Univerzity budou dostávat víc peněz podle kvality, říká Nečas

  12:38aktualizováno  12:38
Při financování vysokých škol bude více než dosud rozhodovat jejich kvalita. Počítá s tím novela zákona o vysokých školách, o které bude podle premiéra Petra Nečase vláda jednat do konce roku. Uvedl to v pondělí na České zemědělské univerzitě v Praze při zahájení nového akademického roku.

Vysoké školy se podle premiéra Petra Nečase musí více zaměřit na kvalitu (ilustrační foto). | foto: ČTK

Školy v současnosti dostávají osmdesát procent prostředků od státu podle počtu studentů, zbývajících dvacet procent podle kvality, která se určuje podle počtu mezinárodních výměn či úspěšnosti absolventů. "Ukazatelé kvality musí být posíleny," prohlásil Nečas.

Vysoké školy by podle ministra školství Petra Fialy měly část peněz dostávat na tříleté cykly, plánují se změny i v udělování akreditací. "Rozpočet univerzit byl dříve nesystémově krácen, finanční prostředky na jednoho studenta dramaticky klesaly," uvedl ministr.

Podle jeho prvního náměstka Jiřího Nantla se podíl financí podle kvality zvýší na zhruba dvacet pět procent. "Cíl je každý rok to o pár procent zvyšovat. Je ale jasné, že největší objem prostředků zůstane vázán na počet studentů," řekl Nantl iDNES.cz.

Další příjem by vysokým školám mělo zajistit zápisné, jehož zavedení Nečasova vláda plánuje. "O jeho výši a zavedení se povede intenzivní diskuse. Je potřeba najít rozumnou úměru, každý student by měl přispět na své studium," řekl premiér.

Fiala zdůraznil, že s chystanými reformami vysoké školy musí souhlasit a vyzval je ke spolupráci. "V loňském akademickém roce byl v akademickém prostředí nebývalý neklid a napětí," připomněl ministr protesty vysokoškoláků, které v únoru vyvrcholily Týdnem neklidu.

Podle Nečase ohledně reformy vysokých škol probíhala nedostatečná komunikace, která se však podle něj zlepšila právě s nástupem Fialy, jenž letos v květnu nahradil Josefa Dobeše.

Nečas: Bakalářské studium musí být plnohodnotné

Premiér se s Fialou shodl, že je nutné upravit systém škol tak, aby se některé více zaměřovaly na vědu a výzkum další připravovaly studenty na jejich budoucí zaměstnání.

"Každý nemá schopnosti a znalosti, aby mohl studovat magisterské studium, které musí mít větší prestiž než dnes. Bakalářské musí být plnohodnotné studium," doplnil Nečas s tím, že každý zájemce o studium musí dostat šanci.

Změny se chystají i při udělování profesorských titulů, které budou nově více vázané na konkrétní školu. "Dochází k honbě za tituly a létajícím profesorům, takový systém není udržitelný," uvedl Nečas.

Ministr dodal, že se během posledních deseti let zvýšil počet vysokoškolských studentů z 220 na téměř 400 tisíc a roční počet absolventů stoupl z třiceti na devadesát tisíc, ale že Česko zároveň patří v rámci OECD k zemím s nejnižšími výdaji na vzdělávání.

Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer očekává od vlády a ministra školství jasnou koncepci výdajů na vysoké školy a transparentní čerpání evropských fondů. "Změny musí být propojené. Pokud by byly izolované, nepovede to k dobrému výsledku," doplnil předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

Zahájení akademického roku se kromě Nečase a Fialy účastnili také všichni rektoři vysokých škol, pražský primátor Bohuslav Svoboda či předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. V Česku funguje 75 vysokých škol, zhruba dvě třetiny představují soukromé subjekty. 

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Po výbuchu bytovky v Lenoře obyvatelé stále nemohou ani do sousedního domu

Věci jsou stále načichlé kouřem, ten je cítit i ze stěn. Do bytového domu v Lenoře, který výbuch ze začátku října...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Plaga, Babiš a odbory se nedohodli. O růstu platů učitelů budou jednat znovu

Ministr školství Robert Plaga, premiér Andrej Babiš a odborový předák František Dobšík na konferenci Školství 2020...

Najdete na iDNES.cz