Nejsem terorista, ale oběť tureckého soudu, tvrdí v Česku zadržený Kurd

  0:02aktualizováno  0:02
Když ministr vnitra Milan Chovanec ve středu na Twitteru hlásil, že čeští policisté zadrželi „osobu podezřelou z vazeb na teroristy“, vzbudil velkou pozornost. Dosavadní zjištění ale nenasvědčují tomu, že by Kurd Nazmi Sahin byl nebezpečný zločinec. Česká policie nyní zkoumá, zda turecký občan získal v Itálii politický azyl.

Třicetiletý Nazmi Sahin u Krajského soudu v Hradci Králové, který na něj uvalil vydávací vazbu (26. listopadu 2015). | foto: ČTK

Třicetiletý Sahin řídil v úterý odpoledne bílou dodávku v centru Hradce Králové. Projížděl okolo Šimkových sadů, když v zrcátku svého fiatu spatřil blikat policejní automobil. V době uprchlické krize policisty snědý muž za volantem vozu s německou poznávací značkou zaujal a rozhodli se jej zkontrolovat.

Chvíli nato měl řidič nasazená pouta a už následujícího dne se Chovanec chlubil, že policie zadržela „osobu podezřelou z vazeb na teroristy“ (více čtěte zde). Sahinův případ však není tak jednoznačný, jak by se z ministrova tweetu mohlo zdát.

25.listopadu 2015 v 16:00, příspěvek archivován: 27.listopadu 2015 v 20:52

Česká policie zadržela mezinárodně hledanou osobu podezřelou z vazeb na teroristy.

„Trvám na tom, že všechny zveřejněné informace byly korektní a správné. Není důvod cokoliv brát zpět! Jsem přesvědčen, že veřejnost má právo na informace a jejich zveřejnění na Twitteru bylo zcela správné,“ řekl ministr vnitra.

Nekonkrétní zatykač

Sahin byl v Turecku odsouzen k šesti letům vězení za to, že v roce 2007 údajně roznášel letáky organizace podobné Straně kurdských pracujících (PKK), jejímž cílem je vznik samostatného Kurdistánu.

Muž ale do vězení nenastoupil a Turecko na něj skrze Interpol vydalo zatykač. Uprchlík pak žil několik let v italském městě Ferrara. „Pracoval v Broadway Cafe, které funguje také jako pizzerie a je poměrně oblíbené,“ popsal jeden z přátel zadrženého muže, se kterým se MF DNES podařilo spojit. V kavárně pracoval nejpozději od října 2010 jako pomocný kuchař. Dnes jako obchodník zásobuje zbožím prodejce kebabu.

Několik jeho příbuzných žije v Paříži. Po nedávném teroristickém útoku si někteří z nich na znamení solidarity vyměnili profilové fotky na Facebooku za černé stuhy nebo fotografie Eiffelovy věže kolorované francouzskou vlajkou.

Většina ze Sahinových příbuzných se sice angažuje v kurdské otázce, ale nepodporují radikální bojovníky z PKK, ale opoziční Demokratickou stranu lidu. Ta je v Turecku legitimní politickou stranou, která má své zástupce v parlamentu. Sahinův trest se podle některých zdrojů týká spolupráce právě s touto partají. Ověřit to však není možné.

Konkrétní není ani zatykač vydaný Interpolem. Turecká justice v něm pouze stroze uvedla, že se vyhýbá nástupu do vězení za „kriminální delikt s teroristickým podtextem“ a že byl „odsouzen pro napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka“.

Roli hrála i „snědší pleť“

Když čeští policisté zastavili Sahinovu dodávku, rozhodně neměli žádné zprávy, že by se v Česku v takovém autě pohyboval terorista. Až při kontrole zjistili, že je na řidiče vydaný mezinárodní zatykač. „Automobil s německou poznávací značkou si vytipovali během hlídkové činnosti. Roli hrají indicie, intuice i třeba to, že posádka byla snědší pleti,“ popsala mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Zadržení Kurda hledaného interpolem:

Sahin se však okamžitě začal bránit, že není teroristou, ale naopak nespravedlivě pronásledovaným člověkem. Uvedl také, že má v Itálii politický azyl. Předložil dokument psaný v italštině, který policisté zkoumají. V poutech však putoval před soudce, který jej z obavy, aby neuprchl do zahraničí, dříve než se vše vyjasní, poslal do předběžné vazby (více čtěte zde).

Právní zástupkyně Zuzana Dostálková naznačila, že Sahin je obětí systému v Turecku, kde se angažoval v opozici. „Jeho činnost bych přirovnala k disidentské činnosti u nás za komunismu. Má italské doklady, které vypadají věrohodně. Na území EU se zdržuje asi šest let,“ uvedla.

Justice nyní čeká na vyjádření italské strany. „Naše konzulární oddělení požádalo příslušné české orgány o zaslání dokladů zmíněného tureckého občana, aby bylo možno ověřit jejich pravost a status jejich držitele v Itálii,“ uvedla Eva Vacková z italské ambasády v Praze. Pokud Italové potvrdí, že Sahinovi udělili politický azyl, bude s největší pravděpodobností propuštěn.

Královéhradecký soud poslal muže do vydávací vazby (26. listopadu 2015):


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Rakovina ji připravila o nohu, teď se Pechová pokouší přeplavat La Manche

Plavkyně Markéta Pechová se snaží zdolat kanál La Manche (25. srpna 2019)

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz