Do zdravotnictví půjde o 10 miliard navíc. I na platy, slibuje ministr

  11:18aktualizováno  12:18
Na zdravotní služby půjde příští rok odhadem o 10 miliard korun víc. Při středečním zveřejnění parametrů úhradové vyhlášky to uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Peníze se využijí na platy zdravotníků, mají také pokrýt výpadek za zrušené poplatky. Zdravotnictví bude v příštím roce hospodařit s celkem 246 miliardami.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Úhradová vyhláška pro rok 2015 je prorůstová, polepší si všechny segmenty zdravotnictví,“ řekl Němeček.

Podle něj při zpracování nové vyhlášky, která je základním kamenem pro stanovování výše úhrad ze zdravotního pojištění, bylo několik priorit. „Mezi ně patří kompenzace zrušených regulačních poplatků poskytovatelům zdravotní péče, zajištění dostatku finančních prostředků na pětiprocentní navýšení platů v lůžkových zdravotnických zařízeních a zajištění dostupnosti kvalitní péče pro pacienty,“ vyjmenoval Němeček.

Podle něj ale nebylo možné vyhovět všem požadavkům, neboť to by si vyžádalo navýšení prostředků o nejméně 50 miliard korun ročně. Jenže z vyhlášky a z plánů zdravotních pojišťoven vyplývá, že příští rok se do zdravotnictví dostane navíc zhruba 10 miliard korun. Ministerstvo odhaduje, že celkem zdravotnictvím příští rok proteče 246 miliard korun, z toho 239 miliard půjde na zdravotní péči.

VZP nezačne opět tvořit rezervy

Všeobecná zdravotní pojišťovna v reakci na představený návrh vyhlášky uvedla, že kvůli navýšení objemu prostředků nenaplní svůj rezervní fond. Pojišťovna přitom plánovala, že po letech ztrát jej začne opět plnit, což také její ředitel Zdeněk Kabátek v listopadu avizoval. 

„Lze očekávat, že nebude možné naplnit rezervní fond pojišťovny tak, jak bylo avizováno ve zdravotně pojistném plánu. Před definitivním stanoviskem je ovšem nutné provést detailně analýzu dopadů finální verze úhradové vyhlášky na bilanci VZP,“ uvedl ve středu mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Podle Ministerstva zdravotnictví zaměstnanecké zdravotní pojišťovny evidují ke konci letošního roku zůstatky na základním fondu v celkové výši čtyři miliardy korun a všechny mají naplněny rezervní fondy. VZP eviduje ke konci roku téměř nulový zůstatek na základním fondu a v roce 2014 nenaplnila rezervní fond. V průběhu roku 2015 navíc bude muset splatit půl miliardy korun z poskytnuté návratné finanční výpomoci. VZP čerpala bezúročnou půjčku, pravidelně si vypomáhá také předsunutými platbami.

Polepší si praktičtí lékaři i lázně

Podle náměstka ministra zdravotnictví Toma Philippa půjdou do nemocnic oproti letošku tři procenta navíc. Do léčeben, lázní a dalších zařízení následné péče by se mělo dostat navíc devět procent.

Jak bude rozpuštění 10 miliard navíc vypadat v konkrétních číslech? Podle Philippa 4,2 miliardy padnou na kompenzaci zrušených poplatků, v ambulantní péči dojde k nárůstu 1,6 miliardy, ve specializovaných centrech asi půl miliardy a v lůžkové péči 3,8 miliardy.

Úhradová vyhláška mimo jiné počítá s motivací pro lékaře, kteří předepisují elektronické recepty. Jejich limit na předepisované léky se příští rok zvýší o pět procent. Předepisování e-receptů zatím není povinné, stát novelu, která by povinnost zavedla, už poněkolikáté odložil.

Polepšit by si podle ministerstva mohli také praktičtí lékaři pro děti i dospělé. Kapitační platba, tedy paušál za pacienta a měsíc, by měla vzrůst na 52 korun měsíčně. Nyní se tato sazba pohybuje od 47 do 50 korun.

Proti některým částem návrhu se už dříve postavila asociace nefakultních nemocnic. Ministerstvo její obavy zatím nerozptýlilo. „Zatím nemáme definitivní verzi vyhlášky, vyjádřit se k ní proto lze těžko. Nicméně všechny pracovní verze, které jsem viděli, neřešily dvě věci. V akutní péči vyhláška neřešila předběžné úhrady, což by znamenalo problém s průběžným financováním, neboť nemocnice by se k navýšení dostaly až při zúčtování v polovině roku 2016. Co se týká následné péče, tak navýšení u ní bylo nedostatečné, protože byl odebrán regulační poplatek, který zde činí sedm procent úhrady. Jestliže ministerstvo deklaruje navýšení devět procent, tak to bude znamenat pouhá dvě procenta navýšení letošního roku a to u následné péče nebude stačit na pokrytí platového nárůstu,“ uvedl Eduard Sohlich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic.

Němeček ve středu slíbil, že navýšení se k nemocnicím dostane už příští rok.

Úhradovou vyhlášku vydává Ministerstvo zdravotnictví vždy na konci roku. Mění se každoročně. Jde o dokument se složitými vzorci, který používají poskytovatelé péče a pojišťovny vždy tam, kde se nedohodnou na platbách. Dokument určuje minimum, které by ordinace či nemocnice za svoji péči měly dostat. Tím ovlivňuje výši záloh poskytovaných zdravotními pojišťovnami.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Babiš jede podpořit celistvost Ukrajiny. Letí s ním i 85 podnikatelů

Na Ukrajinu míří premiér Andrej Babiš. Jede podpořit evropské směřování země, její celistvost a vzájemný byznys....

Po intimní schůzce s mužem mu zakázala církev sloužit mše i veřejně mluvit

Kněz Marcel Puvák byl na konci října polským aktivistou přistižen při intimní schůzce s mladým mužem. Sám poté na...

U hlavního nádraží v Praze vyrostl chodník, v nejširším místě má tři metry

Trasa vedoucí mezi Vinohradskou ulicí a hlavním nádražím je rozšířená. Takzvaný chodníček smrti má v nejužším místě 175...

Výborný zvažuje po smrti ženy odchod z čela KDU-ČSL. Variant je víc, řekl

Celostátní výbor KDU-ČSL v úterý projedná budoucnost Marka Výborného v čele strany. Předseda lidovců řekl, že existuje...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz