Únosce letadla: Kdybych nesouhlasil, zabili by mě

  0:01aktualizováno  0:01
Únosce letadla Radomír Šebesta, kterému v pondělí udělil prezident Václav Klaus milost, tvrdí, že emigrovat do Německa nechtěl. V telefonickém rozhovoru řekl: "K únosu jsem byl donucen, a kdybych to neudělal, přišel bych o život," vysvětlil.

"Ti, kteří nyní říkají, že bych měl dostat doživotí, vůbec nevědí, jak to tehdy bylo," dodal. Muž žijící nyní v Paříži tvrdí, že hlavním organizátorem únosu byl v roce 1978 jeho známý Josef Katrinčák.

Šebesta žádal o milost už Václava Havla. "Uspěl jsem ale až u nynějšího prezidenta Václava Klause," dodal. V Česku byl Pavel Šebesta naposledy před 26 lety. V roce 1978 unesl se svým známým letadlo a podařilo se mu emigrovat.

Do rodných Karlových Varů se nemohl vrátit ani po roce 1989, stále mu hrozilo vězení. Může až nyní, protože mu v pondělí prezident Václav Klaus udělil milost. V telefonu se ozve francouzské "oui".

Radomír Šebesta žije už přes čtrnáct let ve Francii, předtím skoro stejně dlouhou dobu v Německu. Je to poznat, občas hledá česká slova a nejdřív nechce ani odpovídat. "Mám s novináři špatné zkušenosti, vše překroutí," říká.

"K tomu únosu jsem byl donucený. Kdybych to neudělal, přišel bych o život," říká po chvíli.

V pondělí jste dostal milost od prezidenta Klause. Jak jste na to reagoval?
Já z toho mám takové smíšené pocity. Spolu s otcem jsme totiž žádali už předchozího prezidenta Václava Havla a on žádost ani nečetl.

Prostě se to k němu nedostalo. Můj otec dokonce byl několikrát osobně na Hradě a žádal o setkání. Nechali ho dlouho čekat a jednali s ním, jako by je to vůbec nezajímalo.

O Václavu Klausovi jsem naopak slyšel, že je nakloněný komunistům, a od něho jsem milost dostal. To bych tedy rád věděl, jak je to v Česku s demokracií.

Díky milosti budete mít šanci se sám přijet přesvědčit. Třeba budete překvapený.
Uvidím. Na internetu jsem se díval na reakce, které udělení mé milosti vzbudilo, a byl jsem docela zklamaný. Řada lidí se tam vyjadřovala k něčemu, o čem vůbec nic nevědí.

Někteří dokonce říkali, že bych si zasloužil trest smrti. Ještě ale k té milosti. Je možné, že v mém případě se projednávání zpomalilo i kvůli situaci ve světě. Hlavně po útocích v New Yorku, kdy se na únosce letadel dívali všichni špatně.

Prezidentská kancelář uvedla, že ve vašem případě hrála roli doba, která uběhla od únosu, a navíc i trest, který jste dostal v Německu.
Já byl vlastně za jednu věc odsouzen hned dvakrát. V Německu jsem si za únos letadla, držení výbušnin a únos rukojmích odseděl tři roky.

České úřady to ale vůbec nezajímalo. Ani po roce 1989.

V Česku jste nebyl od roku 1978. Kdy jste se viděl po únosu poprvé s rodiči?
Rodiče za mnou začali jezdit až v roce 1994 do Francie, kde žiji posledních čtrnáct let.

Předtím jsem bydlel v Německu, ale protože mě tam navštívili čeští policisté a chtěli, abych jim předával nějaké informace, odcestoval jsem do Francie. Prostě jsem se snažil zmizet a i rodičům jsem se ozval až před deseti roky.

Zmínil jste negativní reakce, které jste našel na internetu. Únos je přece jenom trestný čin. Proč jste se tedy rozhodl emigrovat?
Já neměl jinou možnost. Pokud bych to neudělal, přišel bych o život. Politické důvody v tom nebyly, chtěl jsem prostě zůstat naživu.

Můžete to upřesnit?
Neměl jsem v úmyslu emigrovat. Prostě se to seběhlo tak, že jsem k tomu byl vlastně donucený.

Já se i to, že manželé Katrinčákovi zpronevěřili nějaké peníze, dozvěděl až v Německu (pozn.: manželé Katrinčákovi emigrovali s Radomírem Šebestou do Německa také a v Česku ještě předtím získali při podvodech s poštovními poukázkami kolem tří set tisíc korun).

V den útěku jsem za Josefem Katrinčákem přišel k němu domů, protože mně dlužil peníze, a oni měli úplně prázdný byt. Řekli, že utíkají. Já tím pádem o tom věděl a byl jsem pro ně určitým nebezpečím. Hrozili, že ublíží i mým příbuzným. Tak jsem do toho šel.

S manželi Katrinčákovými se ještě stýkáte?
Ne. Josefa Katrinčáka jsem neviděl od té doby, když jsem byl propuštěn z vězení, a to bylo v roce 1981.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz