Učitelé přitvrzují. Kvůli komunistickému náměstkovi vyjdou do ulic

  15:58aktualizováno  15:58
Krajská vláda KSČM a ČSSD ignoruje výzvu 330 učitelů k výměně komunistického náměstka hejtmana pro školství Václava Sloupa. Politici ho dokonce na zasedání zastupitelů ve čtvrtek ve funkci potvrdili. Kantoři se tedy rozhodli přitvrdit.

Václav Sloup, náměstek karlovarského hejtmana na jednání krajského zastupitelstva | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pedagogové z kraje na protest proti Václavu Sloupovi spustili petiční akci, která v polovině ledna vyvrcholí demonstrací v Karlových Varech. Protest učitelé plánují na takzvaný Palachův týden. Ten symbolizuje občanské nepokoje proti komunistické nadvládě a totalitnímu režimu z počátku roku 1989.

"Přesný termín ještě hledáme, ale lidé by mohli jít v tichém pochodu se svíčkami od Masarykovy sochy na náměstí Milady Horákové," naznačil jeden z organizátorů akce, Vladimír Bružeňák ze sokolovského gymnázia.

Petici za změnu na pozici náměstka hejtmana pro oblast školství (tak zní její název) v pátek dopoledne podepsalo na internetu přes dvě stě lidí.

"Když jsme v roce 1989 dělali revoluci, nikdy bych neřekl, že po dvaceti letech budu podepisovat petici za odstoupení komunisty z vedení kraje. Ještě že se toho nedožil pan prezident Havel," připojil k podpisu svůj komentář Tomáš Suchan.

Podpisovou akcí se kantoři spolu s veřejností obracejí na krajské zastupitelstvo. Zdůrazňují, že nezpochybňují výsledek voleb, které komunisté v říjnu vyhráli. A ani nechtějí vyvolávat napětí nebo nesnášenlivost. Cílem je jen výměna Václava Sloupa. "A to vzhledem ke kontroverzní minulosti radního spjaté s působením ve funkci zástupce velitele pro věci politické v armádě nedemokratického komunistického režimu," píší kantoři.

Profesor dějepisu Vladimír Bružeňák si přeje, aby podpis připojilo nejméně pět až šest tisíc lidí. Potom by podle něho akce měla sílu a politici by se ocitli pod větším tlakem.

Na výzvu pedagogů reagovali komunisté před týdnem ledabyle. S učiteli se sešli, vyměnili názory, ale tím to skončilo (více čtěte zde). "Nesouhlasím s výzvami. Protesty nemají žádnou oporu. Nechte nám klid na práci, dejte nám sto dní hájení," použil Jaroslav Borka (náměstek hejtmana, KSČM) i heslo známé z časů totality.

Sám Václav Sloup odstupovat nemíní. Hájí se tím, že se celý život řídil zákony, nespáchal žádný trestný čin a že politrukem u Pohraniční stráže v Chebu byl za minulého režimu pouze čtyři roky z celkových 24 odsloužených let u pohraniční stráže.

Nedostal jsem prostor, postěžoval si nový radní

"Každý má nějakou minulost. Nedostal jsem prostor, abych předvedl, jestli jsem schopen školství řídit," postěžoval si Sloup ve čtvrtek na zasedání krajského zastupitelstva. Jedna petice už v kraji koluje. Odstartoval ji už dříve opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa). Sešlo se mu asi tisíc podpisů.

Sociální demokraté v levicové krajské vládě hlasovali ve čtvrtek s KSČM proti odvolání Sloupa z funkce radního (více čtěte zde). Krajský šéf ČSSD Jakub Pánik prohlásil, že volby vyhráli komunisté a mohou tedy nechat řídit školství kohokoliv. "Je to jen jejich odpovědnost. Zvolili to nejlepší, co mají," řekl Pánik v narážce na Sloupa.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Rodina mezi bezdomovci. Čtyřletou Eriku kousl pes, teď je dívka v Klokánku

Jan C. u svého příbytku. Jeho čtyřletá dcera, která tu žila s ním a jeho ženou...

Ohořelé zbytky kabelů, střepy z rozbitých oken, hromady páchnoucích odpadků. V takových podmínkách žije s dalšími...

Najdete na iDNES.cz