Školy praskají ve švech. Populační vlna se začíná přelévat do vyšších tříd

  12:43aktualizováno  12:43
První školní den zažívá v pondělí přes sto tisíc prvňáčků. Vloni jich v tento den do školních lavic usedlo více. Stále však školy doslova praskají ve švech a většina jich je minimálně z devadesáti procent zaplněna. S dostatkem studentů narůstá po letech i počet středoškoláků. Školy se začínají obávat nedostatku učitelů.

Novou aktovku si Anička vybrala už před několika měsíci. Před týdnem do ní připravila penál s koníkem a nové bačkory. Maminka jí do ní v pondělí ráno přidala svačinu a jde se do školy. Poprvé. Spolu s Aničkou zažívá první školní den téměř 108 tisíc prvňáčků. Vloni jich bylo zhruba o tři tisíce více.

Přestože prvňáčků ubývá už třetím rokem za sebou, základní školy doslova praskají ve švech. „V loňském roce je navštěvovalo celkem 941 tisíc žáků, což je o 15 procent více než před deseti lety,“ říká předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. A letos se v nich podle ministerstva školství bude vzdělávat navíc ještě dalších 12,5 tisíce školáků.

Nové třídy i školy

Mohou za to silné ročníky narozené kolem roku 2010. Ty před pár lety zaměstnaly ředitele škol, kteří kvůli většímu počtu dětí přidávali další a další první třídy. Po prvostupňových učitelích byla v některých regionech najednou z roku na rok vyšší poptávka než po dlouhodobě chybějících učitelích fyziky či angličtiny.

Fotogalerie

Ne všude dětí přibývalo stejným tempem. Zatímco v Praze nebo ve Středočeském kraji se počet dětí na základních školách za posledních deset let zvýšil zhruba až o 40 procent, Karlovarský nebo Moravskoslezský kraj zůstávají stále přibližně na stejných číslech. Například ve školách v Praze 4 přibylo jen za posledních pět let dvacet nových tříd. „Před deseti lety jsme měli sedm tisíc dětí, dnes jich máme 12,5 tisíce,“ říká vedoucí školského odboru v Praze 4 Jana Ságlová. Tady to zvládli přidáním dalších tříd do už existujících škol, ale jinde museli stavět školy nové.

„Zejména do oblasti Bystrce a Žebětína se přestěhovalo mnoho lidí. Situace se zde řešila přístavbami všude tam, kde k tomu byly podmínky. Byla postavena prvostupňová škola v Žebětíně, v přípravě výstavby je i druhý stupeň,“ říká mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Brno a jeho okolí vůbec patří vedle Prahy k regionům, kde se populační vlna projevila nejsilněji – jen v posledních třech letech zde na základních školách museli přidat celou padesátku nových tříd.

V Liberci se letos nejpočetnější ročník populační vlny přelil na druhý stupeň.  „V šestých třídách máme i po 32 dětech,“ říká liberecký náměstek pro školství Ivan Langer. „Školy jsou narvané, ale už se nám přece jen začíná dýchat trochu lépe,“ dodává vzápětí.

Školy ve městě mají aktuálně naplněné na 90 procent, nemají proto příliš velké rezervy. Ze zákona musí přijmout všechny děti, které bydlí v jejich spádovém obvodu. Když jich některý rok do školního věku doroste více nebo se jich více přistěhuje, je to problém.

Škola základ režimu: vychovat vzorné občany a všechno kontrolovat

V Liberci to v posledních pěti letech řešili tak, že podle aktuálního počtu dětí nastupujících do první třídy překreslili na mapě spádové obvody.

„Letos jsme poprvé po pěti letech spádovost škol měnit nemuseli. Demografická křivka se uklidnila,“ říká Langer. Přestože prvňáčků ubylo, celkem na libereckých školách bude ještě zhruba tři roky žáků přibývat. Deváté ročníky jsou stále méně početné než první třídy. I tam se ale už začíná trend obracet.

Střední školy: po letech nárůst

Brzy to pocítí i střední školy, které se rok za rokem musely dělit o stále klesající počet zájemců o studium. Například v Jihomoravském kraji poprvé po řadě let letos počítají s nárůstem prváků na středních školách zřizovaných krajem. „Povinnou školní docházku skončilo letos zhruba o dvě stě žáků deváté třídy více než před rokem,“ říká Monika Brinzáková z kanceláře hejtmana. A za rok by jich mělo být ještě o osm set více.

Na větší počet zájemců o střední školy se připravují i ve Středočeském kraji. Definitivní počty studentů sice budou znát až během října, ale podle počtu absolventů 9. tříd to odhadují na podobný nárůst jako v Jihomoravském kraji.

Rodiče se zadlužují kvůli školním potřebám, začátek roku vyjde na tisíce

„V příštích letech s ohledem na počty žáků v jednotlivých ročnících na základních školách předpokládáme nárůst až do roku 2025, kdy by měl být počet žáků v 9. ročnících základních škol zhruba o 30 procent vyšší než v roce 2019,“ říká Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.

Míst by pro ně mělo být ve školách dost. „Bude ale nutné přijímat nové učitele,“ uvádí Frintová. A v době, kdy na střední školy dorazí silné populační ročníky narozené kolem roku 2010, bude volná místa učitelů obtížné zaplnit, a to i kvůli demografické křivce.

Průměrný věk českých učitelů roste, a právě na středních školách je situace v tomto ohledu nejhorší. Protnou se tak značně protichůdné jevy. S tím, jak na středních školách začne přibývat studentů, začne se stále více učitelů připravovat na odchod do důchodu. A studium na vysokých školách, které by měly nové učitele připravit, budou v té době dokončovat slabé populační ročníky.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

VIDEO: Na řidiče stažené závory fungují. Lze je však jednoduše prorazit

Ilustrační snímek

Může to znít až banálně. Nové video ministerstva dopravy říká, že řidiči nemají zůstat stát mezi závorami na...

Únos za bílého dne. Vietnamci v Česku se po incidentu bojí o své bezpečí

Bývalý vietnamský obchodník a poslanec Trinh Xuan Thanh.

Před dvěma lety byl bývalý vietnamský komunistický funkcionář za bílého dne unesen z Berlína přes Česko a Slovensko do...

Expremiér Špidla se stará o vnuka autistu. Sociální systém pomoci nezvládá

Bývalý premiér Špidla se stará o vnuka autistu.

Bývalý premiér Vladimír Špidla se stará o svého vnuka trpícího autismem. Pro takto postižené děti je podle něj klíčové...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz