Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Senát: Schválení demolice domu na Václavském náměstí nebylo podle zákona

  12:08aktualizováno  12:08
Ministerstvo kultury a pražský památkový odbor podle Senátu nerespektovaly památkářské předpisy, když povolily demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Senát obě instituce požádal, aby své rozhodnutí přehodnotily s ohledem na platné zákony, které ukládají pečovat o kulturní památky a usilovat o jejich zachování.

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy, o jehož zachování se dlouhá léta zasazovalo mnoho odborníků. | foto: Klub za starou Prahu

Obě instituce by podle Senátu měly také respektovat veřejný zájem před zájmy soukromých podnikatelských subjektů.

Ministerstvo údajně nebralo v potaz zákon o státní památkové péči. "Stát má na jeho základě chránit kulturní památky jako nedílnou součást kulturního dědictví lidu, svědectví jeho dějin, významného činitele životního prostředí a nenahraditelného bohatství lidu," uvedl předseda senátního kulturního výboru Jaromír Jermář z ČSSD.

Co se má zbourat

Zbourány by měly být nárožní dům na Václavském náměstí vedle hotelu Jalta, vnitřní dvůr hotelu a torzo bývalé Akciové tiskárny, jejíž fasáda zůstane zachována. Rada první městské části už odsouhlasila navrhovanou velikost a výšku případné osmipodlažní novostavby i její komerční a administrativní využití.

Odbor památkové péče pražského magistrátu se pak prý neřídil nařízením vlády o pražské památkové rezervaci.

"Zpracování, posuzování a schvalování všech územních plánů, soutěžních úkolů i přípravné a projektové dokumentace staveb na území rezervace musí být prováděno se zřetelem ke kulturní hodnotě prostředí," uvedl ve svém středečním usnesení Senát, který se případem chystané demolice domu zabýval na základě petice, kterou podepsalo 14 a půl tisíce lidí.

Pražští památkáři ale jakékoli pochybení odmítají. "Respektujeme zásadně zákon i veřejný zájem," řekl šéf magistrátního výboru Jan Kněžínek.

Historik architektury a člen Klub za starou Prahu Rostislav Švácha tvrdí, že zmíněný dům má prvky novoklasicismu spojeného s kubismem, a to z něj dělá jedinečný objekt. "Dům na Václavském náměstí je dílo významných architektů a už v tom je hodnota," řekl Švácha. Tým tvůrců vedl významný architekt Bohumil Kozák.

S demolicí nesouhlasí veřejnost, ani odborníci

Proti demolici se vyslovila už i řada historiků a architektů, včetně bývalého prezidenta Václava Havla (podrobnosti najdete zde). Budova je podle nich architektonicky a urbanisticky cenná. Požádali proto ministerstvo kultury o obnovu řízení.

Končící ministr kultury Jiří Besser (STAN) ale odmítl přehodnotit rozhodnutí ministerstva, které zbourání domu v památkové rezervaci povolilo (více čtěte zde). O tom, zda bude dům skutečně zbořen, by teď měl rozhodnout stavební úřad Prahy 1. Proti jeho rozhodnutí bude možné se odvolat.

Žhavá kandidátka na uvolněný post ministra kultury poslankyně Alena Hanáková uvedla, že pokud by do funkce byla jmenována, určitě se problémem bourání domu na Václavském náměstí bude zabývat. Žádný konkrétní názor ale nevyjádřila. Takto kontroverzní téma potřebuje podle ní víc času na prostudování, píší Parlamentní listy.

O zbourání domu se vede boj už dva roky

O možné demolici domu se začalo mluvit na podzim roku 2009. Investor požádal magistrát, aby mu povolil demolici a zároveň výstavbu nového polyfunkčního domu. Národní památkový ústav v Praze vyjádřil ale s tímto záměrem zásadní nesouhlas.

Takto by mohl vypadat nový dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Takto by mohl vypadat nový dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Památkářům se nelíbilo, že by novostavba převyšovala ostatní zástavbu na Václavském náměstí a že by narušovala urbanistickou koncepci a architektonické uspořádání budov v této historicky významné lokalitě.

Investor tedy památkářům představil nový, částečně upravený projekt. Odborníci nakonec se záměrem souhlasili, ale za současného dodržení několika podmínek: novostavba měla být o patro nižší, aby nepřevyšovala okolní budovy. Šlo také o nové řešení tektoniky a konkrétní podobu fasády.

Magistrát pak v červnu 2010 záměr investora odsouhlasil. O půl roku později ale ministerstvo kultury ve zkráceném přezkumném řízení rozhodnutí magistrátu zrušilo (více čtěte zde), aniž by zúčastněným stranám dalo možnost se vyjádřit. Právě toto řízení nyní doporučila rozkladová komise zrušit a ministr s ní souhlasil.

Letos v květnu pak došlo k poslednímu zásadnímu obratu, kdy dnes už bývalý ministr kultury Jiří Besser demolici domu povolil.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Pátrání po hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi skončilo, odvezla ho sanitka

Policie ukončila pátrání po písničkáři a hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi, umělec je v pořádku. Hledala ho od rána kvůli...

Policisté na Mělnicku nalezli tělo hledaného kojence, prověřují výpovědi

Policie nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního kojence. Před 17. hodinou ukončila pátrání. Byla nařízena soudní pitva....

Únosu nevěříme. Matka zmizelého Tadeáše byla na drogách, říká rodina

Matka čtyřměsíčního Tadeáše, který v pátek v podvečer zmizel i s kočárkem na Mělnicku, byla podle rodiny na drogách....

Bonus dostanou i malá s. r. o. Příště se na vás vyse..m, řekla ČSSD Schillerová

Poslanci schválili vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro společníky malých společností s ručením omezeným....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilý muž se procházel s malou dcerou v centru Plzně, oba byli nazí

Pořádný rozruch způsobil v pátek odpoledne v Plzni muž, který zcela nahý kráčel po nejrušnější ulici ve městě. Kromě...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Pro lidi za sto let. Opavské muzeum založilo sbírku doby koronavirové

Epidemie koronaviru už se stala předmětem zájmu muzejníků. V opavském Slezském zemském muzeu vzniká sbírka roušek,...

Výslech Zemana v kauze Mostecké uhelné společnosti proběhne v říjnu

Výslech prezidenta Miloše Zemana v trestní kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) chce soud uskutečnit v říjnu, uvedla...

Egyptští rozvědčíci v ohrožení. Čeští žalobci údajně odtajnili jejich jména

Premium České úřady chtějí zjistit, kdo všechno se v Egyptě zapojil do tajné akce na osvobození misionáře Petra Jaška z...

Nový dětský ombudsman by se mohl stát i opatrovníkem dětí, říká Válková

Děti mají dostat nového speciálního ochránce práv, dětského ombudsmana. O zákoně, který by měl zakotvit post ombudsmana...

Najdete na iDNES.cz