Univerzita otvírá v reakci na střelbu tři podfondy. Zaměří se na podporu odolnosti či podporu lidí, kteří zažívají tragédii v rodině. „Prvním fondem je Fond odolnosti, který slouží všem, kteří si chtějí nechat a potřebují pomoct. Jedná se o jedinečný koncept v České republice,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel fondů Tomáš Vokáč. Psychickou pomoc od univerzity vyhledalo celkem zhruba 6 500 lidí.
„Odhadujeme, že do konce roku jsme poskytli kolem tří tisíc konzultací. Uvědomujeme si, že ta poptávka po pomoci je masivní. Pracujeme na maximalizaci nabídek našich služeb, například v podobě podpůrných skupin,“ doplnil Vokáč. Podle stránek Centra resilience probíhají podpůrná setkání zhruba dvakrát do měsíce.
„Můžeme pomoc lépe zacílit a jít ještě o krok dál a můžeme se zaměřit na složku rozvoje. Jako třeba deeskalace konfliktních situací a zvládání krizových situací,“ dodal ředitel fondů.
Centrum resilience, které začalo vznikat letos v létě, v rámci tiskové konference představilo mimo jiné video, které přibližuje osud jedné z obětí prostřednictvím jejích básnických sbírek. Ve videu promluvili i rodiče a přátelé oběti. Ve sbírce na pomoc obětem, kterou pořádala Karlova univerzita, se vybralo 88 milionů.
Pamětní fondy zesnulým pedagogům
Univerzita zároveň vypsala i dva pamětní podfondy zesnulým pedagogům. „Vypsali jsme Pamětní fondy Lenky Hlávkové a Jana Dlaska,“ informoval Vokáč. „Děkuji pozůstalým, že chtěli jejich odkaz udělat živoucím,“ sdělila děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková.
Dodala, že kvůli loňské střelbě fakulta zaznamenala jednotky případů, kdy studenti v reakci na tragické události už nechtěli pokračovat ve studiu.
Prvořadým úkolem Univerzity Karlovy v roce po útoku na FF bylo dle rektorky Mileny Králíčkové poskytnout pomoc pozůstalým a maximu raněných umožnit návrat ke studiu. „Uplynulý rok pro nás pro všechny znamenal i hledání rovnováhy, jak všem zasaženým poskytnout patřičnou pomoc,“ začala rektorka. Dodala, že se univerzita snažila pomoc všem, kteří to potřebovali.
„Museli jsme postupně nastavovat bezpečnostní opatření i sociální podporu. Vyzývám ke klidu a pochopení ke všem pozůstalým,“ řekla Králíčková a s přicházejícím adventem vyjádřila naději.
Prolitá krev i strom. V pomníku obětem střelby na fakultě si každý najde své |
„Ne všude jdou instalovat turnikety,“ uvedla rektorka
K bezpečnostním opatřením dodala, že univerzita bude pokračovat ve školeních i nácvicích. „Jsme v různé fázi implementace krizového a informačního svolávacího systému. Je třeba udělat to i v budovách kolejí a menz. Ale ne všude lze instalovat například turnikety. Je před námi spoustu kroků, které je třeba implementovat,“ řekla rektorka univerzity. Na FF se chystají úpravy vrátnice.
Výročí střelby, které připadá na sobotu 21. prosince, uctí vedení fakulty společně s rektorkou Milenou Králíčkovou tichou pietou u památníku na náměstí Jana Palacha. Tragédii připomene i benefiční koncert. V sídle fakulty připomíná událost takzvané tiché místo ve čtvrtém patře hlavní budovy, které bylo při střelbě a následném policejním zásahu nejvíce poničené.
Loni v prosinci na filozofické fakultě vrah zabil 14 lidí, 25 zranil a následně zastřelil i sebe. Střelba na fakultě je nejtragičtější obdobnou událostí v historii České republiky. Podle policejní zprávy o poskytnuté psychosociální pomoci významně psychicky zasáhla na devět tisíc lidí.