Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Politici věří, že je trauma odsunu udrží u moci, říká historik Kosatík

  6:50
Druhé kolo prezidentských voleb finišuje a stále častěji je vzpomínán Edvard Beneš, respektive jeho dekrety. Proč si na ně politici vzpomněli? "Protože věří, že je naše nevyřešené trauma udrží u moci," míní historik a spisovatel Pavel Kosatík, jenž se Benešovi a jeho době věnuje.

Edvard Beneš před svou vilou | foto: Archiv, Slavomír Kubeš,  MAFRA

Edvardu Benešovi se věnujete v několika svých pracích, publikacích či profilech. Připomínáte například, že ačkoliv zemřel před více než půl stoletím, není ani dnes vyřízenou veličinou, protože mnozí míní, že podle toho, jak se snad ještě vyvine náš názor na Beneše, by se někdy mohl přerozdělovat majetek v pohraničí. Napsal jste to před třemi lety a přesně tyto spekulace začínají stále více rezonovat i před druhým kolem volby českého prezidenta. Překvapuje vás to?
Ani ne, s Benešem souvisejí všechna hlavní traumata novodobé české historie (Mnichov, odsun, Únor) a zdaleka to není poprvé, kdy je někdo v nějakém svém zájmu vytahuje. Když se trauma, jako je to naše odsunové, dlouhodobě neřeší, nikdo se asi nemůže divit, když to potom účelově probublává.

A proč podle vás touto hrozbou přerozdělování majetku právě teď politici argumentují?
Zeman, stejně jako Klaus, se snaží navodit náladu, že dekretů (a s nimi spojených Němců, Evropy atd.) je třeba se bát - pokud tedy člověk neudělá to, co oni, Zeman či Klaus chtějí. Prostřednictvím uměle vybuzeného strachu odůvodňují svou politickou existenci, takhle to politici jejich typu dělají vždycky. Tenhle svět je složitý, ti, kdo mu nerozumějí, se ho bojí. A ti dva to vědí.

Pavel Kosatík

Pavel Kosatík

Spisovatel a novinář se po studiích na Právnické fakultě Univerzity Karlovy věnoval autorskému právu. Poté pracoval jako redaktor v několika nakladatelstvích a v redakcích – MF DNES, Reflexu, Hospodářských novin, Ikarie. Od roku 1996 je na volné noze. Začal jako spisovatel sci-fi, dnes je znám jako spisovatel faktu a literární historik. Pravidelně publikuje v časopisech Týden a Respekt. Založil nakladatelství Kdo je kdo.

Za knihu Jan Masaryk: Pravdivý příběh získal Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta. Za knihu Ferdinand Peroutka: Pozdější život (1938–1978) obdržel Výroční cenu Nadace Český literární fond za původní literaturu za rok 2000 a od Nadace Charty 77 Cenu Toma Stopparda za rok 2001. Tuto knihu také ocenili čtenáři ve vánoční anketě Lidových novin jako nejzajímavější knihu literatury faktu v roce 2000. Za rok 2009 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. V roce 2010 se jeho soubor 16 esejů s názvem České snění umístil na 4. místě v anketě Kniha roku Lidových novin.

Je autorem další řady knih, například Manželky prezidentů: deset žen z Hradu, "Člověk má dělat to, nač má sílu". Život Olgy Havlové, Jan Masaryk - pravdivý příběh, kterou napsal spolu s M. Kolářem, či Gottwaldovi muži - 1, již napsal spolu s historikem Karlem Kaplanem.
Zdroj: Wikipedie.org

Jak to vlastně s Benešovými dekrety je? Jsou vyhaslé, anebo neplatné? Či jak to vůbec mají lidé chápat?
Je to součást českého právního řádu, která pozbyla svůj význam. Zejména ty dekrety, o kterých se teď mluví - tedy ty, které upravují odsun a konfiskaci majetku Němců a Maďarů... a jsou svázány s dobou, kdy se skoro celá Evropa na pár let vrátila zpět do pravěku. Dnešní svět je jiný, za své dávné viny se většinou stydí a nechce v nich pokračovat. To pokračování by znamenalo, zůstaneme-li jenom v rovině majetkové, že by se zas zopakovala éra křivd a neštěstí, protože současní vlastníci nejsou účastníky starých příkoří. Téma dekretů tedy nejde otevřít z racionálních důvodů, dá se však zneužít pro potřeby domácího politického boje. Na tom, co Klaus se Zemanem dělají, je vlastně nejodpornější, že se jakoby zaklínají národním zájmem, a přitom rozfoukávají oheň negativních emocí.

Domníval jsem se, že česko-německá deklarace v tom udělala jednou pro vždy jasno. A opakovaně ji stvrdili i němečtí vládní představitelé. Velmi zjednodušeně řečeno - žádný majetek se přerozdělovat nebude. Tak proč přesto politici opakovaně hrají na tuto temnou strunu?
Protože věří, že je naše nevyřešené trauma udrží u moci. Podívejte se, po válce muselo naše území opustit dva a tři čtvrtě milionu lidí. Z toho necelá pětina způsobem, jemuž se u nás říká divoký - čímž má být řečeno, že se během té akce zabíjelo. To ostatní se pak nazývá odsunem spořádaným, čímž má zas být řečeno, že s kufrem v ruce nastupovaly do vlaků celé rodiny a vesnice. Já si myslím, že člověk nemusí o věci studovat odborné knihy, aby pochopil, že když se statisíce lidí ženou krajinou, není to normální. Není to omluvitelné ani tím, že předtím ti druzí ubližovali nám: Za svoje viny ať si odpovídají oni, naším úkolem je vyřešit ty naše. Nesmíme být jako děti, které říkají: To on si začal.

V souvislosti s dekrety vůbec nejde o majetky. Jde o téma viny, kterou, jak vám řekne každý kněz i terapeut, nejde zamést pod koberec. Je potřeba se jí zabývat. Kdybychom se nějak srovnali se svými vlastními vinami, nebylo by možné, aby se u nás dál někdo iracionálně třásl o to, že přijde Němec a sebere mu jeho barák. Zdá se mi, že v tomto smyslu téma dekretů v prezidentské kampani otvírá velmi zajímavou otázku: Co chcete? Svobodu, nebo závislost?

V první televizní debatě srovnal Karel Schwarzenberg excesy při vyhnání sudetských Němců se zločiny proti lidskosti, načež si Miloš Zeman udělal okamžitě jasno: Schwarzenberg by postavil českého prezidenta Beneše před mezinárodní soudní tribunál v Haagu. A nyní je to vydáváno dokonce jako Schwarzenbergova tužba, či jak to nazvat. Jak komentovat tuto přestřelku?
Nepovažoval jsem tu Schwarzenbergovu metaforu za úplně přesnou. Není dobré měřit lidem stejným metrem napříč časem. Beneš žil v rozběsněné době, která popřela všechna někdejší měřítka. Ale smyslu Schwarzenbergových slovy bylo rozumět: Za stejné činy, které kdysi inicioval Beneš (tj. etnické čistky založené na principu kolektivní viny), byl v Haagu souzen Miloševič, ano.

Mnozí lidé - Jana Fischera nevyjímaje - se teď domnívají, že Schwarzenberg urazil památku prezidenta Beneše. Fischer se proto přiklonil k Zemanovi, čímž nepřímo vyzval své voliče, aby mu dali hlas. Urazil opravdu ministr zahraničí Edvarda Beneše? Stovky zločinů proti lidskosti při vyhnání Němců - to je snad nepopiratelný fakt, aniž bychom zároveň popírali zločiny nacistů na Čechoslovácích během druhé světové války.
Já bych řekl, že Jan Fischer je možná uražen spíš kampaní části Schwarzenbergova fanklubu, která ho pod záminkou bývalého členství v KSČ podpásově znectila. Kritizovat kandidáta se pochopitelně smí, ale vyzvat ho, aby předem odevzdal své hlasy jinému, to je likvidace demokratické soutěže. Přesto si však myslím, že by Jan Fischer udělal lépe, kdyby svůj pocit urážky strávil. Všichni chceme od politiky věcnost: když někdo argumentuje, jako to dělá Schwarzenberg, tak ať druhý argumentuje proti, a neschovává se za pocit urážky.

Jaký byl vlastně Edvard Beneš? Nakolik silná osobnost to byla? V jedné ze svých prací zmiňujete jeho fenomenální pracovitost a schopnost vyjednávání, zároveň ale poukazujete na jeho sklon k abstrakcím, povznášejícím ho nad osudy lidí i národů... a že se mu prostě líbilo vládnout... a že víc než pružně měnil názory a přizpůsoboval se pravidlům vždy podle toho, jak se mu to hodilo. To není příliš lichotivé. Měl snad Beneš absolutistické klony?
Beneš byl určitě silnou osobností, ale tím ještě není nic řečeno - silný byl přece i Gándhí či Stalin. Nikdy jsem nerozuměl tomu, proč si ho za následníka vybral právě T. G. Masaryk, tedy člověk, u něhož základem všeho byla víra v Boha. Beneš věřil jenom v sebe sama, což je vždycky problém, protože tím člověk ztrácí měřítko. Myslím, že Benešovi nebylo proti mysli zdůvodnit si leckteré rozhodnutí, kterého by se věřící člověk ne snad zalekl, ale spíš by si řekl: Tohle není má kompetence, o to se musím podělit s někým jiným.

Benešova vůle byla mnohem silnější než jeho smysl pro demokracii. Neměl moc rád politické strany, pořád se pokoušel omezovat jejich počet, i proto se tak snadno smířil se systémem Národní fronty. Ačkoliv se označoval za socialistu, nevěřil moc na podněty vycházející od lidí "zdola" a snažil se všechno dělat sám.

Pokud by se Edvard Beneš nenarodil, vypadala by historie této země zcela jinak. Poměry, které ho při komunistickém puči v roce 1948 nakonec smetly, před tím sám do země vábil - i to jsou vaše hodnocení prezidenta Beneše. Možná i vy teď budete nařknut, že urážíte jeho památku.
V prosinci 1943 podepsal v Moskvě spojeneckou smlouvu se Stalinem. Kdo v tom vidí projev státnické moudrosti a prozíravosti, tomu není pomoci.

Jaký měl Beneš na vyhnání Němců podíl?
Vymyslel to a přesvědčil vlivné politiky protihitlerovské koalice, aby ho v tom podpořili. V prvním projevu v Praze pak řekl, že Němce je třeba "vylikvidovat". Mnozí se to snaží všelijak omlouvat, ale fakt je, že divoký odsun tímto začal.

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Byli to ruští motostřelci, tvrdí Kyjev

Ukrajina oznámila, že ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na jižním toku Dněpru. Podle armády tak...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drony zasáhly obytné domy v Moskvě. Terorismus Kyjeva, tvrdí Rusové

Sledujeme online Bezpilotní letouny v úterý ráno zasáhly tři obytné budovy v Moskvě. Dva lidé se zranili, domy byly jen lehce poškozeny....

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

STALO SE DNES: Výbuch protrhl Kachovskou přehradu. Většina Čechů Pavlovi věří

Ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu, uvedla Ukrajina. Prezidentu Pavlovi podle průzkumu CVVM věří 59...

Třetí dítě do rodiny i vyšší pojistné, tak vidí odbory penzijní reformu

Místo zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let by měla vláda podle odborů spíš motivovat rodiny, aby měly tři děti....

Dva kandidáti na šéfa ČT chápou její vedení, říká Rožánek. Zbytek je v minulosti

Podcast Pět finalistů se ve středu utká o křeslo ředitele České televize. Podle hosta podcastu Kontext, mediálního analytika a...

KOMENTÁŘ: Přilby na kolo budou povinné i pro dospělé. Dříve či později

Premium Co se týče nařízení, která dělají dopravu bezpečnější, pamatujeme už docela hodně, vy i já. Já tedy určitě. Pamatuju...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...