Za umělým oplodněním míří do Česka stále více cizinek, nejvíce Britky a Němky

  13:59aktualizováno  13:59
Stále více zahraničních párů přijíždí do Česka za umělým oplodněním. Zákrok je tu většinou levnější, než v zemi, kde žijí. Budoucí rodiče na něj také nemusejí tak dlouho čekat. Nejčastěji za reprodukční turistikou přijíždějí zájemkyně z Německa, Velké Británie, Itálie a Francie.

Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Některé páry nemohou kvůli legislativě či z finančních důvodů podstoupit umělé oplodnění ve své zemi. Za zákrokem proto odjíždějí do zahraničí. Velké množství cizinek navštěvuje i české kliniky asistované reprodukce. 

„Počet pacientů z cizích zemí rok od roku roste,“ nastínila Barbora Gerychová z kliniky Reprofit. Od roku 2015 se na klinice léčilo přes tisíc Britů, osm set Francouzů, téměř pět set Němců a Italů, 380 Izraelců, 360 Američanů a 350 Rakušanů. „Samozřejmě také 1 600 Slováků a 600 Maďarů,“ doplnila Gerychová.

Vysoké počty zahraničních pacientů potvrzují i ostatní kliniky. „Ročně se jedná o jednotky stovek pacientek, potažmo párů, které vyhledají služby naší kliniky. Největší je podíl klientů z Německa, následně pak Velké Británie a Itálie,“ nastínila Jindra Průšová z kliniky Iscare.

„U nás na klinice léčíme pacientky převážně ze zahraničí. Stran zemí původu jde převážně o Německo, Velkou Británii, Itálii, skandinávské země či Irsko. Menší část pacientek je pak z České republiky, nicméně jde o stabilní podíl. Počet zahraničních pacientů se každoročně zvyšuje,“ popsal Ondřej Šebestík z kliniky IVF Cube. „Často jde o zkušené pacienty, kteří si již prošli několika neúspěšnými cykly a proto hledají alternativu v zahraničí,“ doplnil.

Zájem zahraničních párů potvrzuje i Jiří Doležal z kliniky Arleta. V té tvoří přes polovinu zahraničních klientů Britové, pětinu Němci, desetinu Švédové a po pěti procentech Poláci a Francouzi.

Vysoká kvalita za nízkou cenu

Podle statistiky, kterou zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky, podstoupily Evropanky v roce 2015 v Česku 2 510 cyklů mimotělního oplodnění, což je o více než třetinu více než před pěti lety (1 607). Počet cyklů mimoevropanek také strmě stoupl. V roce 2010 se jich v Česku pokusilo otěhotnět 188, o pět let později už 621. 

Zněkolikanásobil se i počet žen, které do Česka přijely přijmout darovaná vajíčka. Zatímco v roce 2010 podstoupily Evropanky v Česku 1 799 cyklů, v roce 2015 jich už bylo 4 275. „Zatímco dárkyněmi jsou téměř vždy české občanky (v 99 procentech), příjemkyněmi vajíček jsou naopak v naprosté většině cizinky,“ uvedl ÚZIS ve své zprávě. 

Popularita podstupování umělého oplodnění v Česku mezi cizinci má mnoho příčin. „Důvodem může být například dlouhá čekací doba na ošetření v zemi původu, příkladem této situace je například Velká Británie,“ nastínila gynekoložka z Fakultní nemocnice Olomouc a kliniky SpermBank International Ivana Oborná. Dalšími relevantními faktory jsou pak i české anonymní dárcovské programy, vysoká kvalita léčby či osobní důvody, kdy páry volí například svou zemi původu.

„A náklady v porovnáním se zemí původy nejsou tak vysoké,“ vysvětlila Oborná. Podle ní je velký zájem ze strany zahraničních pacientů i jedním z důvodů, proč v Česku funguje relativně velký počet center asistované reprodukce na populaci - je jich okolo čtyřicítky. 

Podle studie publikované v roce 2010 v časopise Human Reproduction je hlavní cílovou evropskou destinací pro umělé oplodnění Španělsko. „Do Španělska jezdí páry z Velké Británie, ze Skandinávie, z Itálie, ale i z Německa, ze Švýcarska a dalších zemí,“ nastínila Oborná. Do Česka mělo v roce 2010 dojíždět pět procent všech zahraničních zájemců o umělé oplodnění v Evropské unii.

České ženy v cizině

Pokud chce česká žena podstoupit umělé oplodnění, potřebuje podle zákona partnera. „V České republice je zákonodárství a legislativní rámec velmi liberální. Ale neumožňuje léčbu žen bez partnera nebo lesbickým párům,“ doplnila Oborná. Svobodné ženy proto vyjíždějí do ciziny, v řadě zemí je totiž léčba žen bez partnera legální. 

Na území Evropské unie existuje dvanáct států, které tento zákrok umožňují. Patří mezi ně Belgie, Bulharsko, Dánsko, Finsko, Litva, Španělsko či Velká Británie. „V klinice SpermBank International tvoří sedmdesát procent vyjíždějících žen heterosexuální ženy bez partnera a třicet procent homosexuální ženy,“ nastínila Oborná.

Zákon, který by ženám nežijícím v manželství umožnil samostatně podstoupit umělé oplodnění s použitím spermatu anonymního dárce, zamítli poslanci v dubnu 2017 (psali jsme zde).

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jablek je v Českém ráji žalostně málo, občas jsou ale velká jako grep

Žalostná je letos podzimní sklizeň jablek v Českém ráji. Dubnová a květnová vlna mrazů zničila většinu úrody. Některé...

Výbuch granátu při výcviku ve Vyškově zranil tři vojáky, jednoho těžce

Zranění utrpěli tři vojáci, kteří byli na výcviku v hodu granátem ve vojenském prostoru Březina u Vyškova. Jeden z nich...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz