"Na začátku to pro mě byla velká neznámá, pracovat s lidmi, kteří nejsou z oboru a nemají žádné zkušenosti. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a vznikla kvalitní dřevostavba," doplňuje architekt z pražského studia E-mrak, které bylo tvorbou návrhu pověřeno.
Parametry stavbyVýška: 7,5 metru |
Rozhledna u Strupčic totiž není první dřevěnou věží, kterou studio navrhlo. Má na svědomí i rozhlednu Bára v Chrudimi či věž Scholzberg nedaleko Horního Maxova. A účastníci kurzu si zvolili právě dřevo jako stavební materiál cíleně - je nejlevnější, nejsnáze zpracovatelné a zároveň nejméně narušuje ráz krajiny.
Kurzu se zúčastnilo 20 lidí, šlo o vysokoškolské studenty i pracující. Jejich hlavním cílem bylo postavit objekt, který by zkrášlil okolí mostecké uhelné pánve.
"Zároveň nám ale kromě stavby samotné šlo také o podporu účastníků kurzu v seberozvoji. Nechtěli jsme, aby to byl jen pracovní tábor, proto jsme třeba měli každý večer pozvaného hosta, který povídal o svých artefaktech," popisuje vedoucí projektu Petra Drahanská.
Rozhledna stojí na okraji těžební jámy a skýtá pohled bez jediné překážky na pestrý horizont - je z ní vidět uhelné safari, okolní obce a panorama Krušných hor.
Pomohl starosta
Nejtěžší pro její vznik přitom bylo získání pozemku. Organizátoři projektu chtěli stavět na území společnosti Vršanská uhelná, ale tři čtvrtě roku s ní jednali neúspěšně. Vypadalo to dokonce, že se stavba nakonec neuskuteční. V poslední chvíli ale vypomohla samotná obec Strupčice a jeden z jejích obyvatel, který dal k dispozici svůj pozemek vedle šachty.
"Starostu Luďka Pěnkavu nápad nadchl, domluvil nám pozemek, dodal nářadí a získali jsme tolik potřebné zázemí," přibližuje Petra Drahanská, která po deseti dnech stavby se svými spolupracovníky v úterý hotovou rozhlednu obci předala.
Projekt Artefakt měl na její stavbu rozpočet ve výši 120 tisíc korun, peníze získal od filmové společnosti Bionaut, která má na starost produkci chystaného dokumentárního snímku Na vodě. Kurz je specifický i tím, že se stane součástí tohoto filmu, jehož autorem je režisér Martin Ryšavý. A byl to právě on, kdo dal prvotní impuls ke vzniku rozhledny a kdo se svým nápadem oslovil Prázdninovou školu Lipnice.
Snímek bude vyprávět příběh několika postav putujících po vodě i po cestách podkrušnohorskou krajinou a zároveň příběh zdejší přírody, která je sama v pohybu. Kombinuje hrané scény s postupy dokumentárního filmu. Tvůrce v něm chce promítnout představy své i jiných lidí o tom, jak by krajina v severních Čechách měla vypadat. Všichni se přitom shodují, že by určitě měla být jiná, než je teď.