Univerzita Palackého chce vzít víc studentů

  9:44aktualizováno  9:44
Olomouc - Univerzita Palackého v Olomouci chce v letošním roce přijmout do prvních ročníků více studentů, než původně zamýšlela. Umožní jí to nedávný příslib ministerstva školství, že v roce 2002 přidá vysokým školám dvě miliardy korun na provoz. Prorektor pro studijní záležitosti olomoucké univerzity Jiří Luska odhadl, že jen v prvních třech ročnících by na fakultách mohlo přibýt zhruba šest set studentů.

"Dostali jsme již oznámení, kolik studentů nám bude v roce 2002 ministerstvo financovat. Nyní musíme zvážit, o kolik studentů více můžeme v probíhajícím přijímacím řízení přijmout, protože na studenty "navíc" dostaneme peníze až po 1. lednu 2002. Noví posluchači ale začnou studovat již od září 2001," uvedla rektorka Jana Mačáková.

Z poloviny dvou miliard korun chce ministersvo školám financovat o devět procent více studentů v prvních až třetích ročnících a o tři procenta více posluchačů čtvrtých a vyšších ročníků.

"Hledáme možnosti, jak zejména v těch oborech, kde je vysoký převis poptávky, počet přijímaných uchazečů zvýšit. Momentálně ale nemůžeme říct, o kolik víc to bude. Rozhodnout se musíme podle kapacitních možností našich pracovišť," řekl Bohumil Novák, proděkan pro studijní záležitosti pedagogické fakulty.

Právnická fakulta už plánuje, že do prvních ročníků přijme namísto plánovaných 210 až 230 studentů. O stovku více zájemců než loni chce přijmout také fakulta tělesné kultury, která letos otevírá tři nové bakalářské studijní programy zaměřené na rekreologii.

Naopak lékařská fakulta zatím o větším počtu přijatých neuvažuje. "Pokud ministerstvo bude přidávat nějaké peníze navíc, tak je musí přidat včas, a ne až když máme schválený rozpočet. Navíc, dokud nebudeme znát konkrétní částku, kolik přijde na naši univerzitu a kolik z toho na naši fakultu, těžko můžeme zaujmout konkrétnější postoj," vysvětlil děkan Čestmír Číhalík.

O zvýšení počtu nových studentů uvažuje také filozofická fakulta. Její děkan Vladimír Řehan však kvůli stísněnosti a nedostatečnému vybavení poslucháren nepočítá s nijak závratnými čísly. "Samozřejmě se budeme snažit využít toho, že se trochu zvýší dotace na studenty. Ale z kapacitních důvodů to nějak zvláštní posun v počtu přijatých nebude znamenat," upozornil Řehan.

Děkan filozofické fakulty, který je zároveň šéfem katedry psychologie, už například uvažoval o tom, že by škola zvýšila počet studentů prvního ročníku psychologie z padesáti na sedmdesát. Tak velké rozšíření si však katedra zřejmě nebude moci dovolit. Největší učebna tu totiž pojme maximálně pětašedesát lidí.

"Nejde však tolik o přednášky jako o semináře a cvičení, kde studenti musejí projevovat aktivitu. Taková skupina nejde rozšířit na víc než dvacet posluchačů. Ale na to, abychom studenty rozdělili do čtyř skupin, zase nemáme kantory," popsal problémy děkan filozofické fakulty Vladimír Řehan.

Na Univerzitu Palackého letos přišlo 18 545 přihlášek ke studiu, což je téměř tolik co loni. V minulém roce škola do 1. ročníků přijala asi 2700 posluchačů, letos jich mělo být přibližně 2900. "Jestli budeme někde přijímat víc, než jsme původně zamýšleli, budeme ještě upřesňovat na kolegiu rektora příští týden," upřesnila rektorka Mačáková.

"Velmi rádi bychom přijali všechny studenty, kteří splní podmínky přijímacího řízení. Ale to se nám na většině studijních programů ani letos nepovede. Moc nás mrzí, když musíme do rozhodnutí o nepřijetí psát, že je to z kapacitních důvodů," dodala rektorka Univerzity Palackého.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz