Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

  0:01aktualizováno  0:01
Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon umožňuje od nich vymáhat náhradu až do 4,5násobku platu, ve skutečnosti se podařil vymoci jen zlomek – 14 milionů korun. Vyplývá to z analýzy organizace Kverulant, která upozorňuje na chyby státu a korupci.

ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Říká se, že za chyby se platí. U českých úředníků je to však zřejmě jinak. Úředníci a také politici svými chybami způsobili státu v posledních pěti letech škodu 944 milionů korun. Tyto peníze musely být vyplaceny na různých odškodněních, pokutách a náhradách. 

Fotogalerie

Organizace Kverulant oslovila celkem 115 institucí veřejné správy. Podrobné informace o náhradách za škody a pokutách způsobených zaměstnanci podalo 107 z nich. A více než osmdesát institucí uvedlo, že ve sledovaném období muselo platit.

Vůbec nejvíc za chyby státních úředníků zaplatilo ministerstvo zemědělství, a to celých 247 milionů korun.

„Lidé nám v anketě uvedli, že by úředníci měli za svoje selhání platit všechno ze sta procent. To by byl ale extrém. My jsme se teď však dostali do druhého extrému, kdy úředníci zaplatili jen sedm desetin procenta způsobených škod,“ řekl ředitel Kverulantu Vojtěch Razima.

„Je alarmující, jak zřídkavě úředníci za svá pochybení pykají. To, zač v soukromém sektoru mnohdy padají hlavy, případně dokonce kvůli čemu nastávají bankroty, to úředníkům prochází prakticky bez mrknutí oka,“ rozhořčil se nad analýzou hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Úřednici hrozí vězení a zaplacení voleb, neodvolala kandidaturu

„Pokud pracujete u zaměstnavatele, kde je standardem zametání škod pod koberec, pak není divu, že se začnete podle toho chovat,“ doplnil to Marek Zelenka ze spolku Oživení, který se zabývá problematikou střetu zájmů, korupce a transparentnosti veřejného sektoru.

I když je miliarda hrozivé číslo, je potřeba přiznat, že do toho spadají i pokuty, které jedna státní organizace vyměří druhé. Peníze se tak jen přesypou z jednoho veřejného měšce do druhého. Na to se také úřady – například ministerstvo zemědělství – často odvolávají, když vysvětlují, proč nedaly svým pracovníkům žádnou sankci. Mnohem častější reakcí však je, že úřad není schopen dohledat konkrétního člověka, který za pochybení může.

Pokuta za losovačku

Proč ale mezi ministerstvy najednou tak vyčnívá město Karlovy Vary? Může za to jedna jediná astronomická pokuta za notoricky známou „karlovarskou losovačku“, kdy se vybíral stavitel karlovarské KV Areny a administrátor zakázky tak dlouho šmátral v osudí, až vybral zjevně označeného soutěžitele. 

Karlovarská losovačka

Karlovarská losovačka: Vytáhnout dva lístky se „správnými“ jmény firem trvalo více než půl minuty.

Finanční úřad za to městu udělil sankci za porušení rozpočtové kázně. V jednu chvíli se dokonce mluvilo o pokutě 300 milionů korun. „Nakonec město v roce 2016 uhradilo částku 72,7 milionu korun za podvodsamotný, související penále a úrok z posečkání, za porušení rozpočtové kázně při výstavbě Výstavního, sportovního a kongresového centra,“ uvedl mluvčí karlovarské radnice Jan Kopál. Chyba v tomto případě nepadá na úředníky, ale na zastupitele, kteří zakázku schválili. Ale ani ti za to nenesou žádnou odpovědnost.

„Domnívám se, že v tehdejší době ještě nebylo považováno za možné trestně stíhat rozhodnutí kolektivního orgánu, pokud nebyl přímo prokázán úmysl,“ dodává Kopál.

Největší díl pokut a odškodnění padá na hlavu ministerstva zemědělství, ale tady i šéf Kverulantu Razima vyjádřil určité pochopení, protože se často týkaly složitých restitučních sporů a dotací. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý popsal, že se jedná třeba o případy, kdy dotace musela být vyplacena dodatečně po skončení dotačního programu. 

Úředníci a také politici svými chybami způsobili státu v posledních pěti letech...

„Jde o částku přesahující 18 milionů. Stalo se tak většinou proto, že rozhodnutí o neposkytnutí dotace bylo po letech zrušeno správními soudy,“ vysvětlil Bílý. Peníze tak v rozpočtu vypadají jako „odškodnění“. Ministerstvo zemědělství také za svými lidmi stojí. „V těchto případech nelze hovořit o tom, že by se úředníci respektující dosavadní rozhodovací praxi dopustili nějakého pochybení,“ upozornil mluvčí Bílý.

Nejvíc peněz naopak vymohlo od úředníků za jejich chyby ministerstvo pro místní rozvoj.

Nepochybily jsme, tvrdí úřady, které roky vyplácely dávky simulantovi

Kovanda ale upozornil, že úředníci nemají příliš motivaci své profesní jednání zlepšovat, neboť vědí, že jim za případné pochybení stejně s největší pravděpodobností postih nehrozí. „Alespoň tedy ne ten, jenž by je finančně bolel. Chybovat může každý, ale je třeba mít nastaveny mechanismy, které něčemu takovému podruhé zabrání. A pokud takovéto mechanismy budou funkční, celá tuzemská veřejná správa se bude zkvalitňovat,“ věří ekonom.

Poučení a důslednější vymáhání

Také podle Zelenky z Oživení by se měl zákon dodržovat důsledněji. „Pokud se stala škoda, mělo by to primárně zajímat nadřízené a interní audit. Výsledkem by mělo být jednak poučení propříště, ale také zvážení, zda šlo o systémový problém nebo osobní selhání,“ uvedl. 

Hned nato nicméně upozornil, že v praxi je vymožení škody za osobní selhání často ovlivněno střetem zájmů mezi těmi, kdo by měli škodu vymáhat, a samotnými škůdci. „Nadřízený si nevymáháním škody po podřízeném vytvoří luxusní postavení, kdy má zavázaného kolegu. Proto doporučujeme, aby se vymáháním škody vždy zabýval kolektivní orgán. V případě obcí se často nazývá škodní komise,“ doplnil Zelenka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard, prezident ho podpoří

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Vláda za účasti prezidenta Miloše Zemana schválila návrh státního rozpočtu na rok 2020 se schodkem 40 miliard korun....

Zastavte stavbu odmítané střelnice, nařídil kraj laxnímu stavebnímu úřadu

Většina obyvatel Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku nesouhlasí se vznikem...

Krajský úřad Olomouckého kraje ostře zkritizoval prostějovský stavební úřad, který už více než rok nijak nezasahuje...

Důkazy o spáchání trestného činu nesvědčily. Babiš na mě netlačil, řekl Šaroch

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a...

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch po téměř čtyřech letech zastavil stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz