Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

  17:08aktualizováno  17:08
Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké rady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. K odstoupení vyzývá také petice studentů, zaměstnanců a absolventů univerzity. Podle rektora Zimy patří taková diskuze na jednání akademického senátu.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Celá záležitost jednoznačně ukazuje, že rektor UK při vyjednávání smlouvy se společností Home Credit selhal, neboť univerzitu vystavil nebezpečí zneužití jejího dobrého jména,“ píší v otevřeném dopise, který podepsalo 9 akademiků. 

Vědecká rada fakulty ale dopis neschválila, řekl ČTK jeden z autorů profesor Tomáš Fischer. Podle mluvčího univerzity Tomáše Hájka byli pro tři členové vědecké rady fakulty, 12 bylo proti, 12 se zdrželo a pět nehlasovalo.

Home Credit a partnerství

Rektor podle prohlášení nebyl schopen vyhodnotit dopad obsahu smlouvy na univerzitu a její fungování. 

Bojíme se o akademické svobody

„Jsme přesvědčeni, že profesor Tomáš Zima prokázal, že není způsobilý nejvyšší funkci vykonávat a jeho další působení ve funkci rektora by bylo ohrožením pro celou Univerzitu Karlovu,“ stojí ve výzvě akademickému senátu.

Hrozí podle nich „omezení akademické svobody a vědecké práce, která se může týkat například dluhových pastí a role úvěrových společností v nich nebo kritického zkoumání současného kurzu Čínské lidové republiky“. V podobném duchu se nese i otevřený dopis čtyř stovek studentů a akademiků.

Univerzita Karlova by potřebovala vyvětrat

Pro odstoupení rektora Tomáše Zimy je také už 700 studentů, zaměstnanců a absolventů, kteří podepsali petici. Podle autorů petice se okolo Zimy kupí více a více problémů. K rezignaci rektora nejstarší české univerzity u dříve vyzýval Martin C. Putna. Zima neodstoupil.

17.října 2019 v 09:15, příspěvek archivován: 17.října 2019 v 15:06

Studenti a učitelé UK, dopřejme si skutečnou oslavu listopadu 1989, aspoň malou revoluci: Zimu ven! Petice zde: https://t.co/QapFtoR6U0 Zvláště vyzývám všechny tři teologické fakulty UK: Odhoďte strach a stůjte s pravdou! K čemu jinak jste?

„Problémů, které nám vadí, je víc. Tady jde ale také o to, že rektor není schopen uznat chybu. Hlásal, že kdyby Home Credit od smlouvy neodstoupil, udělal by to on. Špatně ale podle nás bylo, že k podpisu vůbec došlo. A s tou chybějící sebereflexí rektora je tady proto možnost, že se podobné věci budou opakovat,“ říká Michael Komm, absolvent a mluvčí petice, kterou založila Univerzita Karlova etická. Jde o neformální iniciativu studentů, absolventů a pedagogů UK, která vznikla jako reakce na upadající etické poměry. 

Autorům petice vadí kromě partnerství s firmou Home Credit International také Zimovo vypracování vlastních posudků na plagiátorskou práci tehdejšího prorektora Martina Kováře, bagatelizace predátorských publikací, kde získávají vědci pochybnou cestou akademické body nebo neprůhledné vazby univerzity vedoucí do Číny.

Nechme to na akademickém senátu, vzkazuje Zima

„Vážím si a respektuji názory všech zástupců akademické obce. Informace, které šíří zmíněná výzva, považuji za zavádějící a nepravdivé. Věřím proto, že i o bodech, na které petice upozorňuje, povedeme diskusi na pátečním jednání Akademického senátu UK, neboť právě tam podle mého názoru tato diskuse patří,“ uvedl ve vyjádření rektor Zima.

Akademický senát Univerzity Karlovy má na svém běžném zasedání v pátek dopoledne projednávat jako jeden z několika bodů programu právě i rektora Tomáše Zimu. Podle dostupných informací senát nedostal k odstoupení rektora žádnou formální žádost. Pokud ji dostane, projedná a schválí, může nejdříve za 15 dní svolat mimořádné plénum, kde se bude jednat pouze o Zimově odvolání. Formálně ale rektora univerzity odvolává pouze prezident republiky. Pokud by Zima na funkci sám rezignoval, byl by celý proces rychlejší.

Přírodovědecká fakulta odkázala spolu s výzvou na své týden staré vyjádření, které vědecká rada schválila. „Celou kauzu považujeme za nešťastnou a poškozující dobré jméno univerzity. Je více než zřejmé, že úcta k hodnotám reprezentovaným Univerzitou Karlovou velí k odpovědnějšímu výběru partnerů,“ uvedl děkan fakulty Jiří Zima.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Češi oslavili 17. listopad průvodem, koncertem i videomappingem

Desetitisíce lidí se po celé republice připojily k oslavám třicátého výročí sametové revoluce. V Praze začaly...

V boleslavské věznici se popravovalo, oběti stále čekají na badatele

„Soudruzi, pohyb, pohyb, tady nejste v lázních na korzu!“ křičí divadelní herci v roli bachařů z předlistopadové éry a...

Tisíce lidí prošly Prahou. Na Albertově dav křičel na rektora Zimu

Tisíce lidí přišly v neděli v poledne na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události...

VIDEA TÝDNE: Tragická nehoda autobusu, představení nové Octavie a pád rakety

Tragická nehoda na Slovensku, při které zahynulo 12 lidí a představení nové Škody Octavia. To jsou dvě nejsledovanější...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz