Babiš slíbil, že v pondělí podepíše dohodu s Uberem. Má už měsíc zpoždění

  19:32aktualizováno  19:32
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) prohlásil v pořadu Pressklub rádia Frekvence 1, že v pondělí podepíše se společností Uber memorandum, díky kterému bude firma a její řidiči v Česku podnikat zcela v souladu se zákonem. Dohodu přitom Babiš původně přislíbil podepsat do konce března. K tomu však nedošlo.

Druhý den protestu taxikářů proti alternativním přepravním službám typu Uber (9. února 2018). | foto: ČTK

Podpis dohody zdržely podle informací iDNES.cz neshody obou stran na finální verzi dokumentu, který v průběhu jednání minimálně třikrát změnil svou podobu. Zatím tak není zcela jasné, jak přesně bude znít text, pod který má premiér v plánu svůj podpis v pondělí připojit. 

Fotogalerie

Podle dřívějších informací by v něm však Uber měl deklarovat svou ochotu podnikat v České republice na základě živnostenského oprávnění a zažádat o něj v nejbližší možné době.

Zároveň také slíbit, že bude zprostředkovávat klienty pouze dopravcům, kteří mají koncesi pro provozování silniční motorové dopravy, a řidičům, kteří jsou držiteli taxikářského oprávnění a zkoušek ze znalosti místopisu. Mimo to by měl přestat okamžitě přijímat řidiče, kteří tyto podmínky nesplňují, a slíbit, že jeho stávající řidiči si potřebná povolení vyřídí co nejrychleji.

Cena předem a dobrovolné EET, Uber se mění

Vše nasvědčuje tomu, že má Uber v plánu změnit svou službu tak, aby byla v souladu s takzvaným režimem „smluvní dopravy“. To by mělo jeho řidičům umožnit poskytovat přepravu bez toho, aby měli vozidla vybavená taxametrem a svítilnou „taxi“ a také, aby se museli řídit pražskou cenovou regulací.

Uber pro to však musí splnit několik podmínek. V memorandu se tak zřejmě zaváže, že jeho řidiči zákazníkům skrz aplikaci předem sdělí konečnou cenu přepravy, což už firma začala praktikovat v polovině března. Zároveň by řidiči měli klientům vydávat smlouvu, na jejíž podmínkách se dohodnou ještě před zahájením jízdy.

Do konce června by měl pak Uber podle memoranda údajně sjednat s vládou další dohodu o předání daňových údajů jeho řidičů a přihlásit se dobrovolně k systému EET. Díky tomu by mohly české úřady lépe kontrolovat případné daňové úniky.

Je ale možné, že se text memoranda za posledních několik týdnů změnil tak, aby vyšel více vstříc Uberu či vládě. Jasno bude až poté, co dokument po podpisu jedna ze stran zveřejní.

Uber dotlačily k memorandu i taxikářské protesty

Uber v minulosti argumentoval tím, že není taxislužbou, ale že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Tradiční taxislužby  v uplynulých měsících uspořádaly na protest proti Uberu a Taxify několik pomalých jízd Prahou, kterými blokovali dopravu. Stěžovali si na to, že ačkoliv řidiči Uberu poskytují takřka totožné služby jako oni, nemusejí dodržovat stejná pravidla.

Babiš a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po několika protestech vyzvali Uber dopisem, aby firma dodržovala zákony, nebo zvážila ukončení služeb v zemi. Začátkem března zasedla vláda s Uberem k jednacímu stolu a od té doby se čeká na podepsání memoranda o spolupráci. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Najdete na iDNES.cz