Nevstupovat! Úřad označil domy v Přednádraží páskou, majitele rozčílil

  12:20aktualizováno  12:20
Úřady udělaly další krok k tomu, aby z domů v ostravském Přednádraží odešli romští obyvatelé. Pracovníci technických služeb ve středu ráno označili nemovitosti páskou a výstražnými cedulemi, protože v nich hrozí úraz. Podle majitele domů je to ale jen "teátr" pro média.

"Důvodem tohoto kroku je to, že vlastník objektů nezajistil vstupy proti vniknutí a dochází nadále k devastaci domů, narušování statiky a lidé, kteří zde bydlí nebo docházejí, tak činí na vlastní nebezpečí," zdůvodnila rozmístění varovných červenobílých pásek mluvčí centrálního ostravského obvodu Jana Pondělíčková.

Obyvatelé podle zástupců obvodu už v domech v Přednádraží nemají co pohledávat. Úřady je opakovaně vyzvaly, aby zchátralé domy opustili. Původně v Přednádraží bydlelo okolo dvou set lidí, teď jich zůstává pětačtyřicet - sedmnáct dětí a osmadvacet dospělých.

Označování páskami sledovali rezignovaně, bez většího odporu. Majitele domů Oldřicha Roztočila ale akce s rozmístěním varovných cedulí rozčílila.

Přednádraží

Oblast v Ostravě-Přívoze, kde stojí cihlové domy a v nich žije řada Romů. Kvůli špatné kanalizaci, stavu domů a hygienickým podmínkám jim městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz přikázal, aby se vystěhovali a žili například v ubytovnách. Mnozí však odejít odmítají.
Situace vygradovala letos v srpnu, kdy Ostravské vodovody a kanalizace odpojily zdejším domům vodu. Hlavním problémem je nefunkční kanalizace. Přesně se totiž neví, komu patří. Magistrát, obvod a majitel domů zatím nebyli schopni vyjasnit si její vlastnictví.

"Je to jen teátr pro média. Úřady chtějí jen vrhnout špatné světlo na mě a na Přednádraží. Kdyby chtěly domy skutečně zajistit proti vniknutí, tak by zabetonovaly vchody a zabednily okna. Ne že kolem domů natáhnou igelitovou pásku a ještě si k tomu pozvou televizi," zlobí se Roztočil.

Zloději kradou i stropní vzpěry v bytech

Situaci v Přednádraží stále rozplétají soudy, které hledají také viníky současného stavu. Podle Roztočila ještě soudní pře neskončila a může se stát, že nakonec soudy rozhodnou v jeho prospěch a ukáže se, že ani prvotní nařízení obvodního stavebního úřadu, který v srpnu nařídil obyvatelům Přednádraží vystěhování, nebylo bez ohledu na to, v jakém jsou domy stavu, legislativně ani právně provedeno správně.

K domům mezitím míří zloději kovů. Kradou vše, co se dá. Dokonce i stropní kovové vzpěry přímo v bytech. Mezi zloději jsou přitom podle informací iDNES.cz lidé bydlící mimo Přednádraží i bývalí nájemníci zdejších domů, kteří se už odstěhovali jinam.

Podle Jany Pondělíčkové se situací rodin v Přednádraží každodenně zabývají pracovníci odboru sociálních věcí. Většina Romů, kteří v domech bydleli, podle ní zamířila na ubytovny nebo do zařízení charity. Dvěma rodinám - těm, u kterých obvod ověřil bezdlužnost a dobrou platební morálku - byly zatím přiděleny městské byty.

Jedna z obyvatelek Přednádraží stojí za výstražnou páskou.

Obyvatelka Přednádraží stojí za výstražnou páskou.

Jedna z cedulí, které úředníci rozmístili v ostravském Přednádraží.

Jedna z cedulí, které technické služby rozmístily v Přednádraží.

"Během tohoto týdne se mají přestěhovat další čtyři rodiny (dvanáct dětí s rodiči) do nové ubytovny na Cihelní ulici," dodala Pondělíčková.

Někteří obyvatelé ale mají dál v bytě v Přednádraží platnou smlouvu. A žijí zde dál. Podle svých slov nemají možnost jiného, adekvátního bydlení.

Označení domů v Přednádraží páskou rozzlobilo i představitele iniciativy SOS Přednádraží. "Zahrazování domů 'z bezpečnostních důvodů' považujeme za alibistické gesto ze strany městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a pokračující nátlak na obyvatele Přednádraží," uvedl Petr Hauzírek z iniciativy SOS Přednádraží.

"Z našeho pohledu stále platí, že město se má o své obyvatele v nouzi starat a ne jim přitěžovat, byť ho k tomu žádná zákonná povinnost nenutí. Pomoc vlastním obyvatelům očekáváme dvojnásob od města, které se přihlásilo k programu sociální inkluze," dodal Hauzírek.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Praha není krkavčí matka měst, řekl Hřib k převozu epopeje do Krumlova

Pražští zastupitelé ve čtvrtek večer rozhodli o dočasném přesunu Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském...

Válečný veterán Emil Boček leží v brněnské fakultní nemocnici

Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček je ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice....

Rektor Zima se omluvil, že neodhadl reakci na smlouvu s Home Creditem

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se na zasedání akademického senátu omluvil za to, že neodhadl reakci, která...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz