U nehod v Praze asistuje služba s matoucími auty. Připomínají policii

  11:47aktualizováno  11:47
Pražská policie řeší už řadu stížností na asistenční službu Anděl 112, která nabízí pomoc řidičům po nehodě. Na místo činu dorazí ve stříbrné Škodě Octavii, jejíž označení nápadně připomíná policejní auta. Podle řidičů to není fér.

Vlevo vůz asistenční služby Anděl 112, vpravo Policie ČR | foto: Petr Vlk

Štěpán Vávra měl před časem menší dopravní nehodu, u které rozhodně nepotřeboval asistenci policistů. "Šlo jen o promáčknutý plech, zastavili jsme oba u silnice, že to budeme řešit, a během pár minut vidíme, že se blíží policajti," popisuje Vávra.

Když však auto zastavilo, ukázalo se, že jde o asistenční službu, která má jen vůz nápadně podobný tomu policejnímu. Je to nezákonné a policie už to řeší.

"Řidič nám nabídl vyřízení pojistné události. Odmítli jsme ho, protože mě naštvali. Připadá mi, že díky podobnosti využívají úleku řidičů a mají z toho kšefty," říká Vávra.

Podobat se policii zákon zakazuje

Podobnou situaci zažilo více pražských řidičů. Stříbrnomodré octavie společnosti Anděl 112 jsou od policistů téměř k nerozeznání. Takovou úpravu vozu ovšem zapovídají zákony o silničním provozu a o policii.

Asistence se může prodražit

Před nepromyšleným využitím asistenčních služeb, které se zčistajasna objevují u čerstvých nehod, varují zástupci pojišťoven. "Všem bych doporučila volat asistenční službu svojí pojišťovny," říká Kateřina Krásová, mluvčí Direct pojišťovny.

"Problém je, že během nehody je člověk ve stresové situaci a často nemá možnost si řádně prostudovat podmínky, které si služba stanoví. Může se mu pak značně prodražit třeba odtah nebo zapůjčení náhradního vozu," vysvětluje

"Vzhled policejního vozu je něco jako uniforma. Občané by měli jasně vědět, na koho se mohou obracet," říká Veronika Hodačová z policejního prezidia. "O těchto vozech víme a v současné době shromažďujeme podklady a zvažujeme možnosti právních kroků," dodává. Další přestupková řízení vede proti firmě magistrát.

Vzhledem k tomu, že zaměnitelné značení auta je pouze přestupek, a nikoliv trestný čin, maximální postih pro firmu je pětitisícová pokuta. "Momentálně se snažíme zhodnotit všechny právní možnosti tak, abychom takové situaci dokázali nadále zamezit," říká Hodačová.

Sama společnost Anděl 112 nevidí ve vzhledu svých vozů problém. "S názorem o podobnosti našich aut s vozy Policie ČR se naprosto neztotožňujeme. Na první pohled jsou zde jednoznačné a zcela patrné rozdíly," vysvětluje mluvčí společnosti Renata Foubíková.

"Na samém počátku uvedení naší společnosti na trh jsme se setkávali se zaměňováním našich vozů za vozy policie. Dnes jsme přesvědčeni, že design našich vozů je vnímán jako jedinečný a nezaměnitelný," dodává mluvčí.

O firmě se živě diskutuje i na webu

Nejde jen o "kosmetickou" vadu, což dosvědčují některé případy, kdy vystresovaní a zmatení účastníci nehody opravdu považovali asistenční auto za policejní vůz. Neobvyklého vzhledu aut si řidiči všímají a na serveru YouTube už se objevila i první videa a diskuse.

Video zachycuje vůz společnosti Anděl 112, který zastavila policie. V následné diskusi pak zaznívá řada stížností na zmíněnou firmu. Zaměstnanci asistence se údajně také dokážou zázračně objevovat na místech čerstvých nehod, stejně jako v případě Štěpána Vávry.

"Řidiči společnosti Anděl 112 se často chlubí, že mají napojení přímo na policii a díky tomu jsou často u čerstvých nehod dřív než opravdoví policisté," říká zdroj obeznámený se situací v oboru, který si nepřál být jmenován. Redakce jeho totožnost zná. Dodává však, že napojení na policejní informace není mezi asistenčními službami nic výjimečného, spíše naopak.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Dva víkendy bude lanový most na Jižní spojce neprůjezdný kvůli testům

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Najdete na iDNES.cz