O tom, že Události budou muset ubrat v hlásání svého hesla, řekl iDNES.cz místopředseda Rady ČT Jaroslav Dědič. "Shodli jsme se na jeho postupném utlumení," řekl Dědič. "Heslo mělo v počátku diváky vybudit, upoutat jejich pozornost, v dnešní době je už ale poněkud nadbytečné," shrnul kritiku Dědič.
Rozhodnutí vzešlo ze schůzky, která se konala ve středu dopoledne. Trvala zhruba hodinu a půl a byla neveřejná. Účastnili se jí zástupci televize a radní. Jejím cílem bylo zhodnotit po čtvrt roce novou podobu Událostí. Jejich vzhled i koncepce se proměnily v dubnu (více o nové podobě pořadu čtěte zde).
Délka a chození při rozhovorech
Radní na setkání vedení televize a zpravodajství vytkli například chození moderátora při rozhovoru s hostem v hlavním tématu Událostí. Vadilo jim také řazení a stavba jednotlivých reportáží nebo to, že v jednu chvíli ve studiu stojí dva nehybní moderátoři. Mezi kritizované body patřila i stopáž, protože nové Události jsou až o 17 minut delší.
Řešila se i sledovanostMédia poukazovala na sledovanost Událostí, která po dubnu nedoznala velkých změn. Místy se dokonce propadla pod hodnoty, které Události zaznamenávaly ještě v kratší podobě (více o sledovanosti nové podoby pořadu čtěte zde). Televize už dříve propad sledovanosti vysvětlovala sportovními přenosy, které v té době běžely. Nyní na základě statistik tvrdí, že meziročně celému zpravodajskému bloku od dubna do července přibylo 113 tisíc diváků na ČT1 i ČT24. |
"Považujeme vývoj pořadu za neukončený," konstatoval předseda Rady ČT Milan Uhde. Podle něj bude televize s relací ještě pracovat. Část změn pak podle Dědiče už televize do Událostí zahrnula. "To považuji za důležité," zdůraznil místopředseda Rady ČT s tím, že schůzka se odehrála v přátelském duchu.
Televize si nyní nechává čas na to, co z výhrad do změn zapracuje. Kritika podle ní ovšem nepovede ke změně celé koncepce Událostí.
"Události se vyvíjí správným směrem, ale samozřejmě nejsme na konci jejich vývoje. Změny se neusadí ani po jednom, ani po třech měsících," reagoval ředitel ČT Petr Dvořák. "Vedení zpravodajství má dostatečně velkou sebereflexi, aby dokázalo akcentovat věci, které se podařily, ale aby se zároveň poučilo z věcí, které se ne úplně podařily," doplnil Dvořák.
Televize zpřísnila podmínky přístupu na jednání Rady ČT
Jednání o Událostech se odehrálo před pravidelným zasedáním Rady ČT. To ve středu hned v úvodu přineslo změnu v podobě zpřísněných bezpečnostních opatření. Každý, kdo se veřejného jednání chtěl zúčastnit, musel nově předložit občanský průkaz. Kromě novinářů pak všichni účastníci jednání z řad veřejnosti museli projít bezpečnostním rámem.
Půl milionu pro ředitele ČTRada ČT ve středu řediteli Petru Dvořákovi odsouhlasila mzdový bonus za první tři měsíce jeho úřadování ve výši půl milionu.Podle smlouvy si Dvořák v případě plnění 12 kritérií může ročně přijít ke mzdě na dva miliony korun (více o odměňování Petra Dvořáka čtěte zde). |
Kavárna a areálu Kavčích hor, kde se jednání odehrává, byla navíc nově rozdělena páskou na prostor pro média a prostor pro veřejnost.
Pracovníci televize kroky odůvodňovali změnou ve vedení správy objektů. Faktem je, že veřejné jednání Rady ČT využívají i odpůrci televize a při minulých jednáních na radní a ředitele někteří křičeli.
Právě chováním některých účastníků ČT změny vysvětluje. "V souvislosti s nedávnými nestandardními aktivitami zástupců veřejnosti na zasedáních Rady ČT jsme přistoupili ke standardním bezpečnostním opatřením, která jsou běžná na jakémkoli veřejném zasedání. Chceme jimi zajistit bezproblémový průběh všech veřejných zasedání Rady na Kavčích horách," komentovala situaci mluvčí ČT Michaela Fričová.