Unie chce rozpustit svou organizaci v Brně

  15:31aktualizováno  15:31
- Unie svobody chce zrušit svou brněnskou organizaci a vyloučit některé členy za údajné podvody při získávání nových členů. Definitivní verdikt vynese Republikový výbor unie, který zasedne ve čtvrtek.
Brněnská unie během několika květnových dnů zaznamenala výrazný a dosud plně nevysvětlený nárůst členské základny.

Bývalý předseda krajské organizace Jiří Zeman, který je mezi navrženými na vyloučení:

"Předsednictvo bylo mylně informováno o událostech v brněnské organizaci. Pokud chce řešit situaci tak, že vyloučí ty členy, kteří nenesou vinu, obrátíme se na soud a budeme se domáhat svých členských práv. Mluví se také o urychleném konání mimořádného republikového shromáždění, kde by mohlo být vedení vyměněno."

Podle nepotvrzených informací někteří brněnští straníci do unie přihlásili desítky lidí bez jejich vědomí, aby získali před nadcházejícími vnitrostranickými volbami silnější pozici.

"Předsednictvo Unie svobody konstatuje, že jednání některých členů okresní organizace Brno-město výrazně poškodilo dobré jméno Unie svobody," prohlásil předseda Karel Kühnl.

Okresní výbor Unie svobody v Brně navrhl vyloučení šesti podezřelých unionistů už v pondělí. "Pokud se prokáže, že při navyšování členské základny použili nátlaku, vydírání, uplácení či zneužití osobních dat, bude o tom Unie svobody jednat," uvedl Semrád.

Jejich jména však uvést odmítl s tím, že by to mohlo ovlivnit výsledek jednání rozhodčího výboru.

Poštvali na sebe policii
Pondělní  shromáždění brněnské organizace Unie svobody, které odkrylo nesrovnalosti v evidenci nových členů, vyrcholilo tím, že na sebe znesváření delegáti poštvali městskou policii. "Jsme odhodláni se s těmito způsoby jednoznačně vypořádat. Pokud to nepůjde jinak, budu prosazovat zrušení brněnské Unie svobody," naznačil způsob řešení sporů místopředseda strany Vladimír Mlynář.

"Policii jsme přivolali poté, co soukromá ochranka nevpustila část členů Unie svobody na jednání okresního shromáždění," řekl bývalý předseda krajské a okresní organizace Jiří Zeman.

"Do sálu nebyli vpuštěni ti členové Unie svobody, kteří nebyli řádnými delegáty tohoto shromáždění," uvedl místopředseda okresní organizace Bořek Semrád. Dodal, že kromě členů unie se do sálu chtěli dostat i cizí státní příslušníci.

Semrád následně okresní shromáždění zrušil, protože se údajně obával ohrožení zdraví řádných delegátů. Dodal, že při jejich výběru se vycházelo z počtu členů brněnské organizace k 31. březnu, tedy ještě před tím, než nebývale vzrostla členská základna.

Soukromou bezpečnostní službu objednal podle Semráda okresní výbor brněnské organizace unie, protože se dopředu obával, že by podobný incident mohl nastat. Zeman upozornil, že pracovníky této bezpečnostní agentury "dirigoval" bývalý radní Vítězslav Dostál, který se s ním dostal do ostrého sporu v pondělí ráno na tiskové konferenci.

Jste podvodníci, řekl Dostál
Dostál ráno obvinil Zemana, že se podílel na podvodech a machinacích při získávání nových členů do brněnské organizace unie. Problematikou nebývalého nárůstu členské základny v brněnské organizaci, kde vzrostl podle informací vedení okresní organizace v Brně během několika dní počet členů na dvojnásobek, se zabýval i víkendový republikový výbor této strany.

Představitelé brněnské Unie svobody podezírají některé stranické kolegy z nátlaku, uplácení a vydírání při rozšiřování členské základny a z porušení metodických pokynů při přijímání nových členů. Podle informací okresního výboru v Brně vzrostl počet členů během několika dní z původních 370 o 450 .

"Nové přihlášky hromadně odvezli přímo na sekretariát Unie svobody do Prahy 25. a 26. května. Stejně tak byly hotově zaplaceny za všechny nové členy členské příspěvky. Všechny šly mimo oficiální struktury strany na okresní úrovni," uvedl místopředseda brněnské organizace Bořek Semrád.

"Sami jsme asi třicet procent přihlášek zkontrolovali a zjistili jsme nesrovnalosti v adresách a rodných číslech. Některé přihlášky se dokonce objevily dvakrát," tvrdí Semrád.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

KOMENTÁŘ: Demonstrace? Skvělé! Ale proč balamutit lidi?

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové budou v neděli pokračovat na Letné. Názory na současného premiéra...

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Najdete na iDNES.cz