Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Svazek Bureš: Babišův spor rozhodne až klíčový svědek

  11:38
Spolupracoval Andrej Babiš s StB? Rozhodne slovenský soud. Archivy naznačují hodně, ale klíčovým svědkem může být bývalý tajný policista Július Šuman. MF DNES zmapovala, jak Šuman v StB vystupoval a zjistila i další podrobnosti k případu.

Andrej Babiš byl v 27 letech zástupcem ředitele skupiny 31 v bratislavském podniku Petrimex. V roce 1981 ho natáčela tehdejší Československá televize. | foto: Česká televize

Je mu dvaašedesát a jmenuje se Július Šuman. Tento neznámý Slovák může ovlivnit podobu české vlády i českých zákonů.

Šuman je totiž bývalým příslušníkem komunistické tajné Státní bezpečnosti a jeho autogram najdeme mezi podpisy těch, kteří 12. listopadu 1982 podepsali přísně tajnou zprávu o získání ke spolupráci současného předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Právě on Babiše v bratislavské vinárně U obuvníka o den dříve naverboval. Tedy podle archivních dokumentů, které Babiš dnes zpochybňuje. Až o jejich pravosti bude v lednu příštího roku rozhodovat bratislavský soud, může Šuman přinést klíčové svědectví.

Tím spíše, že další tajní policisté, kteří se pod dokument podepsali, jsou už po smrti.

Na výsledku soudu toho závisí docela dost. Pokud byl Babiš skutečně agentem, nesmí se podle lustračního zákona stát ministrem. A protože někteří významní politikové Babiše ve vládě chtějí, lustrační zákon už navrhli zrušit.

Július Šuman. Řídící důstojník agenta Bureše. Příslušníkem StB byl od roku

Július Šuman. Řídící důstojník agenta Bureše.

V sázce je tedy víc než Babišova kariéra. A Šuman to zřejmě dobře ví. Zatím všechny pokusy získat jeho stanovisko ztroskotaly. Rozhovorům se důsledně vyhýbá. Kdo je tento klíčový svědek?

Nasadím i život

O Šumanově kariéře si můžeme udělat docela přesný obrázek. Archivy StB přinášejí detailní informace. Šuman vstoupil do řad příslušníků Sboru národní bezpečnosti v roce 1977, tedy v době, kdy se začala probouzet nespokojenost s režimem a formovalo se hnutí Charty. Služební přísahu podepsal 1. dubna 1977. Navzdory aprílovému datu šlo o smrtelně vážný krok. Doslova. V přísaze se píše: "... jsem připraven nasadit i život v boji za zájmy Československé socialistické republiky... ... v boji za vítězství míru a komunismu."

Mám svědomí čisté, hájí se šéf ANO

Babiš podal žalobu na slovenský Ústav paměti národa. Tvrdí, že jej neoprávněně uvádí v seznamech spolupracovníků StB. Soud začal letos v červnu v Bratislavě. Babiš navrhuje ještě výslech svých bývalých kolegů z Petrimexu, svědčit má i důstojník StB Július Šuman. Ústav chce také předložit dva nové dokumenty ze svého archivu. 30. ledna, pokud přijdou všichni svědci, by mohl padnout rozsudek.

Nakonec to tak žhavé není. Naopak, nástupní příspěvek 5 000 korun je na tehdejší dobu hodně vysoký. Šuman je ideální typ pro StB: inženýr ekonomie, umí jazyky a počítá se vstupem do komunistické strany, což tehdy byla podmínka téměř jakékoli kariéry. Spis ukazuje, jak pečlivě nadřízení prověřovali všechny jeho příbuzné i jeho samého. Za tři roky přichází hodnocení: "Dobře si počíná při získávání nové agentury.“ Jinými slovy při verbování nových tajných spolupracovníků. Od ledna 1982 je starším referentem specialistou na XII. správě v Bratislavě.

Z toho roku se zachoval vázací akt s jistým Andrejem Babišem, krycím jménem Bureš.

Podívejte se, jak se k obviněním ze spolupráce s StB vyjádřil v září sám Andrej Babiš:

18. září 2013

Kdepak je?

Sehnat Šumana je velmi obtížné. Víme, že bydlí ve vesnici za Bratislavou a že za ním už dva novináři byli. Slovenským kolegům neřekl nic. Když jsme přijeli k jeho domu, ukázalo se, že zvonek nefunguje nebo jej majitelé ignorují. Byl večer, uvnitř se svítilo. Žádná reakce. O týden později při nové návštěvě přišel k brance starší pár. Šuman je prý dlouhodobě v Rakousku, spojení nemají. "Máme to pronajaté do konce ledna a víc nevíme," řekl pán.

Kavárna U obuvníka. V tomto podniku údajně Andrej Babiš 11. listopadu 1982...

Bývalá kavárna U obuvníka

Soud se shodou okolností koná právě 30. ledna.

Co se píše v archivních dokumentech o působení agenta Bureše, je dnes poměrně známé. Jeho spis se totiž zachoval, i když ne celý. "Zpráva o získání ke spolupráci" tam je. Podle ní jej Šuman pozval ke schůzce do vinárny U obuvníka už při předešlé schůzce. V té době byl totiž Bureš podle svazku veden jako důvěrník, což byl jakýsi předstupeň agenta. Důvěrník mohl být s tajnými v kontaktu, ale nemusel vědět, že jsou od StB, takže z dnešního pohledu se na něj lustrační zákon nevztahuje.

Avšak na agenta ano.

Slovníček pojmů

Důvěrník (D) - předstupeň agenta. Plnil pomocné úkoly, ale mohl spolupracovat nevědomě. Nepodléhá lustračnímu zákonu.

Agent (A) - tajný spolupracovník, který se ke spolupráci StB vědomě zavázal, dostával úkoly od řídícího důstojníka. Vztahuje se na něj lustrační zákon.

Rezident (R) - "zvlášť vybraný, naprosto spolehlivý, životně způsobilý" tajný spolupracovník. I pro něj platí lustrační zákon.

Prověřovaná osoba (PO) - podezřelý, StB se o něj zajímala. Nepodléhá lustračnímu zákonu.

Konspirační byt (KB) - byt určený "k uskutečňování konspirativních schůzek pracovníků kontrarozvědky s tajnými spolupracovníky".

Agenturní zpráva (AZ) - soubor informací, který na pokyn řídícího důstojníka nebo z vlastní iniciativy dodal agent StB.

"V dalším byla ... zhodnocena dosavadní spolupráce kandidáta s orgány StB. Podané poznatky byly hodnoceny kladně... Kandidátovi byl opětovně zdůrazněn význam spolupráce v boji proti vnějšímu i vnitřnímu nepříteli a byl vyzván, aby se ke spolupráci s orgány StB vyjádřil," píše se v zápise.

Tatáž zpráva říká, že Bureš netajil obavu z odhalení svých styků s Bezpečností. Také informoval o ohlasech na smrt sovětského diktátora Brežněva. A samozřejmě se mluví o Petrimexu, firmě, v níž Babiš pracoval. "Kandidát bez výhrad přijal návrh na spolupráci s orgány kontrarozvědky a zdůraznil, že chápe svou morální povinnost pracovníka zahraničního obchodu přispívat k ochraně našeho státu a čs. ekonomiky před nepřátelskou činností..."

V roce 1985 Babiš odcestoval pracovně do Maroka. Dokument uvádí, že spolupráce je jen přerušena a po návratu se obnoví.

Jenže podle Babiše je celý tento svazek jednoduše zfalšovaný.
Má pravdu?

"Zničené dne 4. 12. 89"

Mnoho dokumentů ze svazků skutečně zmizelo. Nejsou tam zprávy agenta a není tam ani jeho vlastnoruční podpis.

To vše bylo skartováno. Důkladní tajní policisté napsali do seznamu ke každému chybějícímu dokumentu: "Zničené dne 4. 12. 89."

Otázka: Dá se obsah zničených materiálů najít jinde? A dá se alespoň zjistit, zda svazek agenta Bureše mohl být opravdu zfalšovaný?

"Nebylo možné, aby spis byl takto zfalšován. Na základě svých osobních zkušeností a znalosti směrnic StB to vylučuji," říká Radek Schovánek, expert na problematiku StB. Skutečností je, že na zápisu o získání ke spolupráci jsou tři podpisy a jeden ještě na čelní straně přímo od bývalého náčelníka XII. správy Jozefa Vavra. Jenže i ten je po smrti.

Rastislav Mátray. V době, kdy se údajně setkal s agentem Burešem, působil v StB...

Rastislav Mátray. V době, kdy se údajně setkal s agentem Burešem, působil v StB jako vedoucí starší referent specialista s hodností nadporučíka.

Pokoušíme se tedy ještě jinak zjistit, zda je možné, aby si někdo agenta vymyslel a vedl si na jeho jméno svazek řadu let.

Zaujaly nás dva záznamy o kontrole svazku. Z roku 1981 a 1986.  Kdo jej mohl mít tehdy v ruce?

Zasahuje inspekce!

