Dopis reaguje na informaci iDNES.cz, podle kterého si vedení školy rozdělilo celkem 11,5 milionu korun.
Signatáři kritizovali vyjádření mluvčí univerzity Lucie Přívětivé, že odměny odpovídaly „bezprecedentní a mimořádné situaci, které UK čelila a kterou členové kolegia rektorky v roce 2024 řešili“. Jednalo se o reakci na tragickou střelbu na Filozofické fakultě UK v prosinci 2023, při níž pachatel zabil 14 lidí. Vyjádření označili za cynický výsměch.
Vyjádření bylo velmi nešťastně formulované
Vyjádření bylo podle Králíčkové velmi nešťastně formulované, nemělo podle ní vůbec zaznít. „Nejenom proto, že to bylo nevhodné, ale především proto, že to neodpovídalo skutečnosti,“ uvedla.
Univerzita se podle ní v minulém roce musela vypořádat s úkoly, které souvisely se zvyšováním bezpečnosti, posilováním odolnosti, přípravou na novelu vysokoškolského zákona a rozvojovými projekty. Činností, za které bylo potřeba odměnit všechny, kteří se podíleli na práci pro univerzitu, podle ní bylo mnoho.
Vedení Univerzity Karlovy bralo miliony. Rektorka dostala s bonusy víc než premiér![]() |
Odměny nebyly za řešení tragédie, ale za zvýšený objem práce, který v době po ní nastal, uvedla Králíčková v dnešním prohlášení na webu školy.
„Ohodnocení, které vedení univerzity a jednotlivých fakult má, jsou naprosto v mezích toho, co se na podobných institucích s podobnou velikostí ve mzdách či odměnách objevuje,“ řekla Králíčková. Nevybočuje podle ní z toho, jak bylo vedení univerzity odměňované historicky. Univerzita podle Králíčkové zaměstnává asi 13 tisíc lidí a vzdělává téměř 50 tisíc studujících.
Dlouhodobé podfinancování některých fakult
Podle zjištění iDNES.cz dostala Králíčková v květnu 2024 ke svému platu ve výši 175 tisíc korun odměnu 400 tisíc korun. V listopadu dostala podle serveru 576 tisíc korun. Podobné částky dostal i kvestor univerzity Martin Maňásek.
„Například výška odměny rektorky je také překvapivá, protože na základě jiné informační žádosti, kterou někdo podal 9. prosince na MŠMT, bylo zveřejněno, že ministr (školství Mikuláš) Bek (STAN) navrhoval rektorce odměnu ve výši 226 tisíc korun,“ řekl ČRo Plus místopředseda akademického senátu školy a jeden ze signatářů dopisu Andrej Farkaš. Akademický senát podle něj bude požadovat zdůvodnění.
Cynický výsměch. Akademici tepou vedení Karlovy univerzity za statisícové bonusy![]() |
V dopise signatáři poukazovali i na dlouhodobé podfinancování některých fakult. „V době, kdy vysoké školy žádají navýšeni financí, je celková výše odměn, které si kolegium rozdělilo v minulém roce, výsměchem těm, kteří za navýšení bojují a bojovali,“ řekl Farkaš.
Podle Králíčkové se však vedení školy společně s vedením fakult zvyšování odměn zaměstnanců věnuje. Zmínila například podporu malých studijních programů.
Zakázka na ostrahu budovy fakulty
O odměny členů kolegia rektorky se Farkaš zajímal v souvislosti s kontrolou hospodaření, kterou akademický senát vyhlásil minulý podzim. Ta se zabývala mimo jiné možným střetem zájmů bývalého člena kolegia rektorky a bezpečnostního experta Otomara Slámy. Ten byl po předloňské střelbě na fakultě vedoucím krizového štábu.
Zároveň podle MF DNES jeho firma Crowd Safety získala zakázku na ostrahu budovy fakulty, která po útoku zůstala do začátku letního semestru uzavřena. Kontrolorům vadila nedostatečná reakce na to, že Sláma mohl být ve střetu zájmů.
Zakázky nesedí. Hospodaření Univerzity Karlovy už řeší kriminální policie![]() |
Signatáři dopisu požadují podrobné zdůvodnění každé odměny a zveřejnění seznamu osob, které je dostaly. „Otevřenost je a samozřejmě je i transparentnost v oblasti odměn, takže předpokládám, že dále se tomuto tématu budeme věnovat,“ uvedla dále Králíčková.
Podle Farkaše by akademický senát měl také požadovat personální zodpovědnost. Králíčková v prohlášení uvedla, že si je ona i celé vedení školy vědomé odpovědnosti, kterou mají.