Ušní implantáty dostávají v Česku víc děti. Ve světě je to jinak, říká lékař

  15:17aktualizováno  15:17
Zpočátku to byla rarita. V současnosti ale má ušní implantát už více než tisíc Čechů. „Dítě, které dostane implantáty do obou uší mezi prvním a druhým rokem věku, pak celý život slyší prakticky stejně jako normální člověk,“ přibližuje Jiří Skřivan, přednosta Kliniky ORL v Motole, kde implantáty operují přibližně padesáti dětem ročně.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak lékaři vybírají vhodné dítě k implantaci?
Lékaři v porodnici zachytí sluchovou vadu neonatálním screeningem, ověří ji, pošlou dítě do centra. Pacient pak ideálně v roce, roce a půl dostane do obou uší implantáty. U dospělých to funguje poněkud obtížněji. Ve světě se ale implantuje dvakrát víc dospělých, než dětí. V Česku je to naopak.

Kochleární implantát

Na rozdíl od sluchadel, která zvuky jen zesilují, kochleární implantáty dělají práci poškozených částí vnitřního ucha (hlemýždě). Implantát se skládá ze dvou částí - vnitřní a vnější. Vnitřní část je samotný implantát. Vnější části jsou zvukový procesor a cívka, která je magnetem přes kůži přichycena k implantátu.

Systém funguje tak, že mikrofon zachycuje zvuky a předává je procesoru, který je dekóduje podle vloženého klíče. Procesor takto dekódovaný zvuk pomocí cívky vysílá do implantátu. Ten stimuluje sluchový nerv.

(Zdroj: Spolek uživatelů kochleárního implantátu)

Čím si myslíte, že to je?
Nejspíš je to malou informovaností u dospělých. Nejsou posíláni do implantačních center, jak by měli být. Místo toho dostanou sluchadlo, které jim moc nepomáhá. U nás je informovanost na poli implantátů u seniorů malá. Přitom se tu pohybuje větší množství starších lidí, kteří by z něj těžili - jsou tu jasné spoje mezi sluchovou deprivací a senilní demencí. Implantátem se dá její nástup oddálit.

Ideálními adepty pro implantát jsou i lidé, kteří ztratili sluch dříve. Těch přibývá. Jednak se rodí víc lidí s genetickým zakódováním vyšší citlivosti sluchu vůči hluku - ti začínají ztrácet sluch ve třiceti, čtyřiceti a mohou skončit jako neslyšící. Navíc je v životním prostředí vysoká míra hlukového smogu. Ale problém je i kupříkladu hudba z individuálních poslechových zařízení, jako jsou telefony. Lidé si ji pouštějí poměrně hodně nahlas. 

Nemohou být všichni hvězdy

Jak člověk s implantátem slyší?
Dítě, které dostane implantáty oboustranně v jednom roce věku, pak celý život slyší patrně stejně, jako normální člověk. Chodí do normální školy, nemusí mít speciální asistenty. Když má procesor schovaný ve vlasech, ani nepoznáte, že má implantát. Platí ale, že je potřeba operovat co nejdříve.

Nejdřív neměla chodit, pak ani slyšet. Osmiletá Ella ale prognózám vzdoruje

Proměnila se nějak kritéria toho, kdo může implantát získat?
Dřív byla kritéria hodně tvrdá. K implantaci se vybírali zcela neslyšící, u dětí ty bez přidružených handicapů. Což je chyba, protože stejně tak potřebují implantát i děti s vícečetnými vadami. Těží z něj - i když to není na první pohled tak vidět jako u dítěte, které jde do školy a slyší. V té implantované skupině ale nemohou být všichni hvězdy. Jsou hvězdy, je průměr, jsou špatní. A i ti takzvaně „špatní“ mají z implantátu nějaký užitek - slyší například zvuk přijíždějící tramvaje.

Jiří Skřivan

MUDr. Jiří Skřivan CSc.

Oboru otorinolaryngologie se věnuje od roku 1984. Implantoval již více než 1 200 dětských a dospělých pacientů v České republice i v zahraničí.

Učí na 1. a 2. lékařské fakultě UK v Praze a působí jako lektor na zahraničních operačních kurzech. Je členem České společnosti pro otolaryngologii a Výboru kochleárních implantací.

Co je při operaci kochleárního implantátu nejdůležitější? 
Že si nemůžete dovolit chybu. Když se někdo zraní v autě nebo na kole a jde mu o život, tak se operovat musí. Ale u implantátu nezachraňujete život ani zdraví, jenom zvyšujete kvalitu života. Takže musíte vyloučit riziko, že byste toho člověka poškodili. Kdybyste mu způsobili vadu, kterou předtím neměl, byl by to velký problém. 

Co čeká pacienty po zákroku?
Za čtyři až šest týdnů po implantaci dostanou zvukový procesor. Je nutné jej naprogramovat za spolupráce logopeda s bioinženýrem. Pomocí počítače se pak do procesoru nastavuje mapa. 

To vydrží člověku jeden implantát celý život?
Ano, člověk ho má doživotně. Ale zvukový procesor podléhá technickému opotřebení. Za pár let zastará, také jsou k dipozici nové obvody a možnosti. V současné době mají pacienti ve všech státech Evropy nárok na výměnu procesoru po pěti až sedmi letech a pacient neplatí nic. Česko je jediná výjimka. U nás je to deset let a pacient musí zaplatit čtvrtinu. Čtvrtina ceny procesoru je pětasedmdesát tisíc. Když má dítě implantáty v obou uších, tak je to sto padesát tisíc. To může být pro mnohé rodiče zničující.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz