(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Islám v Česku je z hlediska terorismu hrozbou, říkají policisté z NCOZ

  • 597
Nekontrolovatelný vstup lidí praktikujících islám do Česka označila Národní centrála proti organizovanému zločinu NCOZ z hlediska terorismu za nebezpečný. Podle její výroční zprávy existují signály, že v ČR funguje větší množství firem a agentur s majiteli z arabských zemí, které muslimům zprostředkovávají veškerá povolení k pobytu na českém území.

„Nebezpečí v podobě nekontrolovatelného vstupu osob praktikujících islám na území ČR byla již v současné době zaznamenána,“ konstatovala centrála. Zmíněné agentury podle ní povolení často kamuflují doprovodem nemocných lidí a účastí v lázeňském zařízení.

U lidí takto vstupujících na české území podle zprávy rovněž „existují indicie o tom, že disponují velkým množstvím finančních prostředků, jejichž původ, odesílatele ani plánovaný účel použití nelze ve většině případů dohledat“.

Česká policie doposud nemusela řešit žádný otevřený projev mezinárodního terorismu. Podle NCOZ bude do budoucna i nadále nezbytné „monitorovat činnost muslimských komunit za účelem odhalování konkrétních teroristických hrozeb, včetně odhalení jednotlivců nebo zájmových skupin s radikálními náboženskými názory, které jsou v rozporu s právním řádem ČR“.

Centrála připomněla, že s ohledem na končící válečný konflikt na Středním východě lze předpokládat přesun bojovníků Islámského státu či jejich příbuzných do Evropy, což s sebou může nést bezpečnostní riziko z pohledu jejich možné radikalizace nebo přípravy teroristického útoku.

Podle NCOZ v současné době pokračuje trend průjezdů lidí směřujících přes české území do oblasti bojových operací v Sýrii, nebo opětovných návratů těchto „cestujících džihádistů“ do zemí původu, tedy zejména do západní Evropy. K těmto účelům slouží především pražské Letiště Václava Havla.

Roste počet účelových sňatků Češek s cizinci

Národní centrála proti organizovanému zločinu zaznamenala v prvních dvou letech své činnosti také nový trend ve sjednávání účelových sňatků Češek zejména s občany Turecka. 

Na sjednávání účelových sňatků se podle Národní centrály proti organizovanému zločinu NCOZ podílejí organizované skupiny. Mladé dívky a ženy z Česka pak za finanční odměnu v tuzemsku nebo v zahraničí uzavírají manželství, což jejich mužům umožní vstoupit na území EU a žádat tam o vydání dokladu k trvalému pobytu.

„Prokázat tuto trestnou činnost není jednoduché, neboť ženy nejsou vyváženy do zahraničí násilím, naopak jsou jim za tyto sňatkové služby poskytnuty nemalé finanční odměny,“ uvedla centrála. Ženy podle ní v cizině často zůstávají a nezřídka tam provozují prostituci v nočních klubech.

V oblasti organizovaného zločinu na území Česka dlouhodobě převládají ruskojazyčné, asijské a balkánské kriminální organizace. „Všechny mají společný prvek vysoké míry korupčního průniku do státní správy a veřejné samosprávy,“ podotkla NCOZ.

Vzrůstající vliv Číny

I ze strany ruskojazyčných kriminálních autorit údajně zesílil tlak na získání státních občanství různých států EU včetně českého. Status občana EU jim totiž nejen napomáhá ve volném pohybu v rámci unie, ale také brání jejich vydání do země původu. „V zájmu získání českého občanství jsou korumpováni nižší i vysoce postavení úředníci, případně i politici na regionální a celostátní úrovni,“ napsala centrála.

Do budoucna NCOZ i nadále očekává vzrůstající vliv Číny „včetně snah o ovlivnění našeho státu v různých směrech“. Připomněla, že česká vstřícnost vůči čínským investorům přilákala do Česka řadu Číňanů. „Již v současné době do ČR proudí velké množství čínských turistů, což přispěje ke zvýšenému zájmu jak ze strany čínských podnikatelů, tak z řad zločinců a organizovaných zločineckých organizací,“ konstatovala.

Hlavním zájmem čínských kriminálních organizací nebo zpravodajců přitom podle centrály nemusí být samotné Česko - může pro ně představovat vstupní bránu do EU. Na zvýšenou intenzitu činnosti čínských zpravodajců poukázala ve výroční zprávě za loňský rok i Bezpečnostní informační služba.

V uplynulých letech podle NCOZ značně vzrostla kriminalita spojená se získáváním víz a legalizací pobytu pro Vietnamce. Zájemci o vízum podle zprávy musí složit 220 tisíc až 400 tisíc korun. „Této trestné činnosti také nahrává neobvykle vstřícná imigrační politika ČR, jejíž účinek byl posílen prohlášením vietnamské diaspory za národnostní menšinu, což značně usnadňuje páchání výše popsané trestné činnosti pod pláštěm institutu spojování rodin,“ tvrdí zpráva.

Vietnamský zločin, který se v ČR zaměřuje především na daňové podvody, obchod s drogami a praní špinavých peněz, se podle centrály neustále snaží zdokonalovat svou orientaci v českém právu. Dokáže také dekonspirovat prostředky, které vůči němu používá policie, což „ve spojení s mnohdy téměř neomezenými finančními možnostmi při uplácení státních úředníků“ komplikuje odhalování a prokazování trestných činů.

Balkánská větev organizovaného zločinu se v Česku podle policie věnuje zejména legalizaci výnosů z trestné činnosti. Nakupuje za ně nemovitosti prostřednictvím účelově založených obchodních společností, případně je investuje v oblasti hazardních her.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video