Kupte si pět uprchlíků a získáte dva zdarma. Umělci provokují e-shopem

  17:01aktualizováno  17:01
„Jedinec je zvyklý na přísné rozkazy a vykazuje extrémně disciplinované chování. Nevyžaduje mnoho času pro adaptaci na nové prostředí.“ Takový popisek stojí u fotografie 41letého Rusa v „uprchlickém“ e-shopu. Dvojice umělců chce projektem upozornit, že se s lidmi v nesnázích mnohdy zachází jako s produkty.

Internetový obchod s uprchlíky Refurental.com | foto: Refurental Service

„Tento jedinec vykazuje enormní talent pro vaření. Je proto kvalifikovaným adeptem na šéfkuchaře pro účely přípravy multikulturního občerstvení s výběrem několika tradičních iráckých receptů, které udělají z vaší vernisáže společenskou událost,“ zní popisek u fotografie mladého Iráčana v mužské sekci fiktivního e-shopu Refurental service.

Internetový obchod s uprchlíky Refurental.com

U „produktu“ nechybí ani informace o věku, výšce, váze a velikosti bot. Jednodenní pronájem Iráčana vyjde na tři sta eur.

Pokud však potenciální zákazník projeví zájem a prokliká se e-shopem až k placení, čeká ho překvapení. „Samozřejmě nepronajímáme žádné uprchlíky! Refurental je umělecký projekt, za nímž stojí Lukáš Houdek a Susa Gunzner-Sattler. Poukazují na paradoxní situace související s takzvanou uprchlickou krizí,“ dozví se.

Projekt umělci představí ve čtvrtek večer na vernisáži, která zahajuje výstavu pořádanou iniciativou HateFree Culture v pražské galerii Dox.

Střelba do vlastních řad

Umění proti násilí z nenávisti

Výstava v Centru současného umění DOX je součástí celostátního projektu HateFree Culture. Fotografie, videa, záznamy performancí a další díla více než dvou desítek umělců tematizují problematiku rasismu, násilí z nenávisti nebo předsudků k menšinám.

Výstava například prezentuje videozáznam pikniku ve městě Duchcov, zorganizovaného skupinou Romane Kale Panthera (více čtěte zde). Další díla reflektují téma uprchlické krize, například srdce, které z plotu kolem zařízení pro uprchlíky v Drahonicích vyřízla anonymní skupina De-Fence.

Internetový obchod umělci spustili v červenci, v návaznosti na něj pak vznikla i česká facebooková stránka. „Byla to reakce na dehumanizaci uprchlíků, ke které v současnosti ve společnosti dochází. Ti lidé jsou různými způsoby zneužíváni, i když je to někdy v dobré víře,“ vysvětluje Houdek a připouští, že projekt je vlastně střelbou do vlastních řad. Uprchlíky totiž využívají jako produkty mnohdy nevědomě také umělci, novináři či různé organizace.

„V českém kontextu uprchlíky dehumanizují zejména politici a různé iniciativy, které si je berou jako rukojmí. Dělají si z nich téma, kterým získávají pozornost,“ říká Houdek. Z lidí v nesnázích se tak podle něho stává komodita, zboží, se kterým se obchoduje a konkrétní „prodávaný“ člověk z toho nic nemá.

„Žijeme v době, kdy se všechno a všichni řídí základními ekonomickými kategoriemi. Lidé, kteří se nachází v zoufalé životní situaci, a snaží se utéct před nebezpečím nebo příšernými životními podmínkami, bývají často využíváni pro své hluboké lidské příběhy. Stávají se populární komoditou ve světě západního umění a médií,“ stojí v prohlášení umělců.

Fiktivní e-shop prokouklo jen minimum lidí

Ačkoli je těžko představitelné, že by internetový obchod v České republice mohl nabízet uprchlíky jako zboží, mnoho lidí projekt neprokouklo. E-shop totiž působí po formální stránce velmi realisticky. „Zboží“ je rozděleno do kategorií: muži, ženy a speciální nabídka. Pro zákazníky je připravena i řada akčních nabídek a slev.

„Pronajměte si pět uprchlíků a získáte navíc dvě děti zdarma! Především v romské sekci nabízíme rodinné klany čítající až padesát osob (včetně tradičních romských muzikantů a tanečníků). Vaše svatební hostina bude díky nim nezapomenutelnou multikulturní událostí!“ zní například jedna ze speciálních nabídek.

E-shop tak vyvolal především na sociálních sítích značný rozruch. „Reakce jsou samozřejmě negativní. Některým lidem došlo, že to není skutečný e-shop, ale většina lidí to neprokoukla. Hlavně ze začátku to dlouhou dobu nikdo nerozporoval,“ říká Houdek.

O pobouření, které vyvolala hra na obchodování s lidmi, svědčí i komentáře na facebookové stránce e-shopu. „To jako tento obchod s bílým masem je míněn vážně? A v tomto státě?“ píše například diskutující pod nabídkou syrské ženy. „Nechápu tuto firmu, nemůžu uvěřit, že to tu nabízejí úplně s chladnými odlidštěnými frázemi,“ přidává se další.

„Příjemně mě překvapilo, že se v posledních dnech začali ozývat i lidé, kteří jsou spíše proti imigraci a vadí jim, že se na této stránce obchoduje s lidmi,“ uzavírá Houdek.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Peroutkova vnučka neuspěla. Stát se za Zemanovy výroky nemusí omlouvat

Stát se nemusí omluvit vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky prezidenta Miloše Zemana. Rozhodl...

Za svoz komunálního odpadu si Pražané připlatí, svoz bioodpadu zlevní

Svoz komunálního odpadu v Praze podraží o třicet procent. Změnu znění vyhlášky o svozu odpadu dnes schválili pražští...

Ministr Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zopakoval tureckému velvyslanci Ahmetu Bigalimu, že prioritou Evropské unie je...

Premium

Experimentujete s dětmi, varují lékaři rodiče. Bez vakcíny jsou v ohrožení

Stále více rodičů v Česku odmítá dávat své děti očkovat. Situace je přitom dost vážná. Jedním případem za všechny je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz