Elitní útvar URNA má problém s výstrojí, reklamuje neprůstřelné vesty

  16:26aktualizováno  16:26
Má čelit třeba teroristům. Útvar rychlého nasazení měl potíže s ochranou proti střelám. Před dvěma lety policie řešila závažný bezpečnostní problém. Ukázalo se, že neprůstřelné vesty, které nakoupila v roce 2014, byly kromě keramiky, která kulky odrazí, vyplněny také méně odolnou pryskyřicí. To znamenalo riziko pro policisty, kteří vesty nosili.

Taktické policejní cvičení proti teroristům v železničním depu v České Třebové. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jak zjistila MF DNES, koncem loňského roku narazil na problém s balistickými panely, které mají chránit před střelnými zraněními, také elitní Útvar rychlého nasazení, který se dostává do akce v těch nejvážnějších situacích, kdy je reálné riziko, že ke střelbě skutečně dojde.

Fotogalerie

„Vnitřními kontrolními mechanismy odboru správy majetku policejního prezidia ve spolupráci s uživatelem (Útvarem rychlého nasazení – pozn. red.) bylo zjištěno, že dodané panely nesplňují jeden z požadavků zadávací dokumentace, přičemž však nedošlo k ohrožení života či zdraví jejich uživatelů,“ uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Na rozdíl od zmíněného případu s vestami, který musel nakonec řešit až soud, tentokrát policie uspěla s reklamací. „Zadavatel uplatnil u dodavatele reklamaci, kterou dodavatel uznal a dodané panely bezplatně vyměnil,“ dodala Kropáčová.

Panely pro elitní jednotku nebyly součástí velkého tendru, podle policie to byl takzvaný zkušební nákup. URNA má totiž specifické požadavky – její výbava musí vydržet extrémní podmínky.

Podle jednoho ze zdrojů MF DNES obeznámeného se zakázkou prezidium pro URNU nakoupilo panely, které fungují pouze s měkkou balistickou vložkou. URNA je však kvůli nižší váze nosí bez ní samostatně v nosičích, což by znamenalo, že nebudou dostatečně účinné. Nosiče balistických panelů v poslední době získávají na oblibě. Na rozdíl od klasických vest jsou totiž lehčí. Z toho důvodu je chce nakupovat ve velkém i policie. Za další tři roky za ně chce utratit téměř dvacet milionů.

Prohra u soudu

Jak bylo řečeno úvodem, policie reklamovala vesty již před dvěma roky. Tehdy šlo o zakázku na šest set vest za více než 14 milionů korun. Keramika, která chrání policistu před zraněním, totiž nepokrývala celý plát, ale jen jeho střed. V okrajích vesty byla pryskyřice. 

To podle odborníků mohlo znamenat vážné ohrožení pro policistu, který by byl zasažen například kulovnicí. „Kdyby střela dopadla někam na okraj, tak ji vesta nezadrží. Vzhledem k tomu, že plát chrání policistovi hrudník a dutinu břišní, tak je velká pravděpodobnost, že by policista po zásahu mohl zemřít,“ řekl tehdy předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.

Vozy s lebkou za sedm milionů. Policie při zásahu ukázala speciální auta

Policie se se společností Argun, která panely dodala, soudila. Jenže prohrála. Výrobce tvrdil, že policistům dodal přesně takové zboží, jaké si objednali. A soud otázku, zda byly pláty kvalitní, vůbec neřešil. Věc uzavřel s tím, že policie měla chtít po výrobci výměnu vest, a nikoli vrátit peníze.

Už předtím, než vyšel najevo problém s kvalitou neprůstřelných vest, musela policie řešit problémy při jejich nákupech. Například v roce 2015 prezidium zrušilo tendr na nákup sedmi a půl tisíce balistických vest. Policie tehdy prohlásila, že podle podmínek, které uvedla do původního tendru, by vysoutěžila zastaralé technologie.

MF DNES nedávno upozornila, že policie nestíhá neprůstřelné vesty nakupovat. Policejní prezidium to odmítá a tvrdí, že bezpečnost policistů není ohrožena. Za poslední tři roky policie nakoupila různou balistickou ochranu za přibližně dvě stě milionů. A téměř stejnou částku se chystá utratit v blízké době. Půjde právě o zmíněné balistické pláty, vesty, přilby nebo štíty za 180 milionů korun.

Boj s odboráři

Na problémy se zakázkami na balistickou ochranu upozorňuje odborová aliance Integrovaného záchranného systému. Vedení policie tvrdí, že aliance zastupuje jen malé množství policistů, na rozdíl například od zavedené Unie bezpečnostních sborů.

Kajínka jsme mohli zastřelit, bojoval do poslední chvíle, říká šéf URNA

„Motivy k jednotlivým krokům činěným zástupci této organizace mohou být taktéž diskutabilní, často spíše osobního charakteru a nezřídka může být jejich záměrem spíše poškodit dobrou pověst bezpečnostního sboru,“ uvedla policie ve svém prohlášení.

Odborová aliance, která podle svých webových stránek usiluje mimo jiné i o zrušení Generální inspekce bezpečnostních sborů, v odpovědi hrozí, že zveřejní veškeré informace, které o zakázkách za poslední roky shromáždila. „Veškeré informace k balistické ochraně policistů, které máme za více než tři roky k dispozici, zveřejníme,“ stojí v jejím prohlášení.

Cvičení zásahu proti teroristům v září 2018:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

Ilustrační snímek

Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě...

Videa týdne: Hořící katedrála, slávisté v Londýně a Assange na skejtu

Rozsáhlý požár v pařížské katedrále Notre-Dame. (15. dubna 2019)

V uplynulém týdnu diváky webu iDNES.tv nejvíce zaujala videa hořící pařížské katedrály Notre-Dame. Aby ale videa týdne...

Najdete na iDNES.cz