Podle informací Lidových novin by se školy měly nově věnovat nejen romskému jazyku, ale i kultuře a historii.
"Podporujeme vzdělávání etnických menšin. Chceme, aby bylo na školách povědomí i o romském jazyce a kultuře. Je nedílnou součástí těchto dětí. Je správné, aby byla i ve škole, kam chodí," řekla novinám vrchní ředitelka sekce speciálního vzdělávání na ministerstvu Klára Laurenčíková.
Ministerstvo chce i touto novinkou dostat do škol více romských dětí. Ty jsou totiž nyní automaticky posílány do bývalých zvláštních škol, které ale mají sloužit dětem s lehkým mentálním postižením. (více o plánu ministryně Kopicové čtěte zde)
"Pokud budou děti docházet do běžných škol, chce ministerstvo, aby se v nich dozvídaly i o své kultuře a jazyce," píše deník.
Podle odborníků je zavedení romštiny do škol pozitivní i pro neromské děti. Ty se budou s Romy setkávat v lavicích a naučí se lépe vnímat romskou problematiku. Seznámí se s jejich původem, historií i jazykem.
ROMŠTINAPatří do indoíránské podskupiny indoevropské skupiny jazyků. Má osm pádů, dva rody (mužský, ženský) a tři slovesné třídy, které ovlivňují koncovky v časech. Mnoho slov je do tohoto jazyka přejatých z jazyků národů, jejichž územími Romové ve své historii putovali. Základem jsou slova indického původu, mezi nejstarší zápůjčky patří slova z perštiny a řečtiny. Jednotlivé dialekty používané v různých zemích se odlišují množstvím těchto přejatých slov, celkovou slovní zásobou, fonetikou ale i gramatikou. Jednotná spisovná romština dosud nebyla definována. V Česku lze romštinu studovat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Filozofické fakultě Univerzity Pardubice. Zdroj: Wikipedie |