V roce 1981 si svazek vyžádá Inspekce ministra vnitra v Praze. Koná se rozsáhlá prověrka vnějších ekonomických vztahů. A prokazatelně ti, kteří ji prováděli, měli v rukou svazek agenta Bureše, neboť o tom do svazku udělali zápis.
V té době byl ovšem Bureš ještě důvěrníkem.

V roce 1986 se inspekce zajímá o Bureše znovu. A nejde o prověrku ledasjakou: inspektoři z Prahy kontrolují každý svazek, každého agenta. Slovenský historik Jerguš Sivoš ve své knize důkladně zmapoval celé příslušné oddělení, tedy „XII. správu“ v Bratislavě. O prověrce z roku 1986 píše: "Na základě kritéria 'přínosu každého agenta' bylo přehodnoceno 127 agentů a jeden rezident. V další aktivní spolupráci zůstalo po prověření 54 agentů a rezident, s nimiž bylo do konce roku 1986 ‚projednáno nové zaměření a nové úkoly‘."

Pro (Babiše) a proti

+ Chybí závazek ke spolupráci podepsaný Babišem. Podle záznamů ve svazku byl dokument skartován v prosinci 1989. 45 korun za občerstvení vykázaných ve svazku agenta Bureše za září 1985. Babiš byl údajně už od srpna v Maroku. Bývalý důstojník StB je ochoten přijít dosvědčit, že jeho kolegové svazky falšovali.

- Záznam o získání Babiše ke spolupráci s podrobným popisem, jak vázací akt proběhl, ve spisu zůstal. Svazky OKO a VOJÁK obsahují záznamy o aktivní spolupráci agenta Bureše. Přísná prověrka centrály StB v Bratislavě v roce 1986 žádné falšování agentských spisů neodhalila. Babišův spis prošel kontrolou také.

Jinými slovy: prověrka byla důkladná. "36 agentů bylo vyřazeno z agenturnědůvěrnické sítě, spolupráce s nimi ukončena a jejich agenturní svazky byly archivované." Dalších 30 agentů bylo přeřazeno do kategorie důvěrník.

Svazek agenta Bureše vyřazen nebyl. Ani přeřazen.

Zaměřeno na Petrimex

Ačkoliv se komunistický režim snažil vytvářet iluzi normálního státu, ve skutečnosti oddělil své obyvatele od západního světa železnou oponou: hradbou z ostnatého drátu, za niž se dostali jen prověření.

Protože však současně režim chtěl ekonomicky přežít, musel se západními státy obchodovat. Tudíž tam někteří obchodníci museli jezdit. Českoslovenští komunisté proto založili speciální státní firmy zvané PZO - podniky zahraničního obchodu. Pracovali tam jen lidé, kteří měli důvěru, a i ti se důkladně kontrolovali.
Jedním z těchto podniků byl bratislavský Petrimex, kde na pozici zástupce vedoucího obchodní skupiny pracuje mladý Andrej Babiš. StB chtěla mít dění v Petrimexu co nejdůkladněji zmapované, podle plánu práce se snažila získat v podniku každý půlrok nového agenta.

Konspirační byt Voják Do konspiračního bytu si estébáci zvali jen agenty...

Konspirační byt Voják

Slovenský novinář Marek Vagovič nedávno pátral po bývalých vedoucích pracovnících Petrimexu, kteří v různých firmách pracovali s Babišem i po sametové revoluci. Zjistil, že nejméně šest z nich bylo agenty StB.

"Příslušníci StB pracovali hlavně systémem pozvání na kafe a zjišťování informací, jestli náhodou někdo nebere provize od dodavatelů," vzpomíná Babiš ve svém životopise. On sám s nimi prý řešil jen odborné záležitosti týkající se obchodu s fosfáty.

Pomocí agentů však estébáci také prověřovali, jak jsou pracovníci v zahraničním obchodě spolehliví a zda jsou loajální k režimu. I o Babišovi podle spisu získávali informace od jeho kolegů - agentů z Petrimexu. Byli to třeba Eva Mikulášová (krycí jméno Zelienka) a Mikuláš Rakovský (krycí jméno Kosek), který podle záznamu z konce října 1982 popsal Babiše jako "mladého ambiciózního pracovníka, který má však menší praktické zkušenosti z komerční práce".

Dvě StB a každá jiná

Februárka. Zde, v sídle bratislavské centrály StB, pracoval řídící důstojník...

Februárka. Bývalé sídlo bratislavské centrály StB.

Kromě těchto "prověrkových poznatků" navíc příslušníci StB získávali od agentů i velmi citlivé osobní informace o kolezích z podniku i zástupcích západních firem. I Babiš popisuje situaci, kdy se jej estébáci ptali na auto a na soukromí jeho šéfa. "Poprvé jsem zjistil, že existuje i jiná StB," napsal.

Jeho dělení StB na "zlou", která nespravedlivě perzekvovala odpůrce režimu, a "ekonomickou", která by byla normální tajnou službou asi jako dnešní BIS, však není přesné. Také příslušníci 3. odboru XII. správy, kteří měli na starosti Petrimex, sbírali informace, jež mohly sloužit k diskreditaci či profesní likvidaci nepohodlných lidí.

Ostatně, jak StB v Petrimexu působila, ukazuje případ Babišova přítele a svědka předvolaného k bratislavskému soudu Antona Rakického. Budoucí šéf celého podniku byl už dlouho před revolucí jednou z jeho nejvýraznějších postav. StB jej vedla jako prověřovanou osobu, důvěrníka i kandidáta tajné spolupráce, tedy v kategoriích osob, které spolupracovaly nevědomě. Kolem roku 1985 policisté zjistili, že "jeho styky obchodního charakteru přerůstají v osobní vztahy". Jinými slovy: čelil podezření, že bere provize.

Lustrační zákon

Některé postkomunistické země včetně Česka přijaly zákony, které zakazují příslušníkům mocenských elit, tajné policie a jejím spolupracovníkům z doby totalitního režimu zastávat vybraná místa ve státní správě či samosprávě. Lustrační zákon se stal od začátku terčem kritiky, protože vytvářel dvě kategorie osob. Ústavní soud jej však potvrdil s tím, že demokracie má právo sama sebe bránit. Lustrační zákon měl původně platit pět let a pak být nahrazen jinou normou. Ta však nevznikla.

Rozjeli akci "NOTA" (Rakický hrál na bendžo), nasadili sledování i odposlechy. Cíl? Obvinit jej, že v roce 1983 podepsal kontrakt nevýhodný pro Československo. Donášeli na něj čtyři agenti a dva důvěrníci z Petrimexu. Jejich zásluhou StB zjistila, že Rakický má více drahých aut. "Oplývá velkým bohatstvím a žije i s rodinou velmi nákladným způsobem života," stojí v dokumentu.

A také, že prý v roce 1968 zahodil na protest proti okupaci členskou legitimaci KSČ. Kdyby skončil před soudem, taková informace by mu velmi přitížila. Nakonec měl štěstí (nebo dobré konexe): vězení unikl. Je však zřejmé, že za akcí NOTA nestála "zlá StB", vedli ji stejní důstojníci, kteří po Šumanovi zdědili spis Andreje Babiše.

Zjistíme jednou pravdu?

Přestože důležité části spisu 25085 byly skartovány, není vyloučeno, že se informace k agentovi jménem Bureš jednou objeví. Třeba ve spisech jiných osob nebo v souvislosti s ministerskou prověrkou.

Petrimex. Zde začal Andrej Babiš svou kariéru v byznysu. Podnikům zahraničního...

Petrimex. Zde začal Andrej Babiš svou kariéru v byznysu.

Může se také objevit nové svědectví. Časopis Euro přinesl tvrzení Šumanova kolegy z bratislavské StB Andreje Kuľhy, že svazek agenta Bureše byl asi zfalšovaný a že je ochoten to uvést u soudu. Jenže stejný časopis později přinesl protikladnou výpověď Kuľhova bývalého nadřízeného (Euro jméno zná, ale neuvádí), který možnost falšování spisu pro změnu zcela vyloučil.

Některé informace také mohly skončit v Moskvě. Příslušník KGB, který vystupoval jako pracovník sovětského konzulátu v Bratislavě, dostával každý týden zprávy z "agenturně-operativní činnosti" XII. správy. Podle badatele Radka Schovánka je však možné, že se nikdy nedozvíme úplně všechno. Agent Bureš podle něj tehdy nebyl nijak významný, a tak informace k jeho osobě nikdo speciálně neshromažďoval.

Poznámka: Andrej Babiš je majitelem holdingu Agrofert, který vlastní i vydavatelství MAFRA a tudíž i MF DNES a iDNES.cz.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Odbory projednají s Babišem růst mezd ve veřejné sféře, existují dva návrhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné sféře. Odborový předák...

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid bude možné čerpat až 150 milionů

Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového podprogramu by mělo...

STALO SE DNES: Lipovskou odvolali z Rady ČT, Klause propustili z nemocnice

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady ČT. Exprezidenta Václava Klause propustili z nemocnice. Žhář z Bohumína kývl na...

Masivní migrační vlna se nečeká, přesto hranice brání technika za 400 milionů

Lustrační kufry, detektory tlukotu srdce či schengenbusy. To všechno má k ochraně státních hranic cizinecká policie k...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...