Umělci si dovolili kritizovat Syner, šéf libereckého divadla se zlobí

  11:08aktualizováno  11:08
Ředitel libereckého divadla F. X. Šaldy Martin Otava se veřejně distancoval od akce, při které se pražská umělecká skupina Guma Guar opřela do stavebního gigantu Syner. Umělci zaplavili galerii v budově divadla napodobeninami bankovek a obvinili Syner z korupce a ovládání místní politiky.

Jedna z použitých rekvizit performance umělecké skupiny Guma Guar, která v Liberci tvrdě kritizovala vliv stavební firmy Syner. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vernisáž akce s názvem Synergie (spolupráce) se konala na začátku června a liberecká primátorka Martina Rosenbergová z ČSSD po ní umělcům doporučila, že jestli si myslí, že je v Liberci korupce, ať předloží důkazy nebo podají trestní oznámení (více o akci zde).

Guma Guar

Umělecko-aktivistická skupina působící v Praze. Od svého založení v roce 2003 se zabývá kritikou systému a ironizováním mediálního světa.

Skupina na sebe upozornila výstavou s názvem Meze tolerance, která se stavěla proti zákazu Komunistické strany mládeže. Tato výstava vyvolala bouřlivé diskuse a byla vandaly zničena. (více čtěte zde)

V roce 2008 skupina také vystavovala v Praze na nábřeží Vltavy v rámci projektu Galerie Artwall. Na billboardech parodujících kampaň na pořádání olympijských her v Praze se objevily tváře, které si lidé spojují s kriminalitou a podsvětím. Výstavu poničil neznámý pachatel a galerie Artwall byla zrušena z rozhodnutí pražského magistrátu. (čtěte zde)

Otava nyní přispěchal s ujištěním, že o tom, co se chystá, nevěděl. Vedení města poslal otevřený dopis, že galerie porušila dohodu, protože sice měla v prostoru divadla představovat mladé umělce, ale ne dělat propagandistické akce.

"S akcí nesouhlasím. Vyjadřuje podezření skupiny lidí bez jakýchkoliv právních podkladů. Tak vystavila divadlo právním rizikům. A protože se celá událost odehrála v prostorách divadla, tak pro většinu lidí i firmu Syner vzbudila dojem, že vyjadřuje názor divadla i mě samotného," uvedl Otava.

Vedení galerie obvinil, že ho o akci neinformovalo vědomě, protože vědělo, že by byl proti. "Divadlo je městská instituce, a tak se dle mého názoru v jejích prostorách nemají pořádat jakékoliv propagandistické akce poskytující prostor pro politický boj či kampaň zvýhodňující jednu skupinu občanů proti druhé," tvrdí ředitel.

Otava v čele divadla působí dva roky. "Firma Syner za ty dva roky divadlu nikdy neposkytla žádný finanční dar ani jej jinak nepodpořila. Takže nikdo nemůže tvrdit, že jsem se Synerem jakkoliv provázán. Přesto se od akce Guma Guar jednoznačně distancuji," doplnil Otava.

Lavinu loajality vůči Syneru zapříčiňuje strach, tvrdí galeristka

Vedení galerie považuje takovou reakci za přehnanou.

"Nechápeme povyk, který kolem celé věci vznikl. Syner není politická strana, politiku za tím opravdu nehledáme a nehodláme ji řešit. Ve světě se běžně parodují velké značky - Puma/Coma, McDonald/McShit. Myslíme si, že lavinu loajality vůči Syneru zapříčiňuje strach a to nás naopak celkem baví," sdělila za galerii Andrea Pekárková.

V liberecké galerii 3x3 proběhla performance umělecké skupiny Guma Guar kritizující vliv stavební firmy Syner.
Jedna z použitých rekvizit performance umělecké skupiny Guma Guar, která v Liberci tvrdě kritizovala vliv stavební firmy Syner.
Jedna z použitých rekvizit performance umělecké skupiny Guma Guar, která v Liberci tvrdě kritizovala vliv stavební firmy Syner.

Výstava měla podle představitelů galerie pouze poukázat na vážná témata, která jsou v Liberci "propírána" širokou veřejností (píseň místního rapera o korupci v Liberci zde).

"Umělecká svoboda je prostředek k tomu, aby se citlivá témata dostala do další diskuse a podnítila veřejnost ke konečnému řešení. Umělecká akce byla záměrně určena právě pro galerijní prostor, který považujeme za jedno z mála míst, kde by měla fungovat svoboda projevu," řekla další členka galerie Helena Krásová.

Krásová dodala, že ani galeristé neměli do poslední chvíle jasno, co Guma Guar chystají.

Stavební firma Syner akci umělců označila za objednanou. Proti nařčení z korupce se hájí tím, že nikdy nebylo prokázáno žádné její protiprávní jednání.

"To ostatně dokládá i rozhodnutí antimonopolního úřadu, který se zabýval výběrovým řízením na liberecký bazén, jenž Syner vyhrál na základě nejnižší nabídkové ceny," uvedl mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Patří do galerie v městském divadle angažované umění?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. července 2011. Anketa je uzavřena.

Ano 1131
Ne 131
Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Hnutí ANO se rýsuje cesta zpět do vedení Brna, zákulisím letí nabídka ODS

Přesně za týden si brněnské ANO zvolí nové vedení. Může se tím přiblížit koalici na magistrátu a po roce opustit...

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz