Děti ven! Učení v přírodě je stále populárnější, úspěch má i u školáků

  18:01aktualizováno  18:01
Tělocvik nebo přírodopis si většina lidí dokáže představit při vyučování venku. Stejně tak jde ale ze tříd vytáhnout těžké matematické příklady, vysvětlit historické události mimo učebnice nebo malovat během výtvarné výchovy na louce. Učení dětí venku pomalu získává ve sborovnách svoje skalní fanoušky.

„Pro spoustu učitelů je učení venku něco nového, ale kdybychom šli sto let zpátky, bylo to naopak. Učitelé vycházeli ven při každé příležitosti, a až když to opravdu nešlo, vraceli se do tříd. To se dneska mění. Učitelé jsou zvyklí na svůj prostor, svoje učebnice a venkovní prostředí pro ně může být bariérou. Venku se dá učit všechno a do třídy jdeme v případě, že je ošklivo, s diktátem a podobně,“ říká zástupce ředitele školského zařízení Chaloupky Martin Kříž. 

Kolik hodin na školách probíhá venku, nejde s určitostí říct, protože na to nejsou statistiky. Jde většinou o iniciativu konkrétního učitele a samotné školy. Existuje projekt s názvem Učíme se venku, kde jde ale spíš a návod, jak na to a deklarativní zapojení než něco oficiálního. Zapojit se může celá škola nebo jde o případy průkopníků, kteří chtějí tímto stylem výuky nadchnout kolegy. 

Lesy a louky jsou plné živých příkladů, to v učebnici nenajdete

Mnohem lépe se dají propojovat předměty na prvním stupni a děti tak objeví více souvislostí. Jednou z aktivních učitelek, která učí v přírodě, je i učitelka prvního stupně v pražské Základní škole Kunratice Markéta Vokurková, která učení venku zanesla do rozvrhu pravidelně na každý pátek. Rodiče tak vědí, že mají svoje ratolesti lépe obléknout a obout na cesty po okolí. 

Co na to školáci?

„Mě nejvíc baví, jak chodíme různě do lesa, a hrajeme různé hry, třeba i matematické a celkově mě to venku baví víc,“ řekl jeden z žáků kunratické základní školy. 

„Chodíme se učit ven pravidelně každý pátek, takže jsou na to rodiče připravení a obléknou děti podle předpovědi,“ říká Markéta Vokurková.

Se samotnými dětmi je to stejně, jako s každým jiným, některý je chladněji, jiným vůbec a do tříd se jim nechce. Venku byly děti přes dvě hodiny. „Mě se líbí, že se můžeme i proběhnout, když nás něco zebe,“ dodal další spolužák. 

„I já jsem nejprve začínala s přírodovědnými předměty, které se k tomu tak přirozeně hodí, ale venku dá se vyučovat i český jazyk, dějepis nebo třeba výtvarná výchova, ta je venku krásná. Naopak si říkám, proč sedět v lavicích, když za okny je to tak podnětné a tvořivé, protože venku jde učit opravdu skoro všechno. Mám například kroužek s páťáky a čtvrťáky, se kterými chodím ven pravidelně, bádáme a používáme skvělé pomůcky,“ vysvětluje učitelka kunratické základní školy Markéta Vokurková. 

Dalších šest kolegů se shodlo na tom, že by mohli občas vyrazit za zdi třídy a vzdělávat svoje žáky na vzduchu. Učitelům v podstatě nic nebrání, aby s dětmi chodili ven co nejčastěji. Konkrétní postupy jednotlivých škol při zajištění pobytu venku jsou plně v kompetenci jejich ředitelů společně s předpisy. 

„Školy ale odpovídají za bezpečnost a ochranu zdraví a také se řídí případnou zhoršenou smogovou situací na základě informací z hygienických stanic. Vždy se proto musí zajistit ochrana zdraví dětí a žáků,“ říká mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová. 

Určitě učte venku, jak jen to jde, ale ne sami

Výuka venku nemusí být pro kantory zbytečným strašákem a podle Markéty Vokurkové není třeba se toho bát. Současně by ale učitelé neměli chodit sami.

„U nás funguje dobře párové učení, téměř v každé třídě máme asistenta pedagogů nebo asistenty žáků, což je výhoda. Párový učitel se ohromě osvědčil, protože ten člověk chodí společně se mnou a dá se to přenést i dál. To znamená, že on pak jde ven se svojí třídou nebo dalším kolegou. 

A pokud se toho člověk bojí, je fajn si ze začátku vzít i učebnice, protože když se uklidní koukáním do zeleně, naučí se toho mnohem víc. To dokazují i studie,“ uzavírá jedna z průkopnic venkovní výuky u nás Markéta Vokurková.

Měli by učitelé v hodinách chodit s dětmi ven co nejčastěji?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. března 2019. Anketa je uzavřena.

ANO 0
NE 0

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

V příliš suchém dubnu zvířatům neroste tráva a množí se kůrovec

Sucho trápí i hasiče. Například v úterý měli práci kousek od hotelu na Ještědu,...

Měsíc bez deště je skoro celý Liberecký kraj. Pokud se nepočítá symbolických pár kapek v půlce dubna. Chybějící vláha...

Ohrožují nás islamismus a globalismus, řekla Le Penová. Podpořila Okamuru

Zleva předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda...

Šéf SPD Tomio Okamura na start kampaně svého hnutí pro volby do Evropského parlamentu přilákal přední evropské...

Staněk podal trestní oznámení i na dva ředitele Muzea umění v Olomouci

Bývalí ředitelé Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal (vlevo) a Michal Soukup

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) podal trestní oznámení na kromě již bývalého ředitele Národní galerie Praha...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz