. - čtěte Paroubek: Otevřela se cesta k volbám, vláda nemůže pokračovat