Ukrajinská rodina do Česka přišla po vypuknutí války v rodné zemi. Otec tady už před začátkem konfliktu delší dobu pobýval sám a legálně pracoval. Matka a dcera tu po svém příchodu získaly dočasnou ochranu.
V roce 2022 se rodina rozrostla o novorozeného syna. Díky otcově zaměstnání mohla později zažádat o dlouhodobý pobytu za účelem společného soužití rodiny, který jim zajistil stabilnější postavení v právním systému.
Místo roku 150 dnů. Konec pojištění zdarma se dotkne více než 215 tisíc uprchlíků![]() |
S tím ale vznikla i povinnost platit pojištění dětem. Podle vyjádření rodičů jim úřady sdělily, že ho bude hradit stát. Tvrdí, že je v tomto ohledu vícekrát ujišťovalo ministerstvo vnitra i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).
Z omylu je vyvedla až obálka s vyměřeným dluhem. Z té se dozvěděli, že mají u VZP nedoplatek přesahující 15 tisíc korun. Od chvíle, kdy děti získaly dlouhodobý pobyt, totiž měli rodiče za každé z nich platit téměř tři tisíce korun měsíčně.
Ukrajinští uprchlíci odvedli na daních desítky miliard. Výdaje klesají, říká resort![]() |
„Samotné zařazení do systému ještě neznamená, že stát pojištění automaticky hradí. Říká to jen, že dítě může systém zdravotního pojištění využívat. Pojistné za něj platí jeho zákonný zástupce,“ vysvětlil zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.
„Obávám se, že situace, kdy rodinu zaskočil nečekaný dluh na pojistném, nemusí být ojedinělá. Komunikujeme proto se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i s ministerstvem vnitra a upozorňujeme oba úřady na nutnost podávat přesné a srozumitelné informace. Jsou vysvětlené na jejich webových stránkách, úřady ale musí být připravené správně reagovat na dotazy i v osobním nebo telefonickém kontaktu,“ dodal.
Mluvčí VZP Viktorie Plívová pro redakci iDNES.cz uvedla, že jazyková bariéra je objektivně překážka v přímé komunikaci, proto pojišťovna od prvního dne uprchlické krize zřídila webové stránky pro Ukrajince, kteří do Česka v souvislosti s konfliktem přicházejí.
„Zde jsou veškeré náležitosti související s jejich dočasnou ochranou překládány do ukrajinštiny, na některých pobočkách navíc byly či jsou zajišťovány služby překladatelek,“ doplnila.
Ubývá Ukrajinců na dávkách. I když v Česku většinou pracují, mnozí žijí v chudobě![]() |
Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 lidí ze zahraničí mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.