Účet za Zemanovu vládu: stamiliony

  0:01aktualizováno  0:01
Na pochybných pronájmech a předražených veřejných zakázkách z doby Zemanovy vlády stát tratil stovky milionů korun. Další stamiliony se podařilo zachránit jen díky tomu, že se upravily či zcela vypověděly některé smlouvy. K těmto závěrům nyní dospěly hloubkové audity hospodaření ve čtyřech resortech.

Byla to vláda, která často a hlasitě mluvila o boji proti korupci a hospodářské kriminalitě. Její předseda ji označoval za vládu sebevrahů.

Jen co po volbách čtyři ministři Zemanova kabinetu opustili svá křesla na školství, dopravě, zahraničí a místním rozvoji jejich nástupci spustili rozsáhlou inventuru hospodaření. Kontroly nyní končí a výsledek zní: za vlády Zemanových ministrů stát nenávratně přišel o stovky milionů korun.

Další stovky milionů se podařilo zachránit jen díky včasnému zásahu. Desítky smluv byly vypovězeny, u desítek se podařilo snížit cenu.

Doprava: veřejné zakázky jsou luxus
Exministr dopravy Jaromír Schling říkával, že veřejné soutěže stejně nic neřeknou. A tak rozdával zakázky bez konkurzů. Prověrka jeho nástupce Milana Šimonovského potvrdila obavy, že na většině takových zakázek stát tratil.

Gross: Ať jsou stíháni i ministři, pokud to policie prokáže

Vicepremiér a ministr vnitra Stanislav Gross seděl i v minulé vládě Miloše Zemana, za jejíž éry stát přišel o stovky milionů na pochybných zakázkách čtyř resortů. Gross doposud říkal, že o žádných nepravostech v té době nikdo nevěděl. Dnes dodává, že pokud to policie prokáže, odpovědnosti se nevyhnou ani bývalí ministři.

Na ministerstvu školství skončila prověrka projektu Internet do škol. Obavy, že obří projekt je předražený, se prokázaly. Nejvyšší kontrolní úřad navrhuje několik stíhání. Školství však není jediným resortem, kde se po odchodu bývalých ministrů prokázaly nepravosti. Vy jste v té vládě seděl, co k tomu můžete říct?

Zprávu o projektu Internet do škol jsem zatím neviděl, takže podrobnosti neznám. Obecně však platí, že se každou takovou zprávou vláda zabývá, takže k nám na stůl jistě přijde i tato. Budeme ji studovat pečlivě.

V případě, že z jakékoli zprávy NKÚ vyplývá přímá odpovědnost úředníků za špatné nakládání se svěřenými prostředky, kabinet to řeší a vyvozuje z toho i příslušné závěry. Ať už jde o personální změny na ministerstvech, či o případy, kterými se pak zabývá policie.

Jedna věc jsou přehmaty úředníků, druhá věc je vyčíslená škoda špatným hospodařením. Ta podle oficiálních údajů čtyř resortů zahraničí, místního rozvoje, školství a dopravy jde do stovek milionů. Ponese za to někdo zodpovědnost?

Pokud se prokáže podezření z trestného činu, nepochybně to policie bude vyšetřovat. Je známo, že například způsob zadávání zakázek na ministerstvu zahraničí policie intenzivně šetří. Nemohu však předjímat, zda i v případě Internetu do škol jde o podezření z trestného činu, protože tu zprávu zatím neznám.

Obvykle se do vlády zprávy NKÚ dostávají se zhruba třicetidenním zpožděním. Pokud je pravda, že se NKÚ chystá podat trestní oznámení pro špatné nakládání se svěřenými prostředky, je to jistě velký problém, který se řešit bude.

Měla by se odpovědnost týkat i bývalých ministrů? MF DNES už loni na podzim napsala, že například exministr Lachnit jednu z nejkřiklavějších smluv o pronájmu budovy ministerstva podepsal těsně před svým odchodem a jeho podřízení se od této smlouvy distancovali.

Na tento konkrétní případ pana Lachnita si teď nevzpomínám. Ale samozřejmě, že se odpovědnost vztahuje i na ministry, pokud se dopustili něčeho nezákonného a policie to prokáže. To je jasné, to nemůže nikdo zpochybňovat.

Jde přitom o členy strany, jejímž jste místopředsedou. Co s tím budete dělat? Budete po nich chtít alespoň vysvětlení?

Stranické orgány se tím zatím nezabývaly, zprávy NKÚ projednává vláda.

Například exkluzivní kontrakt na dodávku tiskopisů pro testy v autoškolách: "Ministerstvo platilo za vytištění formulářů neúnosných 260 milionů. Vypsali jsme výběrové řízení a pořídíme to za necelých 105 milionů," říká Šimonovský.

Na extrémně nevýhodné smlouvě na "espézetky" stát přichází o další stovky milionů. Smlouva je však podle expertů nevypověditelná. Úředníci nyní jednají s firmou Hicon, aby přistoupila na snížení ceny.

Do účtu na dopravě přitom není započteno 600 milionů, které má stát zaplatit za odstoupení od smlouvy na dálnici D47. O té, opět bez výběrového řízení, rozhodla na Schlingův návrh Zemanova vláda a vycouval z ní až nový Špidlův kabinet.

Mimo jiné právě proto, že zakázka byla předražená. "Vláda musela počítat s tím, že když od kontraktu odstoupí, bude muset platit," dodává Šimonovský.

Místní rozvoj: 150 milionů na odpis
Na ministerstvu pro místní rozvoj podle auditorské firmy Deloitte&Touche zjevně pracovali "experti" na pronájmy. Auditoři zjistili, že za bývalého ministra Petra Lachnita resort obral stát o 150 milionů korun. A to zejména na pronájmech budov ministerstva.

Jen namátkou: za hotely firmy platily nájemné jako za třípokojový byt či dostaly obchody zcela zdarma jen za údržbu. A jak jinak než bez výběrového řízení. "Z doby, kdy ministerstvo řídil Petr Lachnit, je toho nejvíc," konstatoval mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Ministerstvo nyní vede tuhé bitvy s firmami o vyšší cenu nájemného. "Pokud se nedohodneme, bude se to muset řešit u soudu," přiznává Dimun.

Kromě podezřelých pronájmů však auditorská zpráva výslovně upozorňuje na dalších téměř 800 milionů, které ministerstvo vyplatilo na zakázkách pro stát nevýhodných.

Školství: počítače za všechny peníze
Na ministerstvu školství v minulých dnech ukončili práci úředníci Nejvyššího kontrolního úřadu a dali za pravdu kritikům obří zakázky na zavedení internetu do škol. Resort podle informací MF DNES nevýhodně investoval sto milionů korun.

Závěry NKÚ ještě nejsou oficiální a ministryně Petra Buzková proto říká: "Tu sumu vám nepotvrdím ani nevyvrátím."

Klíčovou část zakázky za více než čtyři miliardy získalo konsorcium AutoCont/Český Telecom za doby ministra Eduarda Zemana v pochybné soutěži, z níž byli ostatní uchazeči z formálních důvodů vyřazeni.

Ani tuto smlouvu podle předběžných závěrů resortu vypovědět nelze, a Buzková proto jedná s vládním kolegou Vladimírem Mlynářem o tom, že poslední fázi projektu převede kvůli nedostatku peněz ve školství pod jeho ministerstvo.

Obvinění padla jen na Kavanovy podřízené
Ačkoli ve všech zmíněných resortech už úřaduje policie, obvinění za nevýhodné transakce zatím padla jen na ministerstvu zahraničí. Nové vedení po odchodu Jana Kavana vypovědělo či upravilo smlouvy, na nichž by stát jinak přišel o dvě stovky milionů korun.

"Doufám, že už je to všechno a žádný kostlivec na nás ze skříní nevypadne," věří generální sekretář Vladimír Zavázal.

Policie je přesvědčena, že na "zamini" se za Kavana zakázky kupovaly. Žalobce proto stíhá dva bývalé generální sekretáře ministerstva a další úředníky pro korupci, obviněni jsou i zástupci firem, které podle policie úplatky rozdávaly.

Ze všech čtyř resortů muselo odejít celkem na třicet úředníků, kteří se na konkrétních proviněních podepsali. A ministři Lachnit, Kavan, Schling a Zeman? Shodně tvrdí: Svědomí máme čisté, podepsali jsme jen to, co nám podřízení předložili.

Ani v případě resortu zahraničí, kde už jsou obvinění z korupce, exministr Jan Kavan necítí odpovědnost za to, co se mu dělo pod rukama: "Svědomí mám čisté, a navíc platí presumpce neviny. Podezření jsou stále jen podezření."

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Černošice v kauze Babiš chybovaly, tvrdí středočeský krajský úřad

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Procesní i jiné nedostatky vidí v postupu městského úřadu v Černošicích středočeský krajský úřad. Ten v Černošicích...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz