Mám pochyby, říká Zaorálek a žádá Británii o přezkum případu ubitého Čecha

  12:23aktualizováno  16:11
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyzval britskou prokuraturu, aby využila všech opravných prostředků kvůli případu Čecha Zdeňka M. ubitého v Londýně. Obviněného z útoku soud v Británii v pondělí zprostil obvinění. Zaorálek řekl, že o verdiktu má velké pochyby. Předvolal kvůli němu i britskou velvyslankyni v Česku Jan Thompsonovou.

Pachatel Raymond Sculley, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se bránil, že jednal v sebeobraně. Soud mu uvěřil.

„Včera byl vynesen rozsudek, který zprošťuje viny obžalovaného. Říká, že to nebylo ani zabití neúmyslné, a že je nevinen,“ uvedl Zaorálek. Dodal, že vychází z informací jak z médií, tak od české konzulky v Británii, která líčení sledovala.

Fotogalerie

Ministr mluvil o velkých pochybách a zmínil tři hlavní důvody, které ho k nim vedou. První byla předchozí bezúhonnost Zdeňka M. Lidé o něm mluvili jako o pracovitém a úspěšném člověku. Druhý důvod je rozhodnutí o nutné sebeobraně. „Existuje dost úzká linie mezi nutnou obranou a trestným činem. Je to často subjektivní posouzení,“ řekl Zaorálek.

Třetí pochybnost v něm vzbuzuje fakt, že obžalovaný po činu odjel, aniž by se pokusil oběti poskytnout první pomoc nebo by ji alespoň přivolal.

Ke zvrácení verdiktu podle něj vedou tři způsoby. Buď se objeví nové důkazy, nebo příbuzní oběti povedou občanskoprávní spor, ve kterém by je ministerstvo podporovalo. Třetí možností je Evropský soud pro lidská práva.

Televize Prima v pondělí s odvoláním na sestru zavražděného informovala, že rodina hledá způsob, jak verdikt zvrátit.

Velvyslankyně v ČR vyjádřila soustrast rodině

Zaorálek se kvůli verdiktu sešel s britskou velvyslankyní Jan Thomsonovou. Ta má podle něj pro české pochyby pochopení. Thompsonová po schůzce vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila upřímnou soustrast rodině a přátelům zabitého Čecha.

„Britské velvyslanectví v Praze se nemůže vyjadřovat ke konkrétním soudním případům, ale může potvrdit, že v tomto případě se postupovalo v souladu s britským právem a právními procesy. Rozhodnutí týkající se obžaloby jsou na britské vládě nezávislá. V těchto věcech rozhoduje úřad státního zástupce Crown Prosecution Service. Britské úřady si cení přínosu českých občanů žijících v Británii a jsou připraveny poskytnout českému velvyslanectvím v Londýně veškerou nezbytnou podporu,“ stojí v prohlášení.

Podle vyšetřovatelů se jednatřicetiletý Čech nepohodl loni v září nedaleko svého bydliště v Londýně se skupinou mladíků na kolech. Podle očitých svědectví si je dobíral, zda nejsou bicyklovým gangem, což skupinu rozzlobilo (více o případu čtěte zde).

Navzdory tomu, že Čech chtěl situaci uklidnit, devětadvacetiletý Sculley na něj podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil s řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Poslanci musejí vysvětlovat výlety v Peru, NKÚ zneužití peněz odmítá

Machu Picchu v Peru

Několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem...

Východ republiky je ve vysokém stupni nebezpečí povodní a extrémních srážek

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina ve Valašské Polance.

Ve středu od rána stoupaly hladiny řek na severu a severovýchodě Čech i na Moravě. Třetí povodňový stupeň platí na...

Riziko extremismu poroste, potřebujeme větší pravomoci, říká šéf BIS

Michal Koudelka.

Šéf české tajné služby Michal Koudelka je zatím širší veřejnosti znám spíše jako ředitel, kterého pořád nechce...

Najdete na iDNES.cz