Stavět se bude moci i na vašem, i když se ještě soudíte o výši náhrady

  13:27aktualizováno  13:27
Urychlení stavby klíčových silnic a železnic má přinést návrh, na kterém se zcela netypicky shodli zástupci všech devíti stran ve Sněmovně. Počítá s tím, že stavět by se mohlo i na vašem pozemku, a to již ve chvíli, kdy se ještě soudíte o to, kolik dostanete peněz za to, že stát omezil vaše vlastnická práva.

Stavba dálnice D8 u Řehlovic v listopadu 2012 - mimoúrovňové křížení komunikací. | foto: MAFRA

Návrh počítá se zavedením takzvané „předběžné držby“. O rozhodnutí o předběžné držbě pozemku by mohl investor požádat při vyvlastňovacím řízení, aby mohl rychle zahájit stavební práce.

„Dochází k výraznému omezení vlastnických práv. Za nás říkám ano, my si to umíme představit. Jsou případy, kdy si myslíme, že stát může takto postupovat,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura. Je jedním ze sedmnácti poslanců, kteří se podepsali pod návrh.

„Vlastně to znamená, že mohu stavět na vašem pozemku, i když jsem se s vámi ještě nedomluvil, a probíhá soudní spor o peníze, které dostanete. Říká se tomu eufemisticky předběžná držba, ale stavím na cizím pozemku bez dohody,“ popsal Stanjura princip pod který se podepsali zástupci všech stran ve Sněmovně, takže je velmi pravděpodobné, že zákon, i když ho budou chtít poslanci upravovat, projde.

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

„Není naším cílem někoho obrat o peníze, chceme se se všemi vlastníky půdy vyrovnat, ale chceme zabránit tomu, aby to byl důvod brzdit tu stavbu,“ řekl iDNES.cz ministr dopravy a poslanec za ANO Dan Ťok, jehož podpis také pod zákonem je, vedle dalších čtyř poslanců vládního hnutí.

Předkladatelé návrhu argumentují, že největším problémem při přípravě staveb dopravní infrastruktury jsou časové prodlevy způsobené nemožností zahájit stavební práce, a to kvůli přezkoumávání některých dílčích rozhodnutí, ale také obstrukční jednání některých jednotlivců.

Zrychlení přípravy a výstavby klíčových staveb slibuje ve své programovém prohlášení i menšinová vláda v demisi. Ťok vysvětlil, proč je podle něj poslanecký návrh výhodnější. „Je to rychlejší a chtěli jsme pro základní principy získat souhlas všech politických stran. Začali jsme s nimi o tom debatovat a pak je férové jim dát šanci se do toho přihlásit,“ řekl ministr dopravy.

O seznam prioritních staveb bude nejspíš ještě boj

V příloze návrhu zákona je uvedeno sedmnáct dálnic, patnáct železničních tratí, železniční uzly v Praze, Brně a v Ostravě i čtyři plánované vysokorychlostní tratě (z Prahy přes Ostravu na polskou hranici, z Brna na slovenskou hranici, z Drážďan do Prahy a z Prahy do Berouna a Hořovic), kterých se nová pravidla omezující vlastníky mají týkat.

O seznam se ale ještě nespíš ve Sněmovně strhne boj. „Příloha je plán Ředitelství silnic a dálnici a SŽDC na příštích deset let. Jsou tam i dvě silnice první třídy, když je připustíte, tak v tom okamžiku z každého regionu přijde návrh, že tam chtějí ještě silnici, která je v jejich regionu,“ řekl iDNES.cz Stanjura. Ty dvě v příloze zákona zmíněné silnice I. třídy jsou z Turnova do Hrádku nad Nisou a na hranici s Německem a z Vizovic na hranici se Slovenskem.

„Rozumím, že ODS chce na co nejmenší rozsah staveb, protože je to zásah do vlastnických práv občanů. Určitě o tom bude debata na půdě Poslanecké sněmovny a ta hlasováním rozhodne,“ uvedl k tomu Ťok.

Například místopředseda ČSSD a náměstek primátorky Petr Dolínek nedávno řekl, že Praha bude chtít, aby se seznam staveb, které bude možné budovat už během vyvlastňovacího procesu, rozšířil i třeba o stavbu metra D. Na seznamu je už dostavba Pražského okruhu i železniční napojení letiště Václava Havla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz