Vrazil mi peníze do ruky, hájí se policejní úředník obviněný z úplatku

  20:00aktualizováno  20:00
„Přišel ke mně chlap a vrazil mi peníze do ruky,“ brání se čtyřiatřicetiletý Tomáš P., který donedávna pracoval jako civilní zaměstnanec na Krajském policejním ředitelství v Ústí nad Labem. Měl na starosti stavební dozor na opravovaných stavbách patřících policii, než byl obviněn, že vydíral jednu z firem a že po ní žádal úplatek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Žádný úplatek jsem nechtěl, přišel ke mně ten chlap a vrazil mi peníze do ruky,“ tvrdí čtyřiatřicetiletý Tomáš P. z Ústí nad Labem. „Jsem nevinný, celé to secvičila GIBS,“ říká muž s odkazem na členy Generální inspekce bezpečnostních sborů, kteří ho zatýkali.

Bylo to začátkem února, kdy stavební firma dokončovala modernizaci výtahu za 1,5 milionu korun v policejní budově v Mostě. Firma nabrala skluz a hrozilo jí penále. Tehdy Tomáš P. podle mluvčího GIBS Ivo Mitáčka „zneužil svého postavení a na zástupce stavební firmy opakovaně vyvíjel nátlak“.

Údajně chtěl dvacet tisíc korun za to, že převezme stavbu a penále smaže. Podle Mitáčka si o peníze řekl nejméně čtyřikrát od října 2017 do konce ledna 2018. „Zároveň zástupci společnosti vyhrožoval, že v případě nezaplacení nebudou jako firma v budoucnu vybráni do žádné nové stavební zakázky pro policii,“ dodal Mitáček.

Zástupce firmy si to nenechal pro sebe a všechno oznámil na policii. Naoko však na nabídku muže kývl.

Akci narušil muž s kárkou

Bylo 2. února, když zástupce firmy podle domluvy dorazil na benzinku v Ústí nad Labem na křižovatce u Spolchemie, kde mělo dojít k předání peněz. Vezl je s sebou, bankovky ale byly označené a akci sledovala GIBS. Celou scénu měla pod kontrolou. Nebo si to aspoň myslela.

Předem přesně naplánovala, kde auta zaparkují a kde dojde k převzetí úplatku. Připravovala se na různé varianty a komplikace, které mohly nastat, včetně té, že začne hořet nebo benzinku někdo přepadne. Jenže se ukázalo, že na všechno se připravit nedá.

Zrovna ve chvíli, kdy mělo dojít k předání, se objevil muž s kárkou. „Mohli byste trochu couvnout? Budu tady řezat křoví,“ požádal. Zástupce firmy i Tomáš P. poslechli a rázem se i s auty ocitli mimo zorné pole bezpečnostních kamer z benzinky. Naštěstí měla GIBS vlastní kameru a oči několika inspektorů.

Muž byl obviněn z vydírání a přijetí úplatku a hrozí mu až pětiletý trest. Na první pohled vypadá jeho vina jednoznačně, on ji přesto odmítá. V rozhovoru s reportérem MF DNES zopakoval to, co předtím říkal při výslechu. Žádný úplatek prý nevzal ani o něj nežádal.

„Já jsem řešil technický dozor, ne obchodní,“ namítá. „Oni měli dostat penále osm tisíc za každý den a nakonec také sankci tři sta tisíc korun skutečně dostali. Bez ohledu na mě. Já na to neměl žádný vliv,“ dušuje se.

A proč tedy jel na benzinku na schůzku se zástupcem firmy? I na to má odpověď. „Tam jsme měli řešit stavební nedodělky,“ tvrdí.

Sám se cítí jako oběť intrik. „Asi jsem někomu šlápnul na kuří oko a chtěl se mě zbavit,“ říká. Vzápětí trochu nelogicky dodává, že když loni v září chtěl od policie odejít, nadřízení ho přemlouvali, aby zůstal.

Podívejte, jak si bydlí

Proč by měl být někomu nepohodlný? „Mezi policisty se říkalo: Podívejte, jak bydlí a v čem jezdí!“ říká Tomáš P. ve dveřích nově rekonstruovaného a moderně vybaveného domu, před nímž mu stojí SUV americké značky.

„Nikdo neřeší, že na to máme hypotéku a že si všechno děláme sami. Každou volnou chvilku trávím na opravě domu. Nabízel jsem jim, že ukážu všechny účty a faktury, ale nikoho to nezajímalo,“ dodává. Dnes už pro policii nepracuje, dle svých slov dělá ve stavební firmě. Ani pracovník, jenž s policii řešil údajný nátlak a žádosti o úplatky, už ve výtahářské firmě není zaměstnán. Podle vedoucího ústecké pobočky ale jeho odchod s případem nesouvisí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz