Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný hovoří na tiskové...

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný hovoří na tiskové konferenci k představení centrálního rezervačního systému na očkování. (14. ledna 2021) | foto: Petr Topič, MAFRA

Úřad hájí Blatného a testy za 25 miliard. Šlo o ilustraci, říká mluvčí

  • 73
„Uvědomme si, že jsme za minulý rok utratili asi dvacet pět miliard korun jen za testování,“ prohlásil v neděli ministr zdravotnictví Jan Blatný. Redakce iDNES.cz se jeho výrok pokusila ověřit. Podle smluv však cifra nesedí. Mluvčí rezortu Barbora Peterová ministra omluvila, že částku ministr myslel pouze ilustrativně.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v neděli prohlásil, že Česko dosud za testy na koronavirus zaplatilo 25 miliard korun. Redakce iDNES.cz se pokusila výrok ověřit. V Registru smluv ovšem figurují kontrakty jeho úřadu jen za miliardu, další resorty hlásí nákupy v řádech stamilionů. Většinu peněz měly za testy zaplatit zdravotní pojišťovny, i s jejich výdaji se ale lze dopočítat jen 16 miliard.

Úřad vlády vstupuje na TikTok mezi mladé, propagace bude stát půl milionu

„Uvědomme si, že jsme za minulý rok utratili asi dvacet pět miliard korun jen za testování,“ pronesl ministr zdravotnictví Jan Blatný v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Moderátor se ho znovu dotazoval, zda uvedl částku správně, podle jeho informací mělo jít jen o pět miliard. Ministr Blatný ovšem trval na svém a pětadvacetimiliardovou částku potvrdil.

Redakce iDNES.cz požádala o vyjádření i ministra Blatného – zda stát zaplatil za testy a testování skutečně několikamiliardovou sumu. Odpověděla za něj však mluvčí rezortu Barbora Peterová.

Částka byla ilustrativní a z kontextu to bylo i patrné

Peterová hned v úvodu odpovědi zdůraznila, že ministr Blatný částku myslel pouze ilustrativně. „Sdělení pana ministra o tom, že se utratí za testování odhadem 25 miliard korun, bylo ilustrativní a z kontextu to bylo i patrné,“ napsala na dotazy iDNES.cz mluvčí rezortu.

Při stanování částky podle Peterové ministr vycházel z hrubého propočtu, kolik by stálo testování při zhruba 35 tisících testech denně po dobu jednoho roku. „Právě kontext je podstatný, protože tento výrok padl v momentě, kdy se objevují doporučení, abychom se dostali až na 200 tisíc testů denně,“ vysvětlila Peterová.

Co je možné pořídit za 25 miliard korun?
2,20 miliard lahvových piv
2,01 miliard rolí toaletního papíru
757,58 milionů cheeseburgerů
5 miliard dětských plínek
166,67 milionů obědů

Podle mluvčí cílem ministra v debatě bylo upozornit na fakt, že již nyní je prováděn velký počet testů a náklady na testování jsou vysoké. „Další zvýšení by znamenalo ohrožení systému zdravotního pojištění natolik, že by mohlo dojít k omezení hrazení jiných výkonů, jako je třeba prevence rakoviny nebo kardiovaskulárních nemocí, bez adekvátního přínosu pro celý systém,“ dodala Peterová.

Do neděle ministerstvo za testy utratilo miliardu

Jen pro zajímavost, za 25 miliard korun je možné postavit 16 okresních nemocnic nebo vystavět přes 164 kilometrů nových dálnic. Za částku je možné také vyplatit 1,6 miliony průměrných starobních důchodů či vyplatit pěti milionům seniorů pětitisícové „rouškovné“.

Redakce iDNES.cz po výroku ministra prozkoumala Registr smluv, kam musí všechny státní instituce ukládat smlouvy na všechny nákupy nad padesát tisíc korun.

Podle záznamů utratilo ministerstvo zdravotnictví až do neděle za testy zhruba jednu miliardu korun. Další nákupy provedla také Správa státních hmotných rezerv, která má aktuálně otevřené dvě poptávky za necelý milion. Další rezorty a subjekty hlásí útraty v řádech stovek milionů. Například ministerstvo vnitra za testy zaplatilo zhruba 180 milionů. Nikoliv desítky miliard.

Testy na covid nás stály 25 miliard, řekl Blatný. Jenže smlouvy mluví jinak

V Česku bylo v neděli PCR testy otestováno 4 425 975 lidí (k 24. ledna pozn. red.). Ještě loni na jaře za tyto testy museli lidé platit až 2 900 korun, v květnu však resort rozhodl o zastropování ceny na 1 756 korun a od letoška je cena snížena na 1 109 korun.

Tyto testy, pokud má pacient žádanku od praktického lékaře nebo hygienika, jsou placené z veřejného zdravotního pojištění. Řadu z více než čtyř milionů testů si ovšem zaplatili sami lidé, kteří je potřebovali například kvůli testování či kvůli vlastnímu ujištění, zda jsou či nejsou pozitivní.

Účty ministerstva budily kontroverze už loni

Ani v hypotetickém případě, kdy by všechny provedené testy zaplatil stát, a to za nejvyšší částku 2 900 korun za test ještě před jejich regulací, se ovšem nedá dopočítat zmíněných 25 miliard korun ministra Blatného. V tomto případě by šlo o necelých 14 miliard.

Další záležitostí je antigenní testování, které je od prosince zdarma. Do neděle (do 24. ledna pozn. red.) ministerstvo zdravotnictví eviduje 1 371 483 takových testů. Zdravotní pojišťovny za ně poskytují úhradu 350 korun, každý účastník zdravotního pojištění je může podstoupit jednou za pět dnů zdarma.

Registr smluv | foto: Registr smluv

Pokud by se i tyto testy měly započítat do státních výdajů, šlo by o necelou půlmiliardu korun. V součtu se záznamy v Registru smluv a hypotetickou cenou za PCR testy jde o částku přibližně 16 miliard korun, a nikoliv ministrem zmíněných 25 miliard.

Účty ministerstva zdravotnictví ohledně koronaviru budily kontroverze už v loňském roce. Tehdejší ministr Adam Vojtěch totiž nakoupil předražené respirátory v Číně, ministerstvo zdravotnictví například nakoupilo ochranné pomůcky za 1,24 miliardy korun od společnosti La Factory, která dováží pomůcky právě z Číny. Firma však podle obchodního rejstříku v minulosti nevykázala žádné tržby.

Ministerstvo zdravotnictví také nakupovalo respirátory dráž než ministerstvo vnitra. Vnitro v přepočtu za jednu masku zaplatilo 2,79 dolaru (nakoupilo 4 miliony kusů). Ministerstvo zdravotnictví pak za respirátor zaplatilo minimálně 5,7 dolaru (nákup milionu kusů). Podle portálu Seznam zprávy v ceně nehrála roli případná množstevní cena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video