Čeští praktičtí lékaři v tiskové zprávě vyjádřili jednoznačnou podporu Ukrajině v boji proti ruské invazi a odsouzení počínání Vladimira Putina. V souvislosti s tím organizace sdružující praktické lékaře vyzývají své členy k pomoci těm, kteří z konfliktu utíkají do Česka a potřebují zdravotnickou péči. Pomoci se tak dočkají i lidé, kteří ještě nezískali takzvaný statut strpění, na který se váže zdravotní pojištění.
„Umíme nabídnout bezplatné ošetření, neumíme ale zajistit ostatní následné věci. Toto nyní řešíme s ministerstvem zdravotnictví. Naše odborná společnost uvolní na pomoc ukrajinským uprchlíkům prostředky až do výše jednoho milionu korun,“ řekl předseda všeobecných lékařů Svatopluk Býma.
K bezplatné pomoci příchozím z Ukrajiny se připojili i čeští pediatři. Na seznamu jsou zatím necelé dvě desítky lékařských ordinacích, kde mohou rodiny z Ukrajiny vyhledat bezplatnou péči pro své děti.
„Očekáváme příliv uprchlíků, mezi nimiž budou zejména ženy a děti. Přemýšleli jsme, jak můžeme pomoci, a rozhodli se, že v první řadě tím, co umíme, to je bezplatným poskytnutím lékařské péče,“ uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Ilona Hülleová.
Kde najít pomocInformace o lékařích, u nichž je možné bezplatnou zdravotní péči využít, jsou dostupné na webu http://lekariproukrajinu.cz/, a to jak v češtině, tak v ukrajinštině. Na téže webové stránce najdou informace i praktičtí lékaři či pediatři, kteří by se k výzvě rádi připojili. |
„Vyzvali jsme naše členy aby poskytli akutní ošetření nemocných dětí, úhradu léků a vyšetření, povinné očkování především kojenců a celkové prohlídky. Mnozí z nás ještě nezapomněli na hodiny ruštiny a měli bychom tak rozumět osobám mluvícím ukrajinsky, případně můžeme požádat o doprovod a tlumočení některým zde žijícím Ukrajincem,“ dodává.
Podle Hülleové bude i Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost v následujících dnech jednat s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami o hrazení specializované péče a laboratorních vyšetřeních, které nejsou v jejich gesci. Stejně tak je především na pojišťovnách, jak se bude postupovat u léků na předpis, které by děti z Ukrajiny mohly potřebovat.
Přidali se i kardiologové a pneumologové
Na výzvu současně zareagovali i čeští kardiologové, kteří na pomoc uprchlíkům vyčlenili finanční příspěvek v hodnotě 150 tisíc korun, který zaslali na účet SOS Ukrajina neziskové organizace Člověk v tísni. Česká kardiologická společnost také vyjádřila zásadní protest proti ruskému chování na Ukrajině a svým ruským kolegům adresovala slova naděje, že v probíhající válce zůstanou neutrální.
„Vysoce si vážíme práce našich ruských kolegů, ale nemůžeme být lhostejní ani mlčenliví ke zločinnému počínání vedení jejich státu. Pevně doufáme, že mysl ruských kardiologů nepodlehla demagogii hlásané administrativou Ruské federace a že naši kolegové v Rusku zůstanou nestranní a budou se zasazovat za ukončení agrese své země proti nevinným ukrajinským lidem,“ řekl předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.
PŘEHLEDNĚ: Jak pomoci Ukrajině. Potřeba jsou peníze, spacáky, přilby nebo léky |
Agresi Ruska vůči Ukrajině odsoudily ve svém prohlášení také Česká pneumologická a ftizeologická společnost. Vedení odborné společnosti v úterý uvedlo, že vyzvalo plicní lékaře k pomoci ukrajinským uprchlíkům, kteří budou jejich služby potřebovat, i když nebudou pojištěni.
„V takových chvílích je třeba pomoci tím, co umíme nejlépe a v našem případě je to péče o lidi, kteří ji potřebují. A k tomu všechny pneumology nyní vyzýváme,“ řekla předsedkyně pneumologů Martina Vašáková.