Redaktorce iDNES.cz ukradli identitu, stačila rozostřená fotka občanky

  1:01aktualizováno  1:01
Na začátku byla rozostřená ilustrační fotografie, na konci řada rozhořčených „zákazníků“. Neznámý podvodník na základě ukradené identity redaktorky iDNES.cz Hany Válkové vylákal z lidí tisíce korun. Podle policie nic neobvyklého, podobných případů prý rapidně přibývá. Zatímco v roce 2011 jich řešila 1 500, loni to už bylo 4 400.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Od února musím lidem vysvětlovat, že to nejsem já, kdo je obral o tisíce. Kvůli podvodníkovi, který ukradl jednu fotku a na internetu mým jménem z lidí láká zálohy na údajný telefon,“ popisuje svou zkušenost Válková. Podvodník přitom využil rozmazané fotografie její občanky, která před několika lety vyšla u autorského textu týkajícího se problémů s novými občanskými průkazy.

Kriminality na síti rapidně přibývá

Za tři roky internetová kriminalita vzrostla téměř trojnásobně. Ukazují to policejní statistiky. Zatímco v roce 2011 bylo podobných případů 1 500, loni už skoro 4 400. Kromě prodeje neexistujícího zboží a krádeží virtuální identity řeší i podvodné jednání s cílem získat citlivá data uživatelů či krádeže údajů z platebních instrumentů a zcizování elektronických dat.

Na ilustračním snímku bylo viditelné jen jméno a fotografie, tedy údaje, které měla redaktorka i ve svém autorském profilu. I to však podvodníkovi stačilo, aby začal z lidí lákat peníze. „O tom, že fotku někdo vydává za vlastní doklad, jsem se poprvé dozvěděla letos v únoru. Tehdy mě jedna uživatelka Facebooku upozornila, že ji někdo rozesílá zájemcům o mobil,“ říká Válková.

Starší telefon dotyčný nabízel na inzertním portálu a požadoval zálohu několik tisíc korun. Snímek dokladu redaktorky se zarastrovanými údaji vydával za vlastní, aby inzerátu dodal na důvěryhodnosti a přesvědčil zájemce, že zaplatit předem je „bezpečné“ a „bez rizika“. Vše probíhalo přes anonymní platební nástroj paysafecard. Jenže ten, kdo skutečně zaplatil, se nedočkal ani mobilu, ani vrácení peněz.

Snímek občanky z webu zmizel, ale už bylo pozdě

Když se o podvodu dozvěděla skutečná majitelka vyfoceného průkazu, doporučila poškozené ženě obrátit se na policii. Fotoeditor iDNES.cz zároveň snímek stáhl z webu i redakčního archivu. Přesto u jednoho případu nezůstalo, podvodník však zvolil trochu jinou metodu.

Připravil vás o peníze stejný podvodník? Oslovte policii

Pokud vás podvodník vydávající se za redaktorku Hanu Válkovou také připravil o peníze, nebo se o to pokusil, kontaktujte policii. Případ řeší policisté z pražských Stodůlek. Není nutné jezdit do Prahy osobně, stačí se obrátit na telefon 974 855 740 nebo na tuto e-mailovou adresu.

„Další vlna upozornění, že se něco děje, mě zavalila v září, kdy jsem navštívila svůj profil na sociální síti po delší pauze. Našla jsem tam řadu srpnových vzkazů od různých dívek a žen, které mě žádaly, abych jim vrátila peníze,“ popisuje vývoj Válková. Některé z poškozených jí vzkázaly, že peníze budou vymáhat, jedna podala i trestní oznámení.

Tentokrát si podvodník založil na jméno redaktorky facebookový účet, připojil její fotku a začal ze zájemců o telefon mámit čtyřtisícové zálohy. Někteří mu peníze poslali, a když se nedočkali mobilu, začali je přirozeně chtít zpět. Jenže falešný profil náhle zmizel, a tak o peníze začali upomínat redaktorku.

Obrana proti podvodům na sítí je složitá

Před kriminalitou, jakou zažila redaktorka iDNES.cz, se dá bránit jen velmi těžko. Přestože se ničeho nedopustila, má obavy z reakcí poškozených lidí. „Začala jsem mít nepříjemný pocit, že je jen otázkou času, než podvodník z lidí vytáhne další peníze a než mi některý z podvedených zaťuká na domovní dveře a dá mi přes pusu, protože je bude chtít zpět,“ uzavírá Válková.

Policisté nevylučují, že případ se ještě rozroste. Více trestních oznámení v této kauze zatím nemají, jak ale sdělil vyšetřovatel, kriminality tohoto typu přibývá. „Takových událostí řešíme hodně, je to téměř na denním pořádku,“ řekl. Ofocenou občanku přitom kvůli podobným deliktům podvodníci ani nepotřebují. „Může to být také zfalšovaná občanka nebo průkaz, na kterém někdo upraví určité údaje,“ vyjmenoval další metody zlodějů policista.

Všem zájemcům o koupi přes internet vyšetřovatel doporučuje, aby své peníze údajnému prodávajícímu nikdy neposílali předem. Jistější, i když ne stoprocentní, je doručení na dobírku. A za úplně nejvhodnější vyšetřovatel považuje svěření peněz do depozitu třetí osobě, která je předá prodejci až po skutečném převzetí zboží.

K nejvyšší obezřetnosti nabádá i předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů Gerta Mazalová. „Radím kopii občanky nikomu nedávat. Ani banka ke kopírování dokladu nemůže nutit. A nejvyšší pozor je třeba si dávat na soukromé poskytovatele úvěrů, různé prostředníky, tam doporučuji průkaz ani nevytahovat z peněženky. Je doba, kdy musíme být strašně opatrní,“ říká.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Najdete na iDNES.cz