Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Práce načerno je pro ukrajinské uprchlíky dostupnější než legální, říká výzkum

  16:54
Téměř polovina ukrajinských uprchlíků si myslí, že je pro ně snazší najít práci načerno než pracovat legálně, říká výzkum Přírodovědecké fakulty UK. „Pět procent respondentů má zapojování se na neformálním trhu práce za normální. Dalších jednadvacet procent uvedlo, že s tím má zkušenosti,“ říká jeden z autorů výzkumu Josef Novotný. I přesto počet uprchlíků, kteří by se chtěli vrátit na Ukrajinu, klesá.

Jsou to už dva roky, kdy ruští vojáci vtrhli na Ukrajinu, odkud okamžitě začali proudit uprchlíci do okolních zemí. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kateryně B. je 37, má dvě děti a v současné době žije v Praze, do které přišla v roce 2022. Původně je totiž ze Záporoží, které musela po začátku ruské agrese opustit.

„Naše město začali bombardovat a museli jsme odjet. Mám štěstí, že moje rodina je tady. Manžel pracoval v Praze ve stavebnictví už před začátkem války. S rodinou jsme plánovali, že se za ním v létě 2022 pojedeme podívat na výlet,“ říká česky Kateryna.

První ubytování získala její rodina přes manželova zaměstnavatele, po třech měsících si pronajali byt. „Doma na Ukrajině jsme měli byt, který měl přes devadesát metrů čtverečních a dva balkony. Ten současný má 47 metrů čtverečních, ale jsme rádi,“ říká.

Třetina Ukrajinců v Česku živoří. Hrozí jim, že skončí na ulici, varují experti

Na Ukrajině pracovala v právnické firmě a následně nastoupila na mateřskou dovolenou, během které si přivydělávala výukou angličtiny a němčiny. I v Česku se snaží zařadit do pracovního procesu. „Nejdříve jsem si našla práci jako asistentka pedagoga ve škole na Praze 6. Pak jsem našla nabídku práce ve škole, kam chodí moje děti. Od září 2023 tam učím,“ vypráví.

V práci je relativně spokojená, prostředí ve škole je dobré a kolegyně a kolegové jí pomáhají. Rodina se snaží v Česku integrovat a nepředpokládá v blízké době přesun zpátky na Ukrajinu.

Podobnou zkušenost má i čtyřiadvacetiletá Mariia. Ta je původem ze severu Ukrajiny. „Sousedíme s Běloruskem, takže nás na začátku války hned začali bombardovat,“ vzpomíná. Do Čech přijela s matkou v červenci 2022 za bratrem, který pracuje jako lékař. Nejdříve žila v Hradci Králové, později se přesunula do Prahy, kde žije s přítelem a pracuje v Montessori školce. „Práce je dobrá, mam ji kousek od bytu, ale původně jsem studovala marketing, takže je to úplně mimo můj obor,“ říká.

Její matka se později rozhodla vrátit zpět na Ukrajinu. Mariia je rozhodnutá, že se vracet nechce. „Nikdo z rodiny už neočekává, že se vrátím, protože válka stále trvá a i po válce bude na Ukrajině krize,“ říká.

Právě tlak rodiny je podle výzkumu Dušana Drbohlava z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy jedním z klíčových faktorů, na základě kterého se ukrajinští uprchlíci v Česku rozhodují, zda tady zůstanou, nebo se vrátí.

Ukrajinští uprchlíci v datech: na 180 tisíc jich chce zůstat, bojují s češtinou

„Pokud jde o plány na návrat či setrvání v Česku, tak i naše studie ukazují, že podíl respondentů, kteří se chtějí vrátit, klesá,“ říká Drbohlav. V roce 2022 se chtělo vrátit až 75 % uprchlíků po válce zpět na Ukrajinu, nyní je to přibližně padesát procent.

Výzkum, na kterém Přírodovědecká fakulta UK spolupracovala také se spolkem Slovo 21 a který financoval Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a ministerstvo vnitra, se zaměřoval kromě budoucích plánů na setrvání v Česku také na finanční situaci a znalost jazyka. Ta se podle respondentů zlepšila.

V roce 2022 rozumělo v každodenní situaci psanému textu 9 % respondentů, v roce 2023 to už bylo 32 procent. „Říká se, že čeština je klíčová pro získání práce, ale nemusí to tak být vždy,“ říká spoluautor výzkumu Josef Novotný.

„Pro ty z nich, kteří výborně, aspoň na úrovni B2, ovládají angličtinu, není znalost češtiny zásadní,“ dodává spoluautorka výzkumu Anna Levkova. Jazyk podle ní není často důležitý pro práci samotnou, ale hlavně pro dodržování dobrých pracovních podmínek.

Polovina dotazovaných Ukrajinců si nedělá plány do budoucna, odhalil průzkum

Práce bez smlouvy a za špatných podmínek

Data z výzkumu také potvrzují meziroční nárůst pracujících uprchlíků z Ukrajiny. „Ke zvýšení počtu pracujících uprchlíků mezi lety 2022 a 2023 došlo zejména proto, že přijali i práci, kterou považovali za nevhodnou a v blízké době by ji chtěli změnit,“ uvádí výzkum. Těch, kteří pracují, ale přemýšlí nad změnou pracovního místa, je až 16 procent.

Podle Novotného tvoří skupinu nespokojených zaměstnanců především lidé, kteří v roce 2022 žádnou práci neměli. I na ukrajinské uprchlíky podle něj totiž dolehla inflace. „Když to shrneme, dochází k nárůstu nekvalitní práce,“ dodává. To podle něj také vede také k častější nelegální práci.

„Pět procent respondentů má zapojování se na neformálním trhu práce za normální. Dalších jednadvacet procent uvedlo, že s tím má zkušenosti,“ říká Novotný. Téměř polovina respondentů (46 %) dále uvedlo, že je pro uprchlíky snazší si najít práci v neformálním zaměstnávání než získat práci legální.

Uprchlíci z Ukrajiny v Česku čelili nenávisti a diskriminaci, oznámila organizace

Právě práce beze smlouvy je je podle Drbohlava pro uprchlíky velký problém. Bez ní totiž nemohou prokázat na úřadech svou pracovní aktivitu. „Někdy je nakonec nějaká smlouva uzavřená, ale je to smlouva úplně o něčem jiném. Nebo je uzavřená, ale stejně ji nikdo nedodržuje,“ říká.

Podle respondentů existuje významný tlak okolí na to, aby se zapojili do pracovního trhu. “Chtějí pracovat, myslí si, že to je důležité, zároveň ale vnímají citlivě pracovní potíže,“ zakončil Dušan Drbohlav.

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Nahotu v seriálu beru jako poctu, reaguje Žilková na rozhořčení herečky Mórové

Veroniku Žilkovou (62) překvapilo vyjádření slovenské herečky Diany Mórové (54). Ta si postěžovala na to, že televize odvysílala v seriálu Jedna rodina scénu, ve které se objevila zcela nahá. Žilková...

24. července 2024

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Počet státních zaměstnanců neklesá a výdaje na ně rostou. Odnášejí to firmy

Český stát momentálně platí 484 tisíc lidí. Státní zaměstnanci v roce 2023 tvořili 10 procent pracovní síly a výdaje na jejich platy přesáhly hranici 258 miliard korun. Počet těchto lidí se přitom...

24. července 2024

Poláci už Čechy dohnali ve mzdách. Díky rostoucí ekonomice mají i lepší vyhlídky

Premium

Rozdíl mezi průměrnou mzdou Čechů a Poláků se už prakticky setřel, Češi tak přicházejí o své prvenství v rámci zemí V4. Polská mzda v soukromém sektoru aktuálně dosahuje částky 1 795 eur, v přepočtu...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...