Senát: Schválení demolice domu na Václavském náměstí nebylo podle zákona

  12:08aktualizováno  12:08
Ministerstvo kultury a pražský památkový odbor podle Senátu nerespektovaly památkářské předpisy, když povolily demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Senát obě instituce požádal, aby své rozhodnutí přehodnotily s ohledem na platné zákony, které ukládají pečovat o kulturní památky a usilovat o jejich zachování.

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy, o jehož zachování se dlouhá léta zasazovalo mnoho odborníků. | foto: Klub za starou Prahu

Obě instituce by podle Senátu měly také respektovat veřejný zájem před zájmy soukromých podnikatelských subjektů.

Ministerstvo údajně nebralo v potaz zákon o státní památkové péči. "Stát má na jeho základě chránit kulturní památky jako nedílnou součást kulturního dědictví lidu, svědectví jeho dějin, významného činitele životního prostředí a nenahraditelného bohatství lidu," uvedl předseda senátního kulturního výboru Jaromír Jermář z ČSSD.

Co se má zbourat

Zbourány by měly být nárožní dům na Václavském náměstí vedle hotelu Jalta, vnitřní dvůr hotelu a torzo bývalé Akciové tiskárny, jejíž fasáda zůstane zachována. Rada první městské části už odsouhlasila navrhovanou velikost a výšku případné osmipodlažní novostavby i její komerční a administrativní využití.

Odbor památkové péče pražského magistrátu se pak prý neřídil nařízením vlády o pražské památkové rezervaci.

"Zpracování, posuzování a schvalování všech územních plánů, soutěžních úkolů i přípravné a projektové dokumentace staveb na území rezervace musí být prováděno se zřetelem ke kulturní hodnotě prostředí," uvedl ve svém středečním usnesení Senát, který se případem chystané demolice domu zabýval na základě petice, kterou podepsalo 14 a půl tisíce lidí.

Pražští památkáři ale jakékoli pochybení odmítají. "Respektujeme zásadně zákon i veřejný zájem," řekl šéf magistrátního výboru Jan Kněžínek.

Historik architektury a člen Klub za starou Prahu Rostislav Švácha tvrdí, že zmíněný dům má prvky novoklasicismu spojeného s kubismem, a to z něj dělá jedinečný objekt. "Dům na Václavském náměstí je dílo významných architektů a už v tom je hodnota," řekl Švácha. Tým tvůrců vedl významný architekt Bohumil Kozák.

S demolicí nesouhlasí veřejnost, ani odborníci

Proti demolici se vyslovila už i řada historiků a architektů, včetně bývalého prezidenta Václava Havla (podrobnosti najdete zde). Budova je podle nich architektonicky a urbanisticky cenná. Požádali proto ministerstvo kultury o obnovu řízení.

Končící ministr kultury Jiří Besser (STAN) ale odmítl přehodnotit rozhodnutí ministerstva, které zbourání domu v památkové rezervaci povolilo (více čtěte zde). O tom, zda bude dům skutečně zbořen, by teď měl rozhodnout stavební úřad Prahy 1. Proti jeho rozhodnutí bude možné se odvolat.

Žhavá kandidátka na uvolněný post ministra kultury poslankyně Alena Hanáková uvedla, že pokud by do funkce byla jmenována, určitě se problémem bourání domu na Václavském náměstí bude zabývat. Žádný konkrétní názor ale nevyjádřila. Takto kontroverzní téma potřebuje podle ní víc času na prostudování, píší Parlamentní listy.

O zbourání domu se vede boj už dva roky

O možné demolici domu se začalo mluvit na podzim roku 2009. Investor požádal magistrát, aby mu povolil demolici a zároveň výstavbu nového polyfunkčního domu. Národní památkový ústav v Praze vyjádřil ale s tímto záměrem zásadní nesouhlas.

Takto by mohl vypadat nový dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Takto by mohl vypadat nový dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Památkářům se nelíbilo, že by novostavba převyšovala ostatní zástavbu na Václavském náměstí a že by narušovala urbanistickou koncepci a architektonické uspořádání budov v této historicky významné lokalitě.

Investor tedy památkářům představil nový, částečně upravený projekt. Odborníci nakonec se záměrem souhlasili, ale za současného dodržení několika podmínek: novostavba měla být o patro nižší, aby nepřevyšovala okolní budovy. Šlo také o nové řešení tektoniky a konkrétní podobu fasády.

Magistrát pak v červnu 2010 záměr investora odsouhlasil. O půl roku později ale ministerstvo kultury ve zkráceném přezkumném řízení rozhodnutí magistrátu zrušilo (více čtěte zde), aniž by zúčastněným stranám dalo možnost se vyjádřit. Právě toto řízení nyní doporučila rozkladová komise zrušit a ministr s ní souhlasil.

Letos v květnu pak došlo k poslednímu zásadnímu obratu, kdy dnes už bývalý ministr kultury Jiří Besser demolici domu povolil.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Sociální sítě dětem neškodí, ale nesmí na nich být neustále, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Mezi jedenáctým a třináctým rokem prudce narůstá intenzita online života. Výzkumníci zjistili, že dětem rozumný čas...

Hospodaření s vodou může mít zásadní vliv na náš blahobyt, říká egyptolog

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta studuje dávné civilizace. Zkoumá jejich vznik, vývoj i příčiny pádu. Jako spoluautor a kurátor...

Najdete na iDNES.cz