Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Úřady budou moci zkontrolovat, čím doma topíte, navrhuje vláda

  • 778
Zpřísnit kontrolu, čím doma topíte, navrhuje vláda. Úřady by za topení nevhodným odpadem mohly ukládat pokuty až 50 tisíc korun. Ministři kývli na novelu zákona o ovzduší, která to umožní. Ministři za KDU-ČSL se ale zdrželi hlasování. vláda tak nemá jistou většinu a to, že záměr v parlamentu prosadí.

„Já jsem tam uplatňoval výhradu, že je to zásah do domovních svobod. Byli jsme ujištěni legislativní radou vlády i ministerstvem, že to nepřesahuje ústavní principy, kdy do vašeho domu nebo bytu může vstoupit policie nebo nějaký státní orgán jenom po rozhodnutí soudu,“ uvedl lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek. Přesto se ministři za KDU-ČSL zdrželi.

Ministerstvo životního prostředí totiž navrhlo, aby úředníci, pokud budou mít opakovaně podezření na porušení zákona o ochraně, mohli v domech zkontrolovat kotle. Buď na základě vlastního zjištění, nebo na něčí podnět. „Desítky tisíc kotlů topí nevhodnými odpady, otravují okolí rakovinotvornými látkami a není možnost to zkontrolovat,“ řekl po jednání vlády ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

A jak přesně bude kontrola probíhat? Nejdřív dostane majitel nemovitosti písemné upozornění, při druhém podezření v průběhu dvanácti měsíců už na kotel přijde kontrola. Ten, kdo ji k sobě domů nepustí, může dostat pokutu až 50 tisíc korun.

Nově také budou moct sousedé, pokud se jim bude zdát kouř z komína podezřelý, poslat na úřad důkaz - fotografii či video s víc než třicetiminutovým kontinuálním záznamem. Brabec odmítá, že by to mohlo vést k větší míře „udavačství“ mezi sousedy, kdyby si mezi sebou chtěli vyřizovat účty kvůli sousedským sporům. Kontroly mají podle navržené novely zákona, když ji schválí parlament, platit od ledna 2017.

„Nedotknutelnost obydlí není neomezitelná. V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů bezpochyby děláte, pak má právě ústavní právo na ochranu zdraví stejnou váhu a přímo ústava umožňuje prolomení nedotknutelnosti obydlí s cílem zdraví lidí zajistit,“ argumentuje Brabec.

Asociace ekologických organizací Zelený kruh upozorňuje, že v zákoně chybějí nástroje zaměřující se na hlavní zdroje znečištění - topení uhlím, automobilovou dopravu a uhelné elektrárny - a že novela počítá jen se zavedením kontrol domácností. Obce by podle ekologů měly, stejně jako v Polsku, dostat možnost zakázat spalování hnědého uhlí domácnostmi.

Novela zákona o ochraně ovzduší upravuje také pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací a umožní, aby byly v nízkoemisních zónách v Česku uznávány německé emisní plakety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video