Universal NoD je i pro umělecké teroristy

  10:28aktualizováno  10:28
S t a r é M ě s t o - Stovky lidí scházejí denně do sklepních prostor klubu Roxy. Baví se na koncertech a tanečních party, ale často netuší, jak zajímavý program probíhá těsně nad jejich hlavami. V prvním patře stejné budovy funguje od loňského září multifunkční kulturní prostor s názvem Universal NoD, jakási kreativní laboratoř o rozloze osmi set metrů čtverečních. Jsou v ní dvě galerijní místnosti, velký sál pro divadelní a filmová představení a kavárna, ve které se překřikuje pět andulek vyrovnaných na bidýlku.

"Minulý týden tu měl představení cirkus z Antverp, který chtěl v rámci performance vypustit ptáčky na svobodu," vysvětluje zdejší koordinátorka programu nových médií Šárka Halaštová. "Ale to nám připadalo jako krutost, andulky by to nepřežily. A tak si je asi necháme..."

Před návštěvou Universalu je třeba zapomenout na běžná divadla a galerie. Připomíná spíš extravagantní umělecký squat a tak trochu výstavu rarit: stojí tu originální židle, stolky, i výrazné lampy, na oknech desítky kytek a jinde staré gynekologické křeslo. "Architekty prostoru" jsou výtvarníci Kryštof Kintera a Petr Jirásek, kteří si nábytek navrhli, a dokonce i svařili. "Všechno je to recyklace, třeba zbytků ze starých továren," upozorňuje Halaštová.

Prostor typu NoD uvítala šéfredaktorka časopisu Umělec Lenka Lindaurová: "Jeho koncept přinesli samotní umělci a lidé, kteří postrádali vedle oficiálních prostor alternativu," pochvaluje si. "Vytvořili smysluplnou programovou koncepci a nezaložili ji na anarchii, ale na vyhledávání akcí, které Praha nabízí jen minimálně."

Galerie je v těchto dnech prázdná, připravuje se v ní další z akcí, které by ve městě donedávna hledaly své místo problematicky - Měsíc uměleckého terorismu. V pondělí zahájí svou výstavu angažovaného umění česká skupina Pode Bal, která je známá třeba díky billboardové kampani, reagující na protidrogový zákon. Loni uspořádala ve Špálově galerii akci Malík urvi, na níž upozornila na temnou minulost některých současných prominentů.

Dalšími "teroristy" budou členové americké skupiny Rt Mark, kteří se proslavili projektem Barbie Liberation Organization. Nakoupili tři stovky panenek a stejný počet vojáčků, a prohodili jim mluvící strojky. Pak je vrátili do obchodů, takže se vojáčci ptali dětských zákazníků vysokými hlásky: "Chceš jít se mnou nakupovat?" Členové Rt Mark tak hravě manipulují s jazykem komerce.

Universal NoD se soustředí hlavně na tvorbu neetablovaných umělců. "Je tu dost klasických galerií, kin a divadel, ale chybí prostory pro mladé, neprofesionální tvůrce," říká Halaštová. Oceňuje bezprostřední blízkost Roxy: "Chtěli bychom tohle umění přiblížit i vrstvám lidí, kteří by do tradiční galerie asi nezašli. Takže je fajn, že fanoušci muziky zajdou občas i k nám. Proto máme netradičně otevřeno od třinácti do třiadvaceti hodin."

Pravidelně tu probíhají workshopy, například zítra začíná dvanáctidenní praktická dílna, kterou povede světoznámá světelná designérka Mary Tarantinová. V praktických lekcích bude učit odbornou instalaci osvětlovací techniky a dokumentovat proces svícení.

V kavárně se pořádají Digitální středy, večery na téma elektronické kultury. Přednášel na nich třeba Zdeno Hlinka, slovenský odborník na demoart. "Patří do subkultury lidí, kteří si vytvářejí vlastní animované filmečky, a to na obyčejných počítačích PC," vysvětluje Halaštová.

Na stolcích stojí počítače, ze kterých je přístup na internet zdarma. Ani na přednášky se většinou vstupné neplatí, lístky jsou jen na divadlo a do kina, v němž se promítají obtížně sehnatelné videokazety. Zítřejší večer bude patřit snímku Idioti dánského provokatéra Larse von Triera a nedávno tu byly k vidění Noční hovory s matkou, které Jan Němec původně natočil pouze pro internet.

Podobné kulturní centrum právě vzniká v Holešovicích, kde výtvarník David Černý zřizuje svoji Meet Factory. V Universalu se z toho radují: Konečně jdeme směrem k západním velkoměstům. Také Černý tvrdí, že rozhodně nebuduje konkurenci: "Máme trošku jiné možnosti, my nejsme tak výhodně položení a NoD zas nemůže pořádat ateliérový program. Ale chodím tam často, na přednášky i do divadla."

 

Klub Universal NoD je oázou alternativní kultury. Kromě výstav, performancí nebo promítání je zde i příjemná kavárna, kde si o nabytých dojmech můžete popovídat. (10. 4. 2001)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Jak fungují influenceři. Přípravou fotky stráví i měsíce, smlouvy neřeší

Vytvořit krásnou fotku nebo napsat zajímavý komentář někdy znamená i několik...

Za jedinou fotkou na Instagramu se může skrývat i několikaměsíční spolupráce a domlouvání. To často zprostředkovávají...

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La Manche, přesně tak, jak si...

Najdete na iDNES.cz