Ukrajinci vybírají nového prezidenta, v Česku jich přišlo přes tisíc

  12:57aktualizováno  15:56
Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole prezidentských voleb. Voliči rozhodují, zda si funkci udrží současná hlava státu Petro Porošenko, nebo ho vystřídá herec Volodymyr Zelenskyj, který je podle průzkumů výrazným favoritem. Odevzdat svůj hlas přišli Ukrajinci také v Brně.

Ukrajinci mohou kromě Prahy hlasovat také na konzulátu v Brně, v prvním kole voleb před třemi týdny byl nejúspěšnějším kandidátem na zastupitelských úřadech v Česku Zelenskyj.

Ukrajinský konzulát stejně jako v prvním kole vytvořil na chodníku kovové zátarasy, za kterými se vytvořila fronta zájemců o hlasování, a připravil pro čekající i mobilní toalety. Fronta před polednem dosahovala až ke zhruba 100 metrů vzdálenému parku. 

Fotogalerie

Ukrajinci v ní čekali poklidně, mnoho z nich dorazilo s celou rodinou včetně malých dětí. Bezpečnostní pracovníci ambasády vpouštěli hlasující do budovy v několikačlenných skupinkách. Na bezpečnost na ulici dohlíželi policisté.

V Brně přišlo dopoledne odevzdat svůj hlas více než 650 voličů. Konzulát tam eviduje 5 300 oprávněných voličů, což je více než v prvním kole voleb před třemi týdny. Uvedla to sekretářka volební komise Julia Kolosenková.

„Na náš konzulát přijíždějí hlasovat Ukrajinci ze šesti regionů. Kromě jižní Moravy i ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého, Pardubického kraje a z kraje Vysočina. Vzhledem k tomu, že v prvním kole jsme evidovali 4 900 voličů a za celý den přišlo volit 870 lidí, je vidět, že zájem o druhé kolo voleb je o něco větší,“ dodala Kolosenková.

K volbám na konzulát přicházely celé rodiny, někteří na sobě měli košile, šaty nebo halenky zdobené tradiční ukrajinskou výšivkou. Jako Ivan Ilnytský. „Volil jsem Zelenského, protože potřebujeme do politiky dostat mladou krev. Je třeba změnit celou vládu a parlament a odstranit oligarchy z politiky,“ konstatoval Ilnytský, který v České republice žije 22 let.

K vítězství Zelenského přispěla svým hlasem i Ruslana Medulyčová. „Myslím, že vyhraje, vždyť měl v prvním kole 30 procent hlasů,“ řekla. I když je o prezidentské volby velký zájem, žádné dlouhé fronty se na brněnském konzulátu netvoří. Na zajištění hladkého průběhu druhého kola až do nedělních 20:00 pracuje na konzulátu v Brně 17 lidí.

Hlasovat v Česku mohou Ukrajinci, kteří se zaregistrovali do konzulární evidence nebo nejméně pět dní před konáním voleb požádali o změnu volební adresy. Hlasovat lze pouze osobně na pražském nebo brněnském konzulátu, korespondenční volba není možná. 

Podle údajů Českého statistického úřadu žilo v Česku ke konci loňského roku přes 130 tisíc ukrajinských občanů, tvořili nejpočetnější národnostní menšinu v zemi. V prvním kole prezidentských voleb podle ukrajinského statistického úřadu hlasovalo v Česku celkem 4 590 ze 4 900 zaregistrovaných ukrajinských voličů. 

Celkem v zahraničí hlasovalo přes 53 tisíc Ukrajinců. Nejvíce lidí přišlo odevzdat hlas v Polsku a v Německu.

Na Ukrajině začalo druhé kolo prezidentských voleb. Favoritem je Zelenskyj

Celkem může o hlavě státu rozhodovat 30 milionů Ukrajinců. Rozhodují se mezi Porošenkem a Zelenským, vyzyvateli současného prezidenta přitom průzkumy slibují jasné vítězství. Už v prvním kole získal téměř dvojnásobek hlasů proti Porošenkovi. 

Jasno o vítězi by mělo být již krátce po uzavření volebních místností v 19:00, kdy budou zveřejněny odhady výsledků. První předběžné oficiální výsledky by volební komise mohla zveřejnit ještě v neděli v pozdních večerních hodinách.

Do deseti dnů od voleb by ústřední volební komise měla zveřejnit oficiální výsledky a poté by se do 30 dnů měl nový prezident ujmout funkce. Inaugurace se má konat nejpozději 3. června.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

Odstraňování škod po velké vodě v obci Ústí na Vsetínsku.

Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Najdete na iDNES.cz