U kulatého stolu se sejdou všechny pozvané strany

  17:16aktualizováno  17:16
- Unie svobody se také rozhodla zúčastnit jednání u kulatého stolu, které iniciovala ODS. Ta hodlá na setkání šéfů všech parlamentních stran vyjma KSČM domluvit novou vládu. Přes první chladné reakce nakonec na jednání přijdou všichni - unionisté, lidovci i sociální demokraté. Podle místopředsedy US Karla Kühnla by se však nemělo mluvit jen o superkoalici.
"Pokud by tam mělo dojít pouze k opakování zaseklé pozice superkoalice, tak by to setkání bylo čistou ztrátou času," řekl Kühnl. ODS ovšem chce přesvědčovat vyjednavače o správnosti svého návrhu na superkoalici, jejíž vytvoření všichni až dosud odmítali.

Zeman souhlasí s jednáním u kulatého stolu
Premiér Miloš Zeman v pátek přijal pozvání k jednání u kulatého stolu, k němuž vyzvala lídry demokratických parlamentních stran ODS. Termín schůzky, na které chce ODS jednat o sestavení nové vlády, bude nutné podle mluvčího Občanské demokratické strany posunout z původně plánovaného středečního termínu na pozdější. Zeman se totiž bude vracet ze své několikadenní zahraničí cesty až ve středu v noci.

Za lidovce se schůzky zúčastní předseda strany Jan Kasal. Po čtyřech hodinách jednání na účast sice kývli, přestože naznačili, že si od schůzky mnoho neslibují.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Schůzku na nejvyšší úrovni zpochybňují lidovci i unionisté
Plánovaná schůzka nejvyšších představitelů ODS, ČSSD, US a KDU-ČSL o možném sestavování vlády pravděpodobně nemá příliš nadějí na úspěch. Šéf lidovců Jan Kasal čtvrtek dokonce zpochybnil, že se jednání zúčastní. Řekl, že pokud by se mělo diskutovat pouze o variantě duhové koalice, kterou ODS bezúspěšně prosazuje už čtvrtý týden, považoval by schůzku za zbytečnou.

Rovněž předseda US Jan Ruml smysl schůzky zpochybnil. "Vidím velmi malý důvod pro to se scházet. Zatím nejsme pevně rozhodnuti, jak naložíme s tímto pozváním," řekl.

"Já teď nevím, jestli se zúčastníme nebo nezúčastníme kulatého stolu, ale podle nás v této chvíli, pokud existuje tato vláda, tak nemá smysl o něčem zásadním vůbec se bavit," dodal.

"Rozhodně si nemyslím, že bude další čas strávený diskusí nad koalicí 176 užitečný. Myslím, že ta diskuse už je zbytečná, že jsme to už tolikrát veřejně i na různých jednáních odmítli, že pokud by měl být čas vyplněn diskusí, zda-li duhová koalice ano, či ne, tak bych ten čas považoval za špatně využitý," řekl Kasal novinářům.
"Nechceme se na této zrůdnosti v žádném případě podílet," prohlásil.

Předseda ODS Václav Klaus nechtěl chladné přijetí nabídky - byť ji nikdo otevřeně neodmítl - komentovat. "Já čekám na dopis pana předsedy Kasala jako odpověď na svůj dopis," reagoval.

Ani sociální demokraté dosud nevyřkli jasnou odpověď. Slibují ji až dnes večer po jednání svého grémia. "Obecně jsem pro. Považuji za správné, aby se vyjasnila politická agenda, která by byla předmětem. Ten návrh v této obecnosti se mi zdá opravdu trochu málo," řekl místopředseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla.

Unie svobody se vyjádří v pátek

Předseda ODS Václav Klaus vyzval představitele ČSSD, US a KDU-ČSL ke společné schůzce, na které by se dohodli na dalším řešení politické situace. Klaus sice nesouhlasí s návrhem US a KDU-ČSL na svržení vlády, ale - jak řekl - vnímá, že čtyřkoalice je nespokojena s vládou,  a proto se chce dohodnout na společném postupu.

Unionisté se nejdříve poradí, zda pozvání na schůzku přijmou. "Předsednictvo Unie svobody bude jednat v pátek a vyjádří se v pátek. Nicméně mám pocit, že doba kulatých stolů byla před deseti lety," prohlásil ve středu místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář.

Stejně reagovali i lidovci: "Výzvu na středu projednáme v našich politických orgánech. Osobně se domnívám, že čtyřkoalice zvolila lepší cestu k projednání této závažné vnitropolitické situace, tedy cestu veřejnou, která je v souladu s ústavou ČR," řekl ve středu novinářům jejich předseda Jan Kasal.

Kasal už dopředu naznačil, že schůzka nemá velký smysl. "Už jen proto ne, že supervelká koalice by předpokládala podle vyjádření představitelů ODS, že by Miloš Zeman musel podat demisi. Pochybuji, že Miloš Zeman toto dobrovolně učiní," řekl.

Že schůzku nebere příliš vážně, naznačil i premiér Miloš Zeman. O nové vládě se totiž bavit nechce. Navrhl, aby zástupci čtyř stran spolu jednali o urychlení vstupu do Evropské unie, oživení ekonomického růstu nebo reformě veřejné správy. "Přestaňme konečně s partajničením, kterému propadají zejména menší politické strany a zabývejme se problémy tohoto státu a nikoliv problémy politických stran," prohlásil před novináři.

Předseda poslanců ČSSD Stanislav Gross si však uvědomuje, že tlak a kritika na vládu sílí. "Držet za každou cenu toto složení vlády by příliš zodpovědné nebylo, ale nedá se to rozhodnout bez jednání," řekl

ODS nepodpoří návrh na svržení vlády
Ani ODS nepůjde na jednání s ničím novým: opět se bude snažit přemluvit své partnery, aby se postavili za její návrh na superkoalici. Tu však zatím všichni svorně odmítají.

ODS potvrdila, že má stejný cíl jako čtyřkoalice, tedy svrhnout současnou vládu, ale nepřipojí se k jejímu návrhu vyslovit kabinetu nedůvěru. Unie a lidovci však na svržení vlády nemají dostatek hlasů, a proto spoléhají na poslance ODS. "Nepředpokládám, že by to tak bylo a mohu vás ubezpečit, že i včerejší jednání poslaneckého klubu ODS nic takového nenaznačuje," řekl šéf ODS Václav Klaus. "V souladu s naší dosavadní aktivitou budeme i nadále nejprve hledat dohodu o novém politickém uspořádání. Teprve tato dohoda může vyústit v ukončení mandátu současné vlády," dodal.

 "Naděje umírá naposledy," reagoval Kasal.

Předseda US Jan Ruml
Čtyřkoalice konstatuje, že dosavadní jednání politických stran o řešení současné vnitropolitické situace nesměřují ke změně, tedy k nastolení standardního vztahu mezi vládou a Poslaneckou sněmovnou. Současná menšinová vláda neprospívá této zemi, její důvěryhodnost soustavně klesá, Poslanecká sněmovna odmítla vládní návrh státního rozpočtu.
Předseda KDU-ČSL Jan Kasal
Ze strany čtyřkoalice se jedná o velmi vstřícný krok, který umožní zahájit jednání bez vypovězení opoziční smlouvy.
Předseda ODS Václav Klaus
Kdyby to mysleli lidovci trošku vážně, tak myslím, že by nám to včera museli říci. Pro mě to důvěryhodně nevypadá.
Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý
Iniciativy lidovců a unionistů přicházejí ve velice zvláštní okamžik. Poté, kdy nás ujistili o tom, že nic není možné, přicházejí s tím, že je třeba vyslovit nedůvěru vládě.
Předseda poslanců ČSSD Stanislav Gross
Silně by mě překvapilo, kdyby se k tomu někdo z poslanců sociální demokracie přidal. Nepředpokládám to. Pokud mohu v politice něco vylučovat, tak toto bych si snad troufl dokonce i vyloučit.
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach
Myslím, že připojit se k vyslovení nedůvěry vlastní vládě, to by asi svědčilo o určité nenormálnosti kteréhokoli poslance. Je to spíš určitá proklamace.
Místopředsedkyně poslanců KSČM Zuzka Rujbrová
Hlavní snahou čtyřkoalice je spíše vlastní zviditelnění než skutečná snaha po svržení této vlády a nastolení vlády jiné. (Z jejího vyjádření vyplynulo, že komunisté by patrně záměr KDU-ČSL a Unie nepodpořili.)

(čtk)Pod návrh na odvolání vlády se podle Kasalových informací dosud podepsalo 37 poslanců - včetně nezávislé Marie Machaté, která minulý týden opustila Unii svobody. Chybí už jen podpis lidovce Jana Grůzy, který je nemocný. Pokud podepíše i on, zbývá čtyřkoalici ještě 12 hlasů, aby se vůbec hlasování o nedůvěře dostalo na program sněmovny. Z ODS a ČSSD se nepodepsal nikdo.

Návrh na vyslovení nedůvěry
Předsedové US a KDU-ČSL Jan Ruml a Jan Kasal oznámili, že zahájili proces na vyslovení nedůvěry vládě. Čtyřkoalice ve sněmovně přednesla prohlášení, v němž se mimo jiné tvrdí, že vláda nesměřuje ke změně, neprospívá zemi a její důvěryhodnost klesá.
Jelikož nemá čtyřkoalice potřebné hlasy na to, aby vládu odvolala sama, obrací se i na poslance ODS a ČSSD. Předseda ODS Václav Klaus však považuje krok čtyřkoalice za teatrální gesto.

"Já tomu nevěřím, považuji to za teatrální gesto. Já jsem s těmito pány jednal v posledních dnech několikrát, a vím, že nic takového při těchto jednáních nezaznělo. Kdyby to mysleli lidovci vážně, tak by nám to včera řekli," prohlásil předseda ODS Václav Klaus.

Klaus totiž v pondělí jednal s předsedou lidovců Janem Kasalem. Ten přiznal, že s plánem na svržení vlády ODS neseznámil. "Vyzval jsem vedení ODS k vypovězení opoziční smlouvy. Když byla odpověď negativní, sešli jsme se s Unií svobody a svolali jsme celostátní výbor naší strany. Ten se hlasováním rozhodl pro tuto variantu řešení," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Čtyřkoalice, která má po odchodu poslankyně Marie Machaté z Unie svobody ve sněmovně pouze 38 poslanců. Další podpisy chce získat od poslanců za ODS nebo dokonce od nespokojených poslanců ČSSD. "Sama ODS přijala některé kroky, které jsou důkazem toho, že i ona je nespokojena se současnou menšinovou vládou. A nakonec i v Poslanecké sněmovně bylo odhlasováno, že tato vláda neprospívá zemi," uvedl Jan Ruml.

"Jakmile budou petiční archy obsahovat 101 jmen poslanců připravených hlasovat o odvolání vlády, zahájí koalice jednání o vládě s většinovou podporou, a to se všemi demokratickými stranami bez jakýchkoli podmínek," četl Ruml z prohlášení čtyřkoalice.

Předseda lidovců Jan Kasal uvedl, že o prohlášení byl informován prezident Václav Havel.

Jak probíhá hlasování o nedůvěře vlády
- nejméně 50 poslanců podá písemný návrh (US a KDU-ČSL mají jen 38 poslanců)
- předseda sněmovny musí návrh zařadit na program jednání
- o návrhu se ihned vyrozumí poslanecké kluby a výbory
- k přijetí usnesení je potřeba 101 hlasů, tj. nadpoloviční většina

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Kůrovec už dopadá i na silnice, cesty ničí příliš těžká auta s dřevem

Povrch silnice v ulici Za Tratí v Okříškách už se kvůli kamionům se dřevem...

V jihovýchodní části Vysočiny se těžba kůrovcem napadeného dřeva a jeho odvoz výrazně podepisuje na stavu silniční...

Ohrožují nás islamismus a globalismus, řekla Le Penová. Podpořila Okamuru

Zleva předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda...

Šéf SPD Tomio Okamura na start kampaně svého hnutí pro volby do Evropského parlamentu přilákal přední evropské...

V příliš suchém dubnu zvířatům neroste tráva a množí se kůrovec

Sucho trápí i hasiče. Například v úterý měli práci kousek od hotelu na Ještědu,...

Měsíc bez deště je skoro celý Liberecký kraj. Pokud se nepočítá symbolických pár kapek v půlce dubna. Chybějící vláha...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz