Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Nenáviděni svými dětmi. Senioři čelí týrání i v pečovatelských domech

  17:54aktualizováno  17:54
Každý šestý senior nad 60 let zažil psychické či fyzické týrání, říká statistika Světové zdravotnické organizace. Výjimkou není ani Česko, kde má například s psychickým týráním zkušenost 11,6 procent seniorů, vyplývá z čísel statistického úřadu. Výjimkou není ani sexuální násilí či finanční nátlak. Problémem není jen samotné domácí násilí, ale také týrání lidí v domovech důchodců.

ilustrační snímek | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Josefovi S. bylo letos 92 let. Žil společně se svou dcerou, čas od času se vídal se svou vnučkou, Alenou. Josef byl aktivní důchodce, ve svém věku chodil nakupovat sám, vařil si. Za dveřmi jeho bytu sdíleného s dcerou se však odehrávalo něco, o čem vědělo jen několik nejbližších sousedů.

Právě ti mohli slyšet, jak dcera pana Josefa křičí či sprostě nadává. Nebylo výjimkou ani třískání dveřmi a rozbíjení nádobí.

Podle Elpidy senioři prakticky splňují všechny charakteristiky oběti domácího násilí, které z nich dělají doslova ideální oběti. „Mají zhoršený zdravotní stav, jsou méně samostatní a žijí do jisté míry v sociální izolaci – ať už proto, že na tom nejsou fyzicky dobře, nebo proto, že s přibývajícím věkem přirozeně ztrácí kontakty,” uvádí organizace na svých stránkách.

„Senioři jsou lidé často osamocení, nemocní, zesláblí, bezradní, vystrašení, lítostiví, nedůvěřiví nebo naopak velmi důvěřiví, a proto mohou být a jsou lehce ovladatelní,” píše Policie ČR na svých stránkách.

Týraným seniorům trvá roky, než se ozvou, říká vedoucí tísňové linky

Násilí na seniorech nezahrnuje pouze psychické a fyzické násilí. Výjimkou není také sexuální násilí. Český statistický úřad uvádí, že s psychickým týráním zkušenost 11,6 procenta osob ve věku od 60 let. Více než šest procent seniorů je pak vystaveno finančnímu nátlaku, 4,2 procenta jsou zanedbáváni, 2,6 procenta lidí starších 60 let jsou vystaveni fyzickému násilí, přičemž téměř každý stý má zkušenost i se sexuálním násilím.

„Na začátku často bývá ponižování, které po letech vede bohužel až k fyzickému týrání,“ popsal Jaroslav Lorman, výkonný ředitel organizace ŽIVOT 90.

Na Lince seniorů Centra Elipa se podle Kateřiny Bohaté nejčastěji setkávají s násilím v jeho psychické a ekonomické podobě. „Časté je také zanedbávání, vydírání. Setkáváme se také s případy, kdy vedle psychického násilí v podobě ponižování, zesměšňování a nátlaku dochází k omezení osobní svobody – rodina společně žijící se seniorem mu zakazuje užívat některé části domu, vypíná přívod vody či tepla, či jinak dává seniorovi najevo, že on není tím, jehož životní potřeby by byly v domě respektované,“ popsala. 

Na koho se obrátit?

 • Policie České republiky - 158
 • Městská policie -156
 • Jednotné evropské číslo tísňového volání - 112
 • ŽIVOT 90 Senior telefon - 800 157 157
 • Elpida - Linka seniorů - 800 200 007
 • Bílý kruh bezpečí - 257 371 110
 • Linka pomoci obětem - 116 006

Dvaadevadesátiletý Josef se například nepotýkal jen s hrubými nadávkami, jeho dcera mu také brala peníze z účtu a chtěla svého otce zavřít na psychiatrii. Přestože po psychické stránce na tom byl muž naprosto v pořádku.

Pozůstatky komunismu

Podle ředitelky Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory Jitky Hoplíčkové je v Česku týrána třetina seniorů.

„Senioři jsou nejpočetnější skupinou občanů, kteří věřili ve změny po roce 1989, proto jsou také nejvíce zklamaní vývojem po 30 letech. Po roce 1989 jsou ohroženy životy seniorů v Česku pro převzatý model chování z dob hlubokého komunismu, který nejlépe ovládá model jak zacházet s občanem oslabeným věkem a zdravotním stavem,” připomněla smutnou skutečnost.

Důvody domácího násilí se vždy liší podle jednotlivých případů. „Nezřídka hraje roli nedostatečně zvládnutá životní role trýznitele – může to být například nezaměstnanost, rozpad partnerského vztahu, problémy s alkoholem či jinou závislostí. Často se stává, že starší rodiče v náročné situaci pomohou svému dítěti – nabídnou bydlení či zaplatí splátku, pak se ale situace vymkne kontrole a počáteční pomoc začne být trvale vyžadována,“ popisuje Bohatá s tím, že trýzniteli se tak častěji stávají právě vlastní děti seniorů.

Tato problematika se nedotýká pouze žen, ale často také mužů. Násilí páchané na seniorech bohužel často probíhá i mimo rodinu, například v domovech seniorů, ústavech sociální péče či lůžkových zařízeních se zdravotní péčí.

Na to upozorňují samotní policisté. „Personál, který necitlivým přístupem zanedbává úmyslně či z nedbalosti péči o seniory, se tak dostává do roviny pachatele,” uvádí na svých stránkách s tím, že násilí mimo rodinu může mít formu nedostatku poskytovaných pečovatelských služeb, neinformovanosti o právech či nepřiznání práva na kvalitu života a společenské kontakty.

Až dva telefonáty za den

Problémem je, že senioři málokomu řeknou o svých problémech. „Senioři a seniorky si o pomoc obvykle sami neřeknou. Často si také různá příkoří, která se jim stanou, kladou sami sobě za vinu,“ dodal Lorman.

Podle výzkumů kriminologického ústavu naprostá většina obětí neví, kam se obrátit o pomoc. Neznají organizace, které by jim pomohly a podpořily by je tento krok udělat. Velmi dostupnou pomoc lidem nabízí linky krizové pomoci, na které se rok od roku obrací čím dál více lidí. 

Lidé se kvůli domácímu násilí  denně obrací na speciální linku seniorů Elpida. „Počet hovorů s lety mírně narůstá, což ale může být i důkaz pozitivního trendu – nemusí to nutně znamenat, že případů násilí na seniorech je více, ale že je více seniorů, kteří si říkají o pomoc, pokud se s domácím násilím setkají,“ popsala Bohatá. Letos se na linku Elpidy obrátilo skoro dvě stě lidí. Loni volalo kvůli domácímu násilí 295 osob. Na Senior telefon ŽIVOTA 90 se obrátí ročně až 150 lidí kvůli násilí. 

Konkrétní statistiku policisté k seniorům a domácímu násilí nevedou. Přesto podle policistů k dané problematice může hovořit statistika v souvislosti s případy domácího násilí a užití institutu vykázání. „V těchto případech máme v loňském roce 188 ohrožených osob ve věku 65 a více let,“ uvedl David Schön, mluvčí policejního prezidia. 

Podle Bohaté však řada případů zůstává i nadále zcela skryta. Důvodem, proč si někdy senioři neříkají o pomoc je podle Bohaté fakt, že se obávají ztrát, které by řešení přineslo. 

„Museli by se odstěhovat? přišli by i o ten jediný kontakt, který se svým synem mají? Někdy se však také ukazuje, že seniory ve vyhledání pomoci blokuje některý z rozšířených mýtů a polopravd – například, že když domácí násilí oznámí, ihned přijede policie a promluví si s trýznitelem, což situaci ještě zhorší. Nebo, že to budou muset být vždy oni, kdo bude muset opustit bydliště,“ dodává.

Podle organizací je velmi důležité věnovat pozornost svému okolí a tedy i samotným seniorům. „Pokud máte pocit, že se například ve vašem bydlišti nebo v sousedství špatně zachází s nějakým seniorem, obraťte se přímo na policii,“ popsal Lorman s tím, že lidé se případně mohou ozvat na linku také jim.

Právě na ni se nakonec ozvala i Alena, vnučka Josefa. Protože chtěla dědovi pomoci, podala trestní oznámení pro krádež a týrání svěřené osoby.

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

 • Nejčtenější

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Bejrút předtím a potom. Satelity odhalily, co lze zničit za pár sekund

Jen kráter široký skoro 140 metrů zůstal na místě, kde před mohutnou explozí stálo v bejrútském přístavu skladiště s...

Sex jako povinnost? Dlouho jsem žila v tom, že je to normální, líčí oběť

Se sexuálním násilím se za život setká čtvrtina žen. Jednou z nich je i Klára. Jako mnoho jiných si ze začátku myslela,...

Mohutná exploze v Bejrútu: zemřely desítky lidí, zraněných jsou tisíce

Libanonskou metropolí Bejrútem v úterý odpoledne otřásly silné výbuchy, které nepřežilo nejméně 78 lidí. Zraněno je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před explozí jsem slyšela bombardér, líčí Libanonka žijící v Bejrútu

Exkluzivně Mladá Libanonka Diala Sleyman žije v Bejrútu sedm kilometrů od místa, kde došlo k obřímu výbuchu. Ve městě je zmatek,...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

 • Další z rubriky

VIDEO: Na pláži ve Sloupu řádilo „tornádo“, vzduchem létaly i paddleboardy

Vzdušný vír zaskočil v pátek odpoledne návštěvníky koupaliště ve Sloupu v Čechách. Vzduchem létala lehátka, z vody se...

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

Ve Skalici u Prahy našli 600 let starou prakovou kouli, je už patnáctá

Pozoruhodný doklad o historii obce se objevil při stavbě kanalizace ve Stříbrné Skalici u Prahy. Dělníci tam při...

Policista zastřelil agresora třemi ranami. Muž ho měl napadnout mačetou

Premium Před bílou vysokou chatu u rybníka Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí na Jindřichohradecku vyběhla mladá žena a křičela, že...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...