US-DEU hledá záchranu za 15 milionů

  1:00aktualizováno  1:00
Jeden ze zřejmě posledních pokusů odrazit se od úplného dna voličské přízně se rozhodla učinit vládní Unie svobody-Demokratická unie. Do kampaně za záchranu své značky, která má trvat zhruba půl roku, chce vložit až patnáct milionů korun.

Již v nejbližších dnech by se mělo po celé republice objevit asi 150 billboardů s tváří šéfa strany, ministra spravedlnosti Pavla Němce s ústředním heslem: Dvakrát více peněz pro vysoké školy.

V následujících měsících budou unionisté představovat další témata, která mají voličům stranu připomenout jako liberální alternativu.

"Budeme předkládat vlastní, naprosto konkrétní témata. Nechceme zabředávat do sporů typu policejní platy, které se odehrávají v Poslanecké sněmovně," řekl MF DNES Pavel Němec.

Podle místopředsedy unie Františka Pelce si zatím strana, jejíž preference se nyní pohybují kolem jednoho procenta, nebude muset brát bankovní úvěr. "Nějaké peníze máme, něco se pokusíme vybrat u vlastních členů a oslovíme i možné sponzory," vysvětlil Pelc.

A co se stane, pokud se po půl roce ukáže, že jde o další marný pokus? Strana by se pak podle Pelce měla soustředit na jednání s menšími stranami, s nimiž by mohla sestavit společnou kandidátku pro parlamentní volby. "Například s Evropskými demokraty, ODA či Sdružením nezávislých kandidátů," uvedl Pelc.

Jedním z hlavních autorů unionistické kampaně za záchranu vlastní značky je Ivo Hartmann, šéfporadce unionistického předsedy Němce.

"Nemáme na to žádnou speciální agenturu, vymýšlíme si to sami. První téma, které prezentujeme, je podpora vysokých škol, další bude zaměřeno například na podporu neziskového sektoru z výnosu z privatizace státního majetku," řekl MF DNES Hartmann.

Náklady na billboardovou kampaň se podle něj unie pokusí stlačit na minimum tak, že při nákupu reklamních ploch využije nabídek "last minute", tedy koupí za výhodné ceny plochy, které by jinak mohly zůstat neobsazené. V ideálním případě by unie místo patnácti milionů korun mohla utratit až o polovinu méně.

"Strana je v příkopu"
Politolog Jiří Pehe nedává unionistům žádnou šanci jejich stranickou značku oživit. "V určitém okamžiku se strana propadla a z toho příkopu už se nemůže dostat zpět. Nejrozumnější alternativou, kterou by mohla unie zvolit, by byla úzká spolupráce s dalšími liberálními stranami, jako jsou Evropští demokraté či ODA," míní Pehe.

O podobná jednání se už unionisté pokoušeli, ale zkrachovala na tom, že žádná ze stran se nechtěla vzdát své značky. Šéf unie Němec budoucí jednání s menšími stranami nevylučuje. Místopředseda Pelc již vyjmenoval i některé další subjekty, s nimiž by se unionisté mohli pokusit o politické námluvy. "Například i Strana pro otevřenou společnost nebo zelení," míní Pelc.

První místopředseda unie a ministr obrany Karel Kühnl však zdůraznil, že úvahy tohoto typu jsou předčasné. "Diskuse o tom v naší straně teprve začíná," řekl Kühnl. Nechtěl ani hodnotit, jestli má billboardová kampaň smysl a zda unie jen zbytečně nevyhodí peníze.

Troje letošní volby dopadly pro US-DEU neslavně. Do europarlamentu neprosadila nikoho. V senátních volbách uspěl jedině Karel Schwarzenberg, jehož unie podporovala, a v krajských volbách její zástupci uspěli jen v kraji Středočeském a Pardubickém - díky koalici s lidovci.

Když přitom v roce 1998 Unie svobody vznikla, byly v březnu její preference na osmnácti procentech. Ale postupně, s výjimkou dočasného působení ve Čtyřkoalici, klesaly. Po volbách v roce 2002 spadly až pod pět procent a zatím se stále propadají. Momentální stav: podle agentury STEM jen jedno procento.

US-DEU rozjela kampaň za vlastní záchranu. Prostřednictvím billboardů bude představovat "naprosto konkrétní témata," řekl předseda strany Pavel Němec. (25. listopadu 2004)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Babiš odeslal prezidentovi návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury....

Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper, k dispozici budou v roce 2023

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Česká armáda koupí z USA bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy korun. Na návštěvě vojenské...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz