U Nažidel odhalili pomník. Silnice pět let po nehodě bezpečnější není

  13:37aktualizováno  14:27
Přesně pět let po tragické nehodě patrového autobusu u Nažidel odhalili pozůstalí pomník dvaceti obětem. Tvoří ho stejný počet obřích kamenů. Na největším, jednadvacátém, jsou vytesaná jména mrtvých. Nebezpečný úsek E 55 se od tragédie téměř nezměnil, přibyl jen zákaz předjíždění.

Josef Pudil upravuje okolí pomníku u Nažidel. Při nehodě autobusu přišel o dvě dcery. | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Příbuzní obětí se na místo začali sjíždět kolem 13. hodiny. Nakonec se jich sešly asi tři desítky. Počtem za nimi jen mírně zaostávali novináři.

Pozůstalí nepojali odhalení pomníku jako veřejnou akci, proto ani nepozvali žádné oficiální hosty. Bez proslovů, potichu zavzpomínali na ty, které před pěti lety ztratili. Ke kříži u pomníku položili věnce a kytice. Zhruba po hodině setkání skončilo.

Policisté dbali na to, aby auta účastníků akce neohrozila provoz na nepřehledné a úzké frekventované silnici E 55.

Předseda občanského sdružení Nažidla 2003 Josef Pudil, který při havárii autobusu přišel o dvě dcery a další dvě příbuzné, přijel kromě manželky se čtyřletou dcerou. Terezka se narodila rok poté, co u Nažidel zemřely její sestry.

Pomník tvoří tunové balvany z Labe uložené do kruhu o průměru dvanácti metrů. Přišel zhruba na půl milionu korun, na jeho vybudování přispěly Karlovarský a Jihočeský kraj i soukromé firmy.

Další z pozůstalých po obětech Karel Hart vyjádřil přání, aby se pomník stal mementem, které bude hlavně politikům připomínat, že je potřeba provést legislativní změny, a tak podobným tragédiím zamezit.

Nezměnily se zákony ani silnice
Doposud se mnoho nezměnilo. Hned po havárii se politici předháněli, jak upraví zákony souvisící s řidiči autobusů. Třeba slibovali, že prosadí, aby řidiči autobusu nesměli jezdit mimo obec rychleji než 80 kilometrů v hodině. Jenže z toho rychle sešlo.

Poslanci nakonec odhlasovali alespoň to, že od loňského července musí řidiči autobusů podstoupit psychologické a neurologické vyšetření. Další změnu, která začne platit od letošního dubna, schválili jen kvůli tlaku Evropské unie.

"Souvisí to s pravidly pro autoškoly, která platí v celé Unii. Dosud museli lidé, kteří chtějí řídit autobus a projdou zkouškami v autoškole, podstupovat šestnáctihodinové školení. Od dubna bude to školení trvat od 180 do 240 hodin," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Při školení se budou zájemci učit i to, jak se chovat při mimořádné situaci. A budou muset také prokázat, že umějí bezpečně řídit.

. Stále vidím tu hrůzu, vzpomíná lékař

Po nehodě dopravní odborníci poukazovali, že by stát měl něco udělat i s frekventovanou silnicí u Nažidel. V tomto ohledu je situace ještě horší než u změn zákonů.

Silničáři v úseku opravili jen svodidla a umístili sem značku zákaz předjíždění. Jinak je silnice stejná jako před pěti roky, byť by potřebovala přinejmenším rozšířit. "Na zdejší provoz je tu silnice moc úzká," uvedl šéf českokrumlovské dopravní policie Lubomír Veselý.

Žádné rozšíření vozovky se nechystá, protože auta z frekventované komunikace má odvést nová rychlostní silnice. Ta je však stále jen na papíře. "Úsek z Kaplice na Dolní Dvořiště, který by pomohl, by mohl být do roku 2012," řekl včera jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Najdete na iDNES.cz