Prezident Klaus odmítl udělit milost tykadlovému řidiči Smetanovi

  20:49aktualizováno  20:49
Žádosti o milost pro někdejšího řidiče olomoucké MHD Romana Smetanu zůstaly nevyslyšeny. Prezident Václav Klaus se rozhodl, že ji Smetanovi neudělí. On ani jeho blízcí totiž nejsou podle Hradu v tíživé sociální situaci.

Prezident Václav Klaus | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Pan prezident po pečlivém zvážení neshledal dostatečné důvody k udělení milosti," stojí v dopisech, které odcházejí z Hradu žadatelům o prezidentský pardon pro Smetanu.

"Institut milosti je svou povahou výjimečný a prezident republiky jím nepřezkoumává ani neposuzuje postupy a rozhodnutí nezávislých orgánů v trestním řízení, nýbrž jen bere ohled na takové závažné okolnosti, které se v jednotlivém případě mohou vymykat možnostem řešení, které jsou dány soudům podle platných právních předpisů," zní odůvodnění.

Podepsán pod dopisem je vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl. Ten ostatně odepisuje na všechny žádosti o milost.

"O milost pro pana Smetanu žádalo více lidí a pan prezident rozhodl, že mu ji neudělí," řekl iDNES.cz Weigl.

V úterý jedno z odmítnutí doputovalo také k prvnímu místopředsedovi KDU-ČSL Marianu Jurečkovi. Žádost poslal na Hrad před dvěma měsíci. "Škoda, která stranám vznikla pokreslováním plakátů, nebyla tak zásadní, aby se to muselo hnát před soud," míní Jurečka.

Roman Smetana za kreslení po plakátech politků milost od prezidenta Klause

Dopis z Hradu: Smetana milost nedostane. Kliknutím dokument zvětšíte.

Z rozhodnutí Klause je Jurečka zklamaný. "Pan prezident s milostmi nakládá zajímavým způsobem. Dříve vyhověl třeba paní exředitelce Benešové nebo paní doktorce Kadlecové," míní Jurečka. A podle něj mohl dostat milost i Smetana. "Ten člověk byl odsouzen, podal kvůli tomu výpověď ze zaměstnání a jeho život trest určitě poznamenal," je přesvědčen politik.

Bývalé ředitelce Metropolitní univerzity Praha Anně Benešové udělil prezident milost na začátku letošního roku. Argumentoval tím, že se musí starat o svého manžela. Schytal ale kritiku, protože Benešová byla odsouzena za korupci. Navíc vyšlo najevo, že se zná s Livií Klausovou. Manželka prezidenta ovšem odmítla, že by Benešovou blíže znala (více o milosti pro Benešovou čtěte zde).

V roce 2009 se omilostnění dočkala policistka, která přijímala úplatky od cizinců žádajících o pobyt v Česku. Kadlecová se ještě před rozhodnutím Hradu zmínila několika lidem, že milost pro ni byla zakoupena. Policie celou záležitost prověřila a nic závadného neshledala (více o milosti pro Kadlecovou čtěte zde).

V únorovém rozhovoru pro iDNES.cz Smetana uvedl, že o prezidentský pardon nestojí. "Je, myslím, jasné, že od zloděje bych milost nepřijal. A to můžete klidně napsat," řekl (celý rozhovor čtěte zde).

O milosti už žádat nebudu, u Klause je to zbytečné, tvrdí politik

Smetana před dvěma roky v předvolebním období pokreslil desítky potisků politických stran na autobusech olomoucké MHD, kde pracoval jako řidič. Politikům mimo jiné přikresloval hmyzí tykadla. Od soudkyně Markéty Langerové, manželky tehdejšího poslance a lídra ODS v Olomouckém kraji Ivana Langera, za to dostal trest 100 hodin obecně prospěšných prací. Odmítl je odpracovat, zaplatil pouze nařízenou náhradu škody 15,5 tisíce korun ODS, jež se jí u soudu domáhala. Soudkyně mu proto trest přeměnila na 100 dní vězení.

Roman Smetana těsně poté, co vyšel z olomoucké věznice.

Roman Smetana

Právě Jurečky se přikreslování tykadel dotklo také. Plakáty jeho strany byly mezi těmi, které Smetana pokreslil. Navíc v kampani na Olomoucku v té době Jurečka kandidoval.

"Pokud politici podávají žalobu k soudu kvůli pomalování jejich billboardů, tak to není šťastné řešení, protože se to v ten okamžik stává daleko více medializované. Myslím, že v podzimní kampani proto bude plakáty pokreslovat každý," odmítá trestání politik.

Smetana je nyní na svobodě. Trest mu přerušil minulý týden Nejvyšší soud do doby, než  rozhodne o stížnosti pro porušení zákona, kterou v jeho prospěch podal ministr spravedlnosti (více o přerušení trestu čtěte zde).

Hrozí mu však další až tři roky vězení. Policie jej v pondělí obvinila z maření výkonu úředního rozhodnutí. Měl se ho dopustit tím, že nenastoupil včas za mříže.

"Myslím, že pan Smetana už do vězení nenastoupí. Pokud by ale dostal další trest, o milost už žádat nebudu, protože by to bylo zbytečné," míní Jurečka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Najdete na iDNES.cz