Univerzity musí nabrat méně studentů, některé zpřísnily přijímačky

  1:01aktualizováno  1:01
Dostat se na kvalitní veřejnou univerzitu může být letos o něco těžší. Ministerstvo školám doporučilo, aby přijaly o deset procent méně studentů. Některé proto zpřísnily přijímací řízení. Příští rok je navíc čeká výpadek příjmů ve stovkách milionů korun.
K imatrikulaci příští rok půjde o deset procent méně studentů. Ilustrační foto

K imatrikulaci příští rok půjde o deset procent méně studentů. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Přijímací zkoušky budou náročnější. Místo čtyř tisíc studentů jich přijmeme asi 3 700 nebo 3 800. To znamená o dvě stě či tři sta méně," řekl iDNES.cz rektor Českého vysokého učení technického Václav Havlíček.

Méně studentů se letos dostane také na brněnskou Masarykovu univerzitu. "Ve srovnání s minulým rokem by se pokles studentů přijímaných do bakalářských programů měl pohybovat kolem deseti procent," uvedl pro iDNES.cz rektor Mikuláš Bek s tím, že vysoká škola nebude snižovat počty studentů přijímaných do magisterských a doktorských studijních programů.

Přijímací testy již mají budoucí studenti Masarykovy univerzity za sebou. Podle Beka letos nebyly náročnější, ani přísněji hodnocené. "Přijmeme méně uchazečů, ale tento pokles více méně odpovídá snížení počtu podaných přihlášek, takže průměrná úspěšnost zájemců o studium zůstane zachována," uklidňuje Bek.

Omezit počet budoucích vysokoškoláků univerzitám uložilo ministerstvo školství s tím, že krok povede ke zvýšení kvality vysokoškolského studia. Náměstek ministra školství, někdejší rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm doplnil, že školy sice mohou doporučení ministerstva obejít, na studenty přijaté mimo stanovený limit ale nedostanou peníze ze státního rozpočtu (více o plánovaném snížení počtu vysokoškoláků čtěte zde).

Pro vysoké školy je přitom počet studentů důležitý. Odvíjí se od něj část jejich financování. Například nyní stát univerzitám ročně vyplácí na jednoho studenta zhruba 28 tisíc korun. Škola může dostat i více peněz. To se týká zejména oborů, které potřebují pro výuku náročné přístrojové vybavení.

"V příštím akademickém roce nám peníze klesnou o 60 milionů korun," uvádí Havlíček s tím, že na vzdělávací činnost má nyní škola více než jednu miliardu korun. "Kvůli podfinancovanému školství nemáme například prostředky na obnovu vybavení laboratoří nebo peníze na úpravu mezd. Tři roky jsme nenavýšili tarifní mzdy, takže nemůžeme přijmout kvalitní a mladé učitele," doplňuje rektor.

Zároveň poukazuje na to, že školy by o peníze příští rok přišly bez ohledu na snižování počtu přijatých studentů. Vláda v březnu schválila, že seškrtá příští rok rozpočet školství o 2,5 miliardy korun (více o zmrazení výdajů ze státního rozpočtu čtěte zde).

Univerzity hospodaří s 21 miliardami

Podle rozpisu rozpočtu vysokých škol na rok 2012 mají univerzity letos ze státního rozpočtu dostat celkem 21 miliard a 222 milionů korun. To je o 5,36 procenta méně než tomu bylo v roce 2011. Více než 18 miliard z toho jdou na běžnou činnost škol, další peníze jsou určeny podle ministerstva školství na programové financování.

Podle ministerstva školství vznikl záměr snížit počty studentů na vysokých školách už před třemi lety. Naplnit se ho podařilo teprve letos, tedy v akademickém roce 2011/2012. "Je to díky změněné metodice," vysvětlilo ministerstvo.

Počet vysokoškolských studentů
Akademický rok/studenti prezenčního studia
2010/2011 283 486
2009/2010 277 184
2008/2009 264 304
2007/2008 252 228
2006/2007 238 389

Zdroj: Český statistický úřad
Kompletní přehled počtu vysokých škol a studentů až do roku 1989 najdete zde.

Rektor Bek je v tomto ohledu optimističtější. "Snížení počtu studentů nemusí pro univerzity nutně znamenat ztrátu finančních prostředků. Peníze, které vysoké školy na výuku dostanou ze státního rozpočtu, bezprostředně nesouvisí s limity počtů financovaných studentů. Například Masarykova univerzita již v minulosti nedostávala peníze na absolutní počty přijatých," míní Bek.

Snižování ano, tvrdí univerzity, ale ne plošné

Oba rektoři se shodují na jedné věci. Podle nich by ministerstvo nemělo snižovat počty studentů plošně. Podle Havlíčka je to nepřijatelné zejména u škol s přírodovědným a inženýrským zaměřením.

"Pokud se Česká republika rozhodla založit svoji energetickou koncepci na jaderných elektrárnách, tak pro mě konkrétně je absurdní, že nedostaneme zaplaceny všechny studenty, kteří studují jaderné inženýrství. Myslím si, že by to mělo být snižování selektivní podle potřeb státu," řekl iDNES.cz Havlíček.

Výhrady má i rektor Masarykovy univerzity. "Jakkoliv je správná teze, že v navazujícím magisterském studiu nemá pokračovat každý, v případě výzkumných univerzit, mezi něž Masarykova univerzita patří, považuji snižování počtu magisterských a doktorských studentů za nešťastné," tvrdí Bek, jehož předchůdcem je současný ministr Petr Fiala. "Výzkumné univerzity by se měly více soustředit právě na vzdělávání navazujících magistrů a doktorandů a méně na bakaláře, které by měly přijímat i z jiných škol," je přesvědčený Bek.

Je možné, že výtky vysokých škol budou nakonec ze strany ministerstva vyslyšeny. "Pan ministr školství ve čtvrtek na jednání konference rektorů naznačil, že hodlá připravit diferencované snížení. Ale to bude až o rok později, protože nyní už přijímáme studenty pro akademický rok 2012/2013," popsal Havlíček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK ELEKTRO - JEDNOSMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz