Unikátní akce čs. rozvědky zahájila boj s nacisty už před okupací

  9:39aktualizováno  9:39
Ojedinělá akce československých rozvědčíků, při níž přímo pod nosem hitlerovců odvezli do Londýna nejcennější část svých dokumentů se jmény a kontakty na stovky agentů, se odehrála před devětašedesáti lety 14. března 1939.

Vojáci wehrmachtu 15. března 1939 na Karlově mostě, dva dny poté, co byl o obsazení Moravec varován | foto: Profimedia.cz

Šéf armádní rozvědky František Moravec obdržel od svého klíčového německého agenta A-54 Paula Thümmela 13. března varování, že již za dva dny obsadí nacisté Čechy a Moravu. Plukovník okamžitě informoval vládu, ale setkal se s ponižujícím posměchem.

"Nehrajte nám tu divadlo!" odbyl Moravce ministr zahraničí František Chvalkovský. A uštěpačně reagovali i ostatní členové vlády. O Moravcově varování pochyboval i generál Jan Syrový. Vždyť prý Praha dělá vše, co vidí Berlínu na očích! Proč by tedy plánoval okupaci?

Moravec odcházel 13. března z vlády zdrcen. V podstatě jí vypověděl poslušnost, když začal na vlastní pěst připravovat operaci "Transfer", při níž kromě cenných dokumentů odletělo do Londýna i jedenáct elitních členů rozvědky.

Volba mezi životem a smrtí
"Důstojník německé rozvědky Paul Thümmel však Moravce nevaroval z lásky k Čechoslovákům, nýbrž proto, aby v Praze nepadly do rukou gestapa důkazy o jeho dvojí hře," říká Karel Straka z Vojenského historického ústavu. Ty také Čechoslováci důsledně zlikvidovali, nebo si je odvezli do Londýna.

"Pamětníci říkají, že Moravcovi lidé po sobě nechali prázdné trezory, obláčky cigaretového kouře a hromady popele ze spálených dokumentů na dvoře dnešního generálního štábu. Museli neuvěřitelně dřít a improvizovat, aby to do blížícího se příjezdu nacistů stihli," dodává Straka.

Dalším Moravcovým krokem byla dohoda s Brity, aby 14. března přistavili na ruzyňské letiště stroj pro jedenáct zpravodajců. Šéf rozvědky je vybíral podle tvrdého kritéria: čím víc toho víš o Thümmelovi, tím větší máš šanci odletět.

Moravec řešil strašné dilema. Ti, kdo letěli, měli naději žít. Rozvědčíci, kteří zůstali, měli naději minimální. A mnozí z nich také zahynuli. Výčitek, koho vzal s sebou a koho nechal v Praze, se až do smrti nezbavil.

Čechoslováci začali s bojem první
S odletem britského letounu s důstojníky a nejcennějšími rozvědnými dokumenty na palubě začal 14. března boj Čechoslováků proti Třetí říši. A jak připomíná historik Jan B. Uhlíř, začal jako první v Evropě a trval nejdéle.

Moravcova operace "Transfer" vyhoví podle něj i dnešním kritériím. A to tím spíše, že o pár měsíců později se z již z nacisty okupovaného Česka podařilo do Británie "propašovat" i jejich rodiny, jimž by se gestapo určitě mstilo.

Až do svého zatčení v roce 1942 dodával A-54 Londýnu velmi cenné informace o Hitlerových plánech. K nejvýznamnějším akcím, které Moravec naplánoval, patří nicméně likvidace třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha, jehož v Praze odstranili parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem.

František Moravec (1895–1966)

. František Moravec (1895–1966)

Bojoval v první světové válce jako legionář na ruské frontě. Po válce je přidělen k rozvědce, kterou posléze řídí.
14. března 1939 odlétá s deseti špičkovými zpravodajci do Londýna a pokračuje ve své práci při exilové vládě Edvarda Beneše. Je autorem plánu k likvidaci Reinharda Heydricha v roce 1942. Po komunistickém puči v roce 1948 opouští republiku. Až do smrti pracuje jako poradce na ministerstvu zahraničí USA.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Advantage Consulting, s.r.o.
SILNIČNÍ PROJEKTANT JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